Blisko ludziNajpopularniejsze pisarki, które nie mogły znaleźć wydawcy

Najpopularniejsze pisarki, które nie mogły znaleźć wydawcy

Najpopularniejsze pisarki, które nie mogły znaleźć wydawcy

Historie tych pisarek pokazują, że nie ma ludzi nieomylnych i nie należy zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami. Oto popularne autorki, których nikt nie chciał wydać.

Historie tych pisarek pokazują, że nie ma ludzi nieomylnych i nie należy zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami. Oto popularne autorki, których nikt nie chciał wydać.

Saga "Zmierzch" o miłości nastolatki Belli Swan i wampira Edwarda Cullena pióra Stephenie Meyer, to wydawniczy fenomen ostatnich lat. Podobno pomysł na pierwszą książkę cyklu pojawił się w głowie Amerykanki podczas snu. Szybko zabrała się do pisania - na ukończenie "Zmierzchu" potrzebowała trzech miesięcy. W jednym z wywiadów wyznała, że nie myślała o wydaniu tej książki, ale siostra autorki, zachwycona historią, zachęciła Stephenie, by poszukała wydawcy.

Meyer przygotowała więc 15 propozycji wydawniczych. Dziewięciu wydawców odmówiło wydania powieści. Z pięciu wydawnictw nie przyszła żadna odpowiedź. W końcu znalazł się jednak ktoś zainteresowany "Zmierzchem".
W sumie sprzedało się ponad 100 mln egzemplarzy sagi, a Stephenie Meyer trafiła do rankingów najbardziej wpływowych celebrytów na świecie.

Tekst: (EPN)/(kg), WP Kobieta

1 / 5

J.K. Rowling

Obraz
© ONS.pl

Bajecznie bogata i ubóstwiana na całym świecie Joanne Rowling zarobiła fortunę na siedmioczęściowej serii książek o młodym czarodzieju Harrym Potterze. Była pierwszą pisarką, która trafiła na listę miliarderów magazynu "Forbes". W sumie sprzedało się ponad 450 mln egzemplarzy "Harry’ego Pottera". Książka wydawana jest w 200 krajach - przetłumaczono ją na blisko 70 języków.

Aż trudno uwierzyć, że "Harry’ego Pottera" początkowo nikt nie chciał wydać - odrzuciło go 12 wydawców. Znalezienie wydawnictwa zajęło początkującej pisarce i jej agentowi przeszło rok. Tłumaczono, że powieść jest zbyt skomplikowana dla młodych czytelników, którzy mieli pogubić się w gąszczu wątków.
A gdy w końcu udało się znaleźć wydawcę, zdecydowano, że książka ukaże się bez imienia autorki na okładce. Uznano, że chłopcy nie przeczytają powieści napisanej przez kobietę.

2 / 5

Agatha Christie

Obraz
© Eastnews

Niekwestionowana królowa kryminałów Agatha Christie to najlepiej sprzedająca się autorka wszech czasów. Wydano ponad miliard egzemplarzy jej książek po angielsku oraz drugi miliard w kilkudziesięciu językach obcych. Christie napisała w sumie ponad 90 powieści. Była także autorką sztuk teatralnych, opowiadań i książek obyczajowych, które również cieszyły się powodzeniem.

W 1971 pisarka została odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego. Jednak zanim jej pierwsza powieść trafiła do rąk czytelników, odrzuciło ją sześciu wydawców. Znalezienie zainteresowanego wydawnictwa trwało aż pięć lat.

Zdaniem recenzentów popularność i uniwersalność powieści Angielki wynikają przede wszystkim z mistrzowsko zakreślonej fabuły i kapitalnych intryg.

Według badań UNESCO lepiej od jej książek sprzedawały się tylko dzieła Szekspira oraz Biblia.

3 / 5

Anne Frank

Obraz
© Eastnews

Była żyjącą w latach 1929-1945 żydowską dziewczynką, która zmarła na tyfus w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen.
Po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera jej rodzina przeniosła się do Amsterdamu. Na trzynaste urodziny Anne dostała zeszyt, w którym rozpoczęła pisanie dziennika. Zapisywała w nim wszystkie swoje przemyślenia i odczucia. Pomimo ekstremalnie trudnych warunków, w których przyszło jej żyć, z dziennika Anny Frank nie bije pesymizm.

Po śmierci dziewczynki dziennik został znaleziony przez Holenderkę Miep Gies, jedną z osób zaangażowanych w pomoc rodzinie Franków, która przechowała go, a po wojnie przekazała notatki Anny ojcu dziewczynki, który przeżył Holocaust. Zanim jednak dzienniki Anny Frank ukazały się drukiem, zapiski odrzucono wielokrotnie (podobno 16 razy). Jeden z wydawców stwierdził wręcz, że ich autorka "nie pisze w sposób, który wyniósłby jej tekst ponad poziom ciekawostki". W sumie sprzedało się ponad 30 mln egzemplarzy "Dziennika Anne Frank".

4 / 5

Harper Lee

Obraz
© Eastnews

Urodzona w 1926 roku w Alabamie Nelle Harper Lee jest autorką tylko dwóch powieści. Pierwsza - "Zabić drozda" ukazała się w 1960 roku i szybko stała się bestsellerem. Lee otrzymała za swoją debiutancką powieść prestiżową Nagrodę Pulitzera. Mimo że książka miała liczne wznowienia i ukazała się w milionach egzemplarzy, początki nie były łatwe. Już w 1957 Amerykanka próbowała wydać "Zabić drozda", ale usłyszała, że w powieści znajduje się zbyt wiele krótkich wątków i trzeba ją przepisać. Dopiero trzy lata później poprawiona wersja trafiła do rąk czytelników i okazała się sukcesem.

Drugą powieść Harper Lee wydała dopiero w lipcu 2015 roku. To "Idź, postaw wartownika" - pierwsza wersja przerobionej na życzenie wydawcy powieści "Zabić drozda". Ustanowiła rekord, sprzedając się w milionach egzemplarzy w ciągu kilku dni od premiery.

5 / 5

Lucy Maud Montgomery

Obraz
© AFP

Seria o Ani Shirley podbiła serca milionów czytelniczek na całym świecie. Pochodząca z Kanady Lucy Maud Montgomery (1874-1942) zadebiutowała "Anią z Zielonego Wzgórza" w 1908 roku. W sumie powstało 20 książek o rudowłosej Ani.

Trudno uwierzyć, że Lucy Maud Montgomery miała problem ze znalezieniem wydawcy. Autorka rozpoczęła pisanie powieści wiosną 1905 roku, gdy jednak ukończyła pracę nad książką, okazało się, że nikt nie chce jej wydać. Kanadyjka otrzymała pięć listów odmownych. Zanim znalazła wreszcie wydawnictwo, musiały upłynąć trzy lata.

A gdy "Ania z Zielonego Wzgórza" trafiła już na rynek, szybko stała się bestsellerem. Do tej pory sprzedało się ponad 50 mln egzemplarzy książki. Powieść doczekała się licznych adaptacji filmowych i scenicznych. Przetłumaczono ją na kilkadziesiąt języków.

j.k. rowlingharry potterzmierzch

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)