Najsłynniejsze stylizacje w historii Złotych Globów
74. ceremonia wręczenia Złotych Globów zbliża się wielkimi krokami. Przy tej okazji przypominamy najbardziej zapamiętane kreacje w historii tego wydarzenia. Było ich wiele, a nasza lista mogłaby ciągnąć się w nieskończoność, dlatego prezentujemy wam 12. modowych wyborów gwiazd, które regularnie zdobywają szczyty popularności.
Droga biżuteria była największą słabością Elizabeth Taylor. Nie jest więc zaskoczeniem, że to właśnie efektowne dodatki pojawiły się na pierwszym planie w jej stylizacji. Sukienka z kwiatowymi motywami była jedynie towarzystwem dla wysadzanej kamieniami tiary i dużych wiszących kolczyków. Tego wieczora aktorka bezsprzecznie była królową czerwonego dywanu.
Marilyn Monroe - 1962
Jedni kojarzą jej dopasowaną sukienkę Jeana Louisa, w której złożyła urodzinowe życzenia prezydentowi Johnowi Kennedy’emu. Inni mają w pamięci jej białą suknię z kultowej sceny ze „Słomianego wdowca” Billy’ego Wildera. Czarna cekinowa kreacja, w której aktorka pojawiła się na gali rozdania Złotych Globów być może nie jest aż tak ikoniczna, ale trudno jej nie pamiętać. To właśnie w niej Marilyn Monroe odbierała swoją ostatnią nagrodę, tuż przed tragiczną śmiercią w tym samym roku.
Cher – 1973
Na tego rodzaju pomysł mogła wpaść jedynie Cher, wielbicielka „nagich sukienek”, skąpych kostiumów i ekstrawaganckich, odsłaniających różne partie ciała kreacji. Na gali Złotych Globów piosenkarka pojawiła się w kolorowym zestawie, idealnie wpisującym się w charakter lat 70.
W efektownej stylizacji z topem odkrywającym opalony brzuch piosenkarka była gwiazdą pierwszoplanową. Jej mąż Sonny Bono i aktor James Caan nie mieli szans na to, by skraść uwagę fotoreporterów.
Julia Roberts - 1990
Szara marynarka i spodnie wyciągnięte z męskiej garderoby. Przy równie szerokiej białej koszuli – fioletowy krawat. Kolejnym akcentem konsekwentnie dopasowanym do za dużych ubrań były brązowe męskie buty. W takim wydaniu Julia Roberts w 1990 roku zdecydowała się podbijać czerwony dywan. Zestaw projektu Giorgio Armaniego nie prezentował się na niej korzystnie – być może dlatego stylizacja aktorki przeszła już do historii Złotych Globów.
Pomysł był przewrotną grą. W końcu był to rok, w którym Roberts zagrała Vivan Ward, bohaterkę filmu „Pretty Woman”, która nie stroniła od seksownych i wyzywających ubrań. Jak aktorka skomentowała swój wybór po latach?
- Mam bardzo dziwaczne wyczucie stylu. Tak naprawdę niewiele mnie obchodziło, co na ten temat powiedzą inni – wyznała w rozmowie z pismem „InStyle” w 2004 roku.
Lara Flynn Boyle – 2003
Stylizacja baletnicy na czerwonym dywanie to bezwzględnie jeden z najbardziej ikonicznych pomysłów w historii Złotych Globów. Zamszowy top w odcieniu pastelowego różu, tiulowa spódnica zdobiona drobnymi kryształkami oraz buty stylizowane na baletki do tańca nie zagwarantowały Larze Flynn Boyle wielu pochlebnych opinii. Kontrowersyjny pomysł projektu Davida Cardony często był porównywany do słynnej „sukienki-łabędzia” z gali Oscarów, w której pojawiła się wokalistka Bjork. Niezależnie od efektu, o tych sukienkach mówi się do tej pory. Jak to się mówi – nieważne co mówią, ważne, żeby mówili.
Sarah Jessica Parker – 2004
Sytuacja, w której czerwony dywan wygląda jak plan filmowy. Tego wieczoru, Sarah Jessica Parker zamieniła się w Carrie Bradshaw, jedną z najbardziej lubianych serialowych bohaterek. Pomysł na stylizację nie był przypadkowy – na uroczystej gali aktorka odebrała nagrodę za rolę w serialu “Seks w wielkim mieście”. Ciemnoszara sukienka Chanel Haute Couture z pewnością mogłaby znaleźć się w garderobie Carrie.
Diane Keaton - 2004
Jeśli mielibyśmy w skrócie opisać jej styl, to z pewnością byłyby to męska nonszalancja. Uniseksowe zestawy były nie tylko pierwszym modowym wyborem jej filmowej postaci Annie Hall. Diane Keaton po prostu kocha smokingi i awangardowe garnitury.
Kiedy na gali rozdania Złotych Globów pojawiła się cała w bieli, a w jej stylizacji znalazły się rozkloszowana suknia, długie satynowe rękawiczki i buty w wiktoriańskim stylu, obserwatorzy nie mogli wyjść ze zdumienia. Ten szalony pomysł wspominany jest do teraz.
Charlize Theron – 2004
Na dużym ekranie zupełnie nie przypominała siebie - rola w filmie „Monster” zmieniła ją nie do poznania. Efekt był tym bardziej spektakularny, kiedy wyszła na czerwony dywan w pięknym makijażu i w eleganckiej jasnożółtej sukni Diora.
Kiedy jeszcze aktorka odbiera nagrodę za rolę, to, że jej stylizacja zapadnie w pamięć na długo, jest niemal pewne.
Scarlett Johansson – 2006
Amerykańska gwiazda w klasycznej czerwieni Valentino. Niby nic nadzwyczajnego, ale krój sukienki był tak idealnie dopasowany, że nie sposób było nie zwrócić na nią uwagi. Opinający materiał idealnie podkreślał kształty hollywoodzkiej blondynki. Prosta stylizacja Scarlett Johansson znalazła się na liście najładniejszych sukienek w historii Złotych Globów.
Angelina Jolie – 2012
Spektakularna stylizacja Angeliny Jolie, z satynową kreacją Atelier Versace w roli głównej, zdecydowanie należy do grona naszych ulubionych. W towarzystwie bieli pojawiły się czerwone akcenty – kopertówka, geometryczne zagięcie przy sukience oraz mocno czerwone usta. Minimum środków, maksimum efektu.
Tilda Swinton – 2012
Na czerwonym dywanie często prezentuje się w eleganckich smokingach i efektownych zestawach ze spodniami. Kiedy ubiera sukienkę, zawsze jest wyjątkowa. Jasnoniebieska stylizacja z suknią i marynarką autorstwa jej przyjaciela, projektanta Haidera Ackermanna od kilku lat jest wymieniana w rankingach najładniejszych i najbardziej spektakularnych stylizacji ze Złotych Globów.
Jennifer Lawrence - 2014
Ta sukienka podzieliła internet – miała tyle samo fanów co przeciwników. Ci, którym przypadła do gustu, rozpływali się w zachwytach nad prostotą kroju kreacji Diora. Złośliwym dopisywało poczucie humoru – owijali się kołdrą przewiązaną dwoma czarnymi paskami, ale porównywali ją do bajkowej stylizacji Małej Syrenki. Pisarka Jill Mansel zdobyła się na jeszcze większą uszczypliwość, kojarząc sukienkę z „nieużywanym starym tamponem, który spędził rok w damskiej torebce”.
Skutek jest jeden – o tej kreacji mówi się do teraz.