Najstarsze znane spodnie „made in China” mają ok. 3 tys. lat
Archeolodzy odkryli w zachodnich Chinach najstarsze na świecie dotąd znane, wełniane spodnie, które pochodzą sprzed 3-3,3 tys. lat - podał serwis popularnonaukowy Science News. Prawdopodobnie zostały one wynalezione po to, aby wygodnie jeździć konno.
Archeolodzy odkryli w zachodnich Chinach najstarsze na świecie dotąd znane, wełniane spodnie, które pochodzą sprzed 3-3,3 tys. lat - podał serwis popularnonaukowy Science News. Prawdopodobnie zostały one wynalezione po to, aby wygodnie jeździć konno.
Ekipa archeologów z niemieckiego Instytutu Archeologicznego z Berlina pod kierunkiem Ulrike Beck i Mayke Wagner natrafiła na to ciekawe znalezisko, kiedy przeszukiwała groby na cmentarzu położonym na obrzeżach pustyni Takla Makan na zachodzie Chin.
Znalezisko jest datowane na okres między XIII a X w. p.n.e., co oznacza, że są to najstarsze dotychczas znane spodnie na świecie.
Waga odkrycia polega na tym, że wiąże ono początki spodni z jazdą konną i dość jednoznacznie wskazuje na Azję Centralną jako kolebkę tej części garderoby.
Jak podkreślił renomowany sinolog z Uniwersytetu Pensylwania Victor Mair, nowe badanie „zdecydowanie wspiera idee, że spodnie zostały wynalezione przez wędrownych pasterzy”, a następnie przeniesione w region Kotliny Tarymskiej przez koczownicze ludy.
Najstarsze spodnie „made in China” bardzo przypominają dzisiejsze: mają dwie długie nogawki zszyte razem kawałkiem materiału, co pozwoliło osłaniać krocze jeźdźców.
Zachowane w znakomitym stanie wełniane spodnie nosił mężczyzna w wieku około 40 lat, którego ciało znaleziono w jednym z grobów. Według archeologów, spodnie dekorowane bogato zygzakowatymi motywami noszą liczne ślady używania, a więc nie były one tylko elementem stroju pogrzebowego.
Badacze przypuszczają, że spodnie uszyto specjalnie do jazdy konnej. Wskazuje na to m.in. szczególnie szeroka część materiału łącząca w kroku dwie nogawki, jakby stworzona dla jeźdźców, a nie dla pieszych.
Autor bloga naukowego dziennika „Le Monde”, Nicolas Constans, zaznacza, że wcześniej archeolodzy znajdowali już inne starsze od wykopanych prehistoryczne ubiory przypominające nieco nasze spodnie – najstarsze pochodzące z neolitu, czyli 3,2 tys. lat p.n.e. Były to jednak raczej skórzane nagolenniki, które nie były ze sobą połączone w kroku. Ówcześni ludzie nosili natomiast coś w rodzaju luźnej biodrowej przepaski, która niejako uzupełniała te nagolenniki.
Badacze sądzą, że dopiero rozpowszechnienie się jazdy konnej w Azji Centralnej spowodowało wynalezienie jednoczęściowych spodni.
Szczegóły odkrycia niemieccy naukowcy opisali w czasopiśmie naukowym „Quaternary International”.
(PAP), szl/ krf/