UrodaNapar z pokrzywy – właściwości i przygotowanie

Napar z pokrzywy – właściwości i przygotowanie

Pokrzywa powszechnie uważana jest chwast szpecący ogródki i pobocza dróg. Odpycha ze względu na nieprzyjemne poparzenia, które funduje w kontakcie ze skórą. Tymczasem napar z pokrzywy to hojne źródło witamin i minerałów mających zbawienny wpływ na zdrowie człowieka.

Napar z pokrzywy – właściwości i przygotowanie
Źródło zdjęć: © 123RF

Pokrzywa – wartości odżywcze

Pokrzywa to roślina nieprzyjazna tylko pozornie. Poparzenia, które powoduje to jedynie system obronny. Dlatego pokrzywę należy zrywać w gumowych rękawiczkach. Pełnię substancji odżywczych uzyskamy po zalaniu pokrzywy gorącą wodą i zrobieniu naparu.

W pokrzywie zawarte są:

Właściwości naparu z pokrzywy

W tradycji utarło się przekonanie, że pokrzywa czyści krew. Nic w tym dziwnego, bo napar z pokrzywy działa na organizm oczyszczająco i wzmacniająco.

Poza tym pokrzywa:

  • usuwa z organizmu toksyny, a także nadmiar mocznika i chlorków,
  • przyspiesza metabolizm i poprawia trawienie,
  • poprawia proces produkcyjny hormonów i enzymów,
  • może obniżać ciśnienie krwi, jak również poziomu cukru,
  • uspokaja i odpręża,
  • hamuje krwotoki,
  • podnosi poziom hemoglobiny i liczby czerwonych krwinek, przez co pozwala uniknąć niedokrwistości,
  • przyspiesza pracę trzustki, żołądka i wątroby,
  • poprawia odporność organizmu, ma działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe,
  • ma właściwości moczopędne, pomaga też przy kamicy nerkowej,
  • istnieją przesłanki, że napar z pokrzywy może ograniczać powstawanie komórek rakowych.

Soki z pokrzywy można zrobić za pomocą wyciskarek wolnoobrotowych. Teraz kupisz je taniej dzięki WP radarOkazji.

Napar z pokrzywy – zalecenia i przeciwwskazania

Picie naparu z pokrzywy zaleca się osobom, które mają problemy trawienne i słabą przemianę materii. Poza tym powinny spożywać go osoby, które skarżą się na dolegliwości związane z kamicą nerkową. Napar z pokrzywy to także rozwiązanie na ogólne zmęczenie i złe samopoczucie, które w dużej mierze bywa spowodowane nadmiarem toksyn w organizmie. Co ciekawe, herbatka z pokrzywy wpływa pozytywnie na proces laktacji, dlatego je picie zaleca się kobietom karmiącym.

Naparu z pokrzywy należy unikać przy jednoczesnym przyjmowaniu leków na cukrzycę oraz w czasie zapalenia pęcherza. Poza tym nie zaleca się go osobom, które zmagają się z częstymi krwotokami lub cierpią na niewydolność nerek. Co ważne, naparu z pokrzywy nie powinni pić również ci, którzy spodziewają się w bliskiej perspektywie zabiegu chirurgicznego.

Przy zbyt częstym piciu naparu z pokrzywy mogą pojawiać się reakcje alergiczne takie jak puchnięcie, zaczerwienienie i swędzenie skóry wokół oczu.

Jak zrobić napar z pokrzywy?

Pokrzywa wykorzystywana do naparu powinna być młoda, jeszcze przed kwitnięciem. Ważne, aby rosła z dala od drogi, gdzie unoszą się spaliny. Pokrzywę należy wysuszyć, przechowując w chłodnym, ciemnym pomieszczeniu. Dla leniwych prostszym sposobem jest jednak zakup suszonej pokrzywy w aptece.

Napar z pokrzywy uzyskuje się poprzez zaparzenie kilku liści wrzątkiem, nakryciu kubka spodeczkiem i odczekaniem 10 minut, aby pokrzywa oddała ekstrakt. Ten, kto nie lubi smaku naparu z pokrzywy, może dodać plaster cytryny, który poprawi aromat.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)