Na świat przyszło najrzadsze zwierzę na świecie. Zoo świętuje

Kułan perski jest jednym z najrzadszych zwierząt na świecie
Kułan perski jest jednym z najrzadszych zwierząt na świecie
Źródło zdjęć: © Chester Zoo, Facebook

11.08.2024 15:02, aktual.: 11.08.2024 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W zoo w brytyjskiej miejscowości Chester przyszedł na świat kułan perski, o którym mówi się jako o najrzadszym zwierzęciu świata. Szacuje się, że istnieje tylko 600 osobników tego zagrożonego gatunku, który w naturze występuje w Iranie. Nic dziwnego, że narodziny źrebaka są sensacją.

Nowy podopieczny ogrodu zoologicznego dostał na imię Jasper, co z języka perskiego można przetłumaczyć na "przynoszący skarb". Taki wybór z pewnością nie był przypadkowy. Źrebię przyszło na świat po rocznej ciąży osobniczki o imieniu Azita.

Kułan perski wygląda jak osioł, ale jest niezwykle rzadki

Kułan perski, zwany onagerem jest podgatunkiem kułana azjatyckiego. Należy do rodziny koniowatych. Uznaje się, że jest spokrewniony z osłem domowym. Kułany perskie żyją niewielkich w stadach na stepach południowo-wschodniej Azji, aktualnie tylko na terenie Iranu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szacuje się, że żyjących osobników jest tylko około 600. Dlatego Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) uznała ten gatunek za zagrożony. Zdaniem specjalistów ucierpiał on z powodu m.in. nielegalnego kłusownictwa, suszy i chorób przenoszonych przez zwierzęta hodowlane.

Na granicy wyginięcia

Każde narodziny nowego osobnika wiążą się z wielką radością i nadzieją na przetrwanie gatunku.

"Biorąc pod uwagę szybki spadek populacji na wolności i fakt, że gatunek ten obecnie balansuje na granicy wyginięcia w Iranie, jest bardzo prawdopodobne, że onagery na wolności wyginą jeszcze za naszego życia" – cytuje BBC słowa Mike’a Jordana, dyrektora ds. zwierząt i roślin w Chester Zoo.

"Jasper radzi sobie bardzo dobrze, a jego mama Azita opiekuje się nim i nawiązuje z nim więź. Jest pełen energii i lubi radośnie rozkopywać piasek, biegając po swoim siedlisku" – dodał Jordan.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
pod ochronązwierzęzoo
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także