Nasza sypialnia

Nasza sypialnia
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

10.01.2008 14:09, aktual.: 10.01.2008 14:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem w naszym domu - spędzamy w niej prawie 1/3 naszego życia. Aby mogła być naszym azylem, wpływającym korzystnie na nasze samopoczucie - miejscem relaksu, oazą ciszy i spokoju - powinniśmy dokładnie zaplanować jej urządzenie.

O tym, w którą stronę skierowane będą okna sypialni decydują indywidualne upodobania. Osoby lubiące wcześnie wstawać (tzw. skowronki) mogą preferować okna wychodzące na wschód. Poranne promienie słońca pozwolą na delikatną pobudkę - wstaną wypoczęci, z większą energią do pracy. Osoby lubiące dłużej pospać rano, a wieczorem dłużej posiedzieć (tzw. sowy) preferują sypialnie z oknami skierowanymi na zachód. Najkorzystniejsza dla wszystkich wydaje się być strona północna. Do wnętrza nie docierają promienie słońca, dzięki czemu zbytnio się nie nagrzewa, a rozproszone światło dodatkowo wzmacnia odczucie chłodu.

Duży wpływ na nastrój człowieka mają kolory. Dlatego do sypialni polecane są barwy pastelowe. Najodpowiedniejszy jest kolor brzoskwini – owocu symbolizującego długowieczność. Kolor niebieski i zielony wpływa kojąco na nerwy, a żółty i pomarańczowy dodaje energii. Sypialnia nie powinna być zastawiona meblami i traktowana jako magazyn rzeczy nieużywanych. Jasne meble nadadzą wnętrzu „lekkości”. Ilość szaf i szafek ograniczamy do niezbędnego minimum. Łóżko najlepiej jest umieścić tak, aby był dostęp z obu jego stron. Pod łóżkiem nie należy przechowywać żadnych rzeczy, a nad łóżkiem nie wieszamy ciężkich lamp.

Sypialnia to nie miejsce pracy - komputer, telefon komórkowy i inne urządzenia elektroniczne powinniśmy zostawić w innym pokoju, jeśli chcemy faktycznie wypocząć.

Dekoracyjne rośliny również należy umieszczać w sypialni z umiarem, gdyż także potrzebują tlenu, więc go podbierają śpiącym, a w niektórych porach dnia wydzielają dwutlenek węgla. Dlatego powinno się przestrzegać zasady, że duże rośliny stawiamy tylko w przestronnych sypialniach. W mniejszych ustawiamy pojedyncze, niewielkie rośliny. Najlepsze będą gatunki, które:

  1. wzbogacają powietrze w tlen - np. aloes drzewiasty (Aloe arborescens), grudnik (Schlumbergera), hatiora - kaktus wielkanocny (Hatiora gaertneri - Rhipsalidopsis gaertneri), sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) i storczyki (Orchidea, Phalaenopsis)
    1. oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji - np. bluszcz pospolity (Hedera helix), dracena (Dracena), jukka (Yukka), paprotka (Nefrolepis), figowiec sprężysty (Ficus robusta) i skrzydłokwiat (Spathiphyllum)
    2. zwiększają wilgotność powietrza - np. Areka (Areca Palm)
    3. zwalczają bakterie, wirusy i zarodniki grzybów - np. Geranium
    4. nie mają silnego zapachu, wywołującego reakcje alergiczne - odpowiednie będą wszystkie sukulenty np. kalanchoe (Kalanchoe thyrsiflora) i filodendrony (Philodendron).
Źródło artykułu:WP Kobieta