Natalia Szroeder: Pielęgnuję w sobie nawyki dobre dla Ziemi [WYWIAD]
Jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek młodego pokolenia opowiedziała nam m.in. o swoim podejściu do pisania tekstów, ochrony środowiska oraz udziale w akcji Czujesz klimat?.
02.08.2023 | aktual.: 12.12.2023 11:29
Natalia Szroeder, autorka takich hitów jak "Przypływy", "Późne godziny" czy "Lustra", została jednym z trzech ambasadorów akcji Czujesz klimat?. To wyjątkowa inicjatywa, propagująca ekologiczne i świadome podejścia do codziennych zakupów. Oprócz Szroeder zaangażowali się w nią też Artur Rojek i Ofelia.
W ramach promocji inicjatywy Czujesz klimat? odpowiadająca za nią marka Rossmann oznaczyła specjalnymi etykietami produkty, które mają czysty skład, ekologiczne opakowanie i powstały w procesie zrównoważonej produkcji.
Z okazji przystąpienia Natalii Szroeder do akcji Czujesz klimat? nasza redakcja miała okazję zadać jej kilka pytań o twórczość, inspiracje i ekologię.
Oczami Natalii
Masz swój ulubiony moment podczas koncertu? Jak budujesz tę unikalną więź z fanami na żywo?
Najwięcej emocji podczas koncertu przynosi mi obserwowanie reakcji publiczności. Czasem na ich twarzach maluje się radość, czasem pojawiają się łzy, wzruszenie. Momenty, w których śpiewają ze mną teksty. To za każdym razem robi na mnie olbrzymie wrażenie. To dla mnie znak, że spędzają z tymi piosenkami czas, że moja muzyka im towarzyszy, że być może odnaleźli w tych opowieściach swoje historie. W takich chwilach czuję, że to, co robię, naprawdę ma sens.
Co jest dla ciebie najważniejsze podczas tworzenia nowej piosenki? Czy uważasz, że artyści powinni wykorzystywać swoją sztukę do poruszania ważnych kwestii społecznych?
Uważam, że to kwestia bardzo indywidualna. Mam wielki szacunek do twórców, którzy nie boją się tematów kontrowersyjnych. Którzy wykorzystują dany im głos, by poruszać ważne tematy. Rozumiem jednak, że nie dla każdego to jest wygodna przestrzeń, że nie każdy czuje się na siłach. Jeśli chodzi o mnie, gdy piszę, stawiam po prostu na prawdę. Kwestie społeczne są dla mnie ważne od zawsze, dlatego niejednokrotnie publicznie je poruszałam. W tekstach, które obecnie piszę, będzie to słyszalne.
Czy ta idea wpłynęła na twoją decyzję o zostaniu ambasadorką akcji Czujesz klimat??
Zdecydowanie. Cieszę się, że wszyscy jesteśmy teraz dużo bardziej świadomi niż kiedyś. Edukacja ekologiczna jest szczęśliwie na coraz wyższym poziomie, dostęp do wiedzy jest znacznie łatwiejszy. O ekologii mówi się głośno i odważnie. To dla mnie wielka radość, że mogę do tego dołożyć swoją cegiełkę.
Czy możesz opowiedzieć nam o swoim podejściu do ekologii? Jakie małe, codzienne czynności wykonujesz, żeby pomóc planecie?
Pielęgnuję w sobie nawyki dobre dla Ziemi. Od najprostszych czynności, takich jak oszczędzanie wody czy energii elektrycznej, po kupowanie towarów wielokrotnego użytku. Myślę też, choć zabrzmi to być może banalnie, że warto pamiętać po prostu o miłości do natury. O okazywaniu naturze miłości. O tym, by nie deptać trawników, nie parkować tam samochodów. Dbać, być uważnym, pamiętać, że świat to nie nasza własność.
Czy są osoby, które inspirują cię nie tylko muzycznie, ale również swoją postawą wobec ochrony środowiska?
Moi bliscy, rodzice, dziadkowie. Jestem bardzo wdzięczna za to, że mogłam dorastać w pięknym, zielonym świecie i tego samego chciałabym dla następnych pokoleń, dla moich dzieci, wnucząt. Chciałabym, by mogły przeżyć pachnące wiosną dzieciństwo. By mogły doświadczyć tych wszystkich cudów natury, których dane było mi doświadczać.
Moje dzieciństwo to podwórko, zabawy z dzieciakami na świeżym powietrzu, rower. Wychowywano nas w dużej świadomości tego, że symbioza z naturą i szacunek do niej jest jedynym dobrym podejściem. Uczono, byśmy nie tylko my wiedli szczęśliwe życie, ale także pokolenia, które po nas zostaną.
Kiedy patrzysz w przyszłość, jak wygląda świat, który chciałabyś zobaczyć za 30 lat?
Wierzę, że dzięki projektom takim jak Czujesz klimat? wszyscy będziemy patrzeć na naszą planetę mniej egoistycznie. Wierzę w zdrowy świat, o który się troszczymy.