Naturalna zapora. Ślimaki i mszyce nawet się nie zbliżą
Aksamitki to niewielkie kwiaty ozdobne, które są bardzo pożyteczne w ogrodzie. Swoim specyficznym zapachem odstraszają wiele szkodników, a do tego są bardzo proste w uprawie. Wyjaśniamy, jak i gdzie sadzić aksamitki, aby skorzystały na tym inne rośliny.
05.05.2023 | aktual.: 05.05.2023 21:09
Aksamitki, znane też jako "śmierdziuchy" i "turki" to rośliny z rodziny astrowatych, które od lat uprawiane są w ogrodach i na działkach. Wydzielają one specyficzny, nieco nieprzyjemny zapach, który przyciąga pszczoły i motyle, a jednocześnie odstrasza liczne szkodniki, takie jak mrówki, mszyce czy mączliki warzywne. Warto zasadzić je obok konkretnych warzyw i owoców, aby uchronić je przed atakiem.
Czytaj także: Pleśń i szkodniki znikną w mig. Babciny trik za darmo
Aksamitki — hodowla, wymagania glebowe
"Śmierdziuszki" występują w aż 40 odmianach, z których każda ma inny kolor i nieco inną formę. Część aksamitek osiąga zaledwie 30 centymetrów wysokości, a niektóre z nich nawet metr. Sadzenie aksamitek można przeprowadzić w marcu (do rozsady) albo bezpośrednio do gruntu w połowie maja, po "zimnej Zośce". Będą kwitły nieprzerwanie od lata aż do późnej jesieni.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aksamitki nie mają specjalnych wymagań glebowych. Tak naprawdę przyjmą się w każdej ziemi. Nie trzeba często ich podlewać, bowiem aksamitki gromadzą w sobie wodę i są w stanie przetrwać nawet suszę. Nawożenie również nie jest konieczne. To bezproblemowe i niemal bezobsługowe kwiaty, które cieszą oko przez długi czas.
Posadź aksamitki obok tych roślin. Będą ci wdzięczne
Aksamitki chronią rośliny przed atakiem mszyc, mrówek czy mączlików warzywnych, a także nicieni. Dlatego też warto zasadzić je pomiędzy roślinami, które są szczególnie narażone na atak tych szkodników. Należą do nich: pomidory, fasola, marchewka, warzywa kapustne, ziemniaki, por, truskawki i poziomki, a także róże.
Kwiaty powinno zasadzić się tuż przy grządce z wyżej wymienionymi roślinami. Im więcej ich zasadzisz, tym lepiej, bowiem utrudnią ślimakom dostęp do owoców i warzyw. Ślimaki, podobnie jak mszyce, nicienie czy mączliki uważane są za szkodniki. Rząd aksamitek zadziała na nie niczym zapora, sprawiając, że ślimaki zrezygnują z dalszej wędrówki.
Czytaj także: Rozsyp na grządkach. Ślimaki uciekną co do jednego
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl