Naturalne metody walki z migreną
Migrena trwa od kilku godzin do nawet kilku dni. Może występować w różnym stopniu nasilenia oraz w różnej częstotliwości. Migrenowy ból głowy jak i dodatkowe objawy migreny są potęgowane przez emocje oraz wysiłek fizyczny.
Odpowiednia dieta
Nie zdefiniowano jednej teorii związanej z mechanizmem powstawania reakcji bólowych na określone pożywienie. Najbardziej prawdopodobna w przypadku migreny jest reakcja skurczowa naczyń krwionośnych na określone produkty spożywcze. Aby zmniejszyć ryzyko występowania migreny staraj się stosować zasady zdrowego żywienia. Pamiętaj, że każdy dzień należy rozpoczynać od śniadania. Powinno być ono bardzo starannie skomponowane. Pamiętaj, aby nie głodzić się w ciągu dnia, ponieważ może to przyczynić się do spadku poziomu cukru we krwi. Osobom cierpiącym na migrenę często zaleca się kilka niewielkich posiłków w ciągu dnia. Regularne odżywianie przyczyni się do sprawnego działania całego organizmu. Należy wystrzegać się nadmiaru soli (zwiększa ciśnienie krwi), peklowanych mięs i wędlin oraz koncentratów, zupy, dań i sosów w proszku, sztucznych przypraw, sosu sojowego, bulionów w kostkach i chipsów. To samo dotyczy niektórych napojów energetyzujących.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna często pomaga osobom cierpiącym na bóle migrenowe. Lekarze zgadzają się, że dobrze jest zaczynać dzień od ćwiczeń. Pamiętaj, że wysiłek fizyczny może być jednocześnie czynnikiem wywołującym ataki, dlatego intensywne i męczące ćwiczenia warto zastąpić lżejszą formą aktywności fizycznej. Jedną z najlepszych form ćwiczeń i terapii dla osób cierpiących na migrenę jest joga.
Stosowanie technik relaksacyjnych
Nauka technik relaksacyjnych odgrywa istotną rolę nie tylko w kontrolowaniu bólu migrenowego, ale także w polepszeniu ogólnego stanu zdrowia cielesnego i umysłowego. Techniki relaksacyjne najlepiej stosować siedząc wygodnie w fotelu z oparciem dla rąk, tak aby nogi nie były skrzyżowane, lecz swobodnie oparte o podłogę. Można również siedzieć na podłodze z wygodnie rozprostowanymi nogami. Pozycja ciała powinna umożliwić pełną swobodę ruchów i komfort fizyczny a także psychiczny. Ubranie, w którym wykonuje się ćwiczenia nie może uciskać i musi być przewiewne. Pomieszczenie należy dobrze przewietrzyć. Ćwiczenia trzeba wykonywać, przez co najmniej, 15-20 minut w sposób nieprzerwany. Techniki relaksacyjne przynoszą oczekiwane rezultaty, jeżeli praktykowane są z pozytywnym nastawieniem.
Dobry sen, to podstawa!
Sen jest równie istotny jak jedzenie, bez niego stajemy się słabsi, przemęczeni i bardziej podatni na czynniki wywołujące ataki migreny. Osłabiony organizm, pozbawiony składników odżywczych i snu, jest bardziej podatny na atak migreny, który może być odczuwany o wiele boleśniej.
Właściwe planowanie dnia
Właściwego planowania czasu pozwala ograniczyć ciągły pośpiech, a co za tym idzie stres, który jest jednym z czynników wywołujących ataki migreny. Powinno się planować każdy dzień w sposób rozsądny, tak dobierając ilość zadań, aby móc wypełnić ustalone założenia. Przeładowywanie dnia zbyt wieloma zajęciami powoduje odpowiedź układu nerwowego w postaci stresu. Planując rozkład dnia, nie zapomnij uwzględnić w nim czasu przeznaczonego na hobby i wypoczynek.
Pamiętaj!
Naturalne sposoby walki nie pomogą w przerwaniu napadu migreny, mogą jedynie pomóc zmniejszyć częstotliwość ataków. Jeżeli atak nadchodzi, należy niezwłocznie zastosować leki zalecane przez farmaceutę. Obecnie na rynku znajdują się już dostępne bez recepty leki złożone, wyspecjalizowane w walce z migreną.
Dane statystyczne pochodzą z badania „Migrena w Polsce” przeprowadzonego przez MECGlobal na zlecenie firmy Novartis, próba badawcza 2116 Polaków w wieku 15+ oraz zhttp://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs277/en/ [Stan z: Maj 2012]