Czujesz jak twoje ciało płonie? Każda z nas przynajmniej raz zmagała się z tym uczuciem. Latem otarcia, słoneczne oparzenia, ugryzienia owadów i pospieszna depilacja dają się we znaki naszej skórze. Jeśli nie masz pod ręką leku z apteki, zastosuj naturalne "balsamy". Co złagodzi ból?
Czujesz jak twoje ciało płonie? Każda z nas przynajmniej raz zmagała się z tym uczuciem. Latem otarcia, słoneczne oparzenia, ugryzienia owadów i pospieszna depilacja dają się we znaki naszej skórze. Jeśli nie masz pod ręką leku z apteki, zastosuj naturalne "balsamy". Co złagodzi ból?
Miód
Nałóż cienką warstwę naturalnego miodu na oparzenia. Słodka maseczka przyspiesza gojenie i zmniejsza ból. Miód wykazuje silne działanie antyseptyczne. Znane są nie tylko jego właściwości nawilżające, ale także oczyszczające, zabija bakterie, zmniejsza obrzęk i stany zapalne. Pomaga przez długi czas zachować wilgotność skóry.
Na podst. womansday.com Monika Stypułkowska (ms/mtr), kobieta.wp.pl
Zsiadłe mleko, jogurt
Ukojenie może przynieść okład z zimnego jogurtu, kefiru, maślanki czy schłodzonego zsiadłego mleka. Nałóż grubą warstwę na zaczerwienione miejsca. Naturalne specyfiki koją, świetnie nawilżają podrażnioną skórę, a także przywracają jej odpowiednie pH oraz chronią przed infekcjami.
Mąka ziemniaczana i soda oczyszczona
Sprawdzi się też maseczka z mąki ziemniaczanej i wody, która złagodzi pieczenie i swędzenie. Nałóż na poparzoną skórę i zaczekaj, kiedy maseczka zacznie twardnieć. W odbudowie zniszczonych komórek pomogą także plasterki ziemniaków. Ziemniaki wykazują właściwości nawilżające i antybakteryjne. Oparzenia słoneczne, podrażnienia, wysypkę i ukąszenia łagodzi również soda oczyszczona. Dodaj pół szklanki sody oczyszczonej do ciepłej kąpieli i mocz ciało przez około 15 minut. Soda ma też właściwości złuszczające skórę.
Ocet
Okład z octu przynosi ulgę. Namocz wacik w przygotowanym roztworze octu (1 łyżeczka octu, 1 szklanka wody) i delikatnie przetrzyj zaczerwienioną skórę. Najlepszy na oparzenia jest ocet jabłkowy. Przywraca on skórze prawidłowe pH, zmniejsza stan zapalny oraz minimalizuje swędzenie.
Płatki owsiane
Owsianka jest jednym z najstarszych i sprawdzonych sposobów na oparzenia słoneczne. Wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi ból i redukuje opuchliznę. Do ciepłej kąpieli dodaj pół szklanki płatków owsianych. Następnie mocz rozgrzane ciało przez ok. 15-20 minut.
Wyciąg z nagietka
Wyciąg z kwiatów nagietka zmniejsza zaczerwienienia i podrażnienia skóry, spowodowanymi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki bardzo dobrym właściwościom łagodzącym stosuje się go zwłaszcza do skóry wrażliwej. Pomaga zredukować różne uszkodzenia skóry: obtarcia naskórka, rany, stłuczenia, kontuzje i oparzenia. Wykazuje działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze.
Okłady z soku aloesowego
Maska chłodząco-nawilżająca doskonale sprawdza się w przypadku podrażnienia. Łagodzi oparzenia i zamyka pory. Doskonale oczyszcza twarz. Główną zaletą aloesu jest nawilżanie i głęboka regeneracja. Poza tym likwiduje oznaki zmęczenia, pomaga w utrzymaniu odpowiedniego pH skóry oraz wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.
Cebula i czosnek
Przy leczeniu oparzeń sprawdzają się naturalne preparaty z tzw. domowej apteczki. Chłodne okłady z kwasu borowego lub ekstrakty z cebuli i czosnku wykazują działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Okłady z lodu i herbaty
Najpierw chłodny prysznic. Woda jednak nie może być zbyt zimna, żeby organizm nie doznał szoku termicznego. Na ręce i nogi pomagają okłady zmoczonym w lodowatej wodzie ręcznikiem. Dobrym kompresem na poparzone miejsca są kostki lodu owinięte gazą lub ścierką. Ochłodzić i zregenerować skórę pomoże także herbata. Namocz ręcznik w zimnej herbacie i połóż na poparzone miejsca.
Ekstrakt z szałwii
Ekstrakt z szałwii pielęgnuje ciało oraz łagodzi podrażnienia skóry. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i odkażające. Skutecznie zwalcza wszelkie stany infekcyjne i zapalne skóry. Napar z szałwii stosuje się także do okładów na trudno gojące się rany.
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne i otarcia przynoszą rezultaty. Aby jednak poparzona skóra mogła się zregenerować, powinna być dobrze nawilżona i natłuszczona. Należy też pić dużo wody. Można zastosować również wapno.
Na podst. womansday.com Monika Stypułkowska (ms/mtr), kobieta.wp.pl