FitnessNauka jazdy na łyżwach. Jak zacząć i jakie łyżwy wybrać?

Nauka jazdy na łyżwach. Jak zacząć i jakie łyżwy wybrać?

Nauka jazdy na łyżwach. Jak zacząć i jakie łyżwy wybrać?
Źródło zdjęć: © 123RF

04.12.2018 12:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jazda na łyżwach to przyjemny zimowy sport, który angażuje do pracy niemal wszystkie partie mięśniowe. Nauka jazdy na łyżwach może wydawać się trudna, ale jeśli kiedykolwiek w życiu jeździłaś na wrotkach czy rolkach, to można uznać, że pierwsze lekcje masz już za sobą. Jakie łyżwy wybrać na początek przygody z łyżwiarstwem?

Jazda na łyżwach - podstawowe informacje

Jazda na łyżwach to dyscyplina sportowa i rekreacyjna, w której poruszamy się po lodzie na łyżwach, czyli metalowych płozach przymocowanych do butów. Rekreacyjna jazda na łyżwach jest przede wszystkim świetną zabawą, zarówno gdy jeździsz bez towarzystwa, jak i w gronie przyjaciół.

Ponadto jazda na łyżwach wiąże się z licznymi korzyściami, i dla zdrowia i dla sylwetki. Godzina jazdy na łyżwach bowiem pozwala spalić od 300 do 800 kcal. Dokładna liczba spalonych kalorii jest uzależniona od intensywności i szybkości jazdy.

Jeżdżenia na łyżwach przyczynia się do wzrostu poziomu endorfin, czyli hormonu szczęścia. Dzięki temu po przejażdżce na łyżwach mamy nie tylko lepsze samopoczucie, ale również poprawiają się sprawność umysłu oraz koncentracja. Jazda na łyżwach jest także świetną metodą na wysmuklenie nóg, ujędrnienie pośladków oraz spalenie nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Łyżwy damskie, czyli jakie łyżwy wybrać?

Naukę jazdy na łyżwach najlepiej zacząć od wyboru łyżew. Oferta sklepów z asortymentem sportowym jest bardzo duża, dlatego najpierw trzeba zapoznać się z podstawowymi kryteriami, które wyróżniają łyżwy.

  • Materiał damskich łyżew - to najważniejsza decyzja przy wyborze łyżew. Łyżwy mogą być skórzane lub plastikowe. Osoby początkujące zazwyczaj wybierają plastikowe łyżwy, ponieważ lepiej stabilizują kostki. Łyżwy skórzane z kolei lepiej dopasowują się do stopy, są wygodniejsze, ale także łatwiej w nich złapać kontuzję.
  • Damskie łyżwy na klamry i sznurowadła - sznurowadła pozwalają na lepsze dopasowanie łyżew do stopy, jednak zakłada się je zdecydowanie dłużej. Klamry zaś nie dopasowują się tak idealnie, ale są szybkie w użyciu, dzięki czemu nie traci się cennego czasu, który można przeznaczyć na jazdę.
  • Damskie łyżwy: hokejowe czy figurowe - wybór między hokejówkami a figurówkami to kwestia indywidualnych upodobań. Kobiety jednak zdecydowanie częściej wybierają łyżwy figurowe, gdyż są lżejsze i znacznie lepiej prezentują się na nodze. Z racji, że łyżwy figurowe są mniej sztywne i nie stabilizują stopy, nie powinny być wybierany przez osoby początkujące.

Nauka jazdy na łyżwach - równowaga i upadki

Nauka jazdy na łyżwach zawsze zaczyna się od trenowania równowagi. Początkowo można trzymać się barierki, przynajmniej do czasu aż poczujesz się pewnie na lodzie. Aby uniknąć wywrotki, nogi należy ustawić blisko siebie, ugiąć lekko kolana i rozłożyć ciężar ciała na centralnej i przedniej części stóp.

Podczas nauki jazdy na łyżwach niejednokrotnie może się przydarzyć upadek. Jeśli poczujesz, że tracisz równowagę, spróbuj jak najszybciej przechylić tułów w przód, zegnij kolana i wyciągnij ręce do przodu. Jeśli nie utrzymasz równowagi i upadek będzie nieunikniony, pamiętaj by zgiąć kolana, to zamortyzuje upadek, który będzie zdecydowanie mniej bolesny.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także