Naukowcy sprawdzili, od czego tyjemy
Tłumaczeń są tysiące
Wirus przyczyną nadprogramowych kilogramów
Za otyłość możemy winić wirusy? Przynajmniej jeden z nich. To adenowirus 36, który odpowiedzialny jest za infekcje dróg oddechowych, zapalenie żołądka czy spojówek. Naukowcy potwierdzają, że przyczynia się on także do nadwagi. Badacze z Uniwersytetu Stanowego Luizjany przeprowadzili doświadczenia na ludzkich komórkach macierzystych tkanki tłuszczowej pozyskanych od pacjentów metodą liposukcji. Okazało się, że pod wpływem wirusa Ad-36 większość z nich już po tygodniu przekształciła się w dorosłe komórki tłuszczowe.
Co to oznacza w praktyce, pokazali naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Pod lupę wzięli grupę dzieci i młodzieży w wieku od 8 do 18 lat. Większość osób, u których wykryto przeciwciała specyficzne dla tego wirusa, cierpiała na otyłość (78 proc.). W porównaniu z niezakażonymi rówieśnikami ważyli średnio aż o 16 kg więcej.
Nie oznacza to automatycznie, że wszyscy z Ad-36 będą mieli nadwagę. Być może, że adenowirus nie jest sprawcą otyłości, a otyli po prostu łatwiej ulegają zakażeniu. Warto dodać, że adrenowirusy są wszechobecne i łatwo się nimi zarazić drogą kropelkową.
Zobacz także: Jak zacząć przygodę z bieganiem?