Naukowcy wskazali rocznik. Pobije rekord długowieczności
Czy nie byłoby cudownie żyć wiecznie? Chociaż na razie nie jest to możliwe, dobra wiadomość jest taka, że ludzkie życie stale się wydłuża. Oczywiście wszystko zależy od dobrych warunków, genów i zdrowego stylu życia. Kto ma szansę na długowieczność?
Prof. David McCarthy z University of Georgia w Stanach Zjednoczonych przewiduje, że wkrótce pobijemy kolejne rekordy, jeśli chodzi o długość życia. Aktualnie zaszczytne miana najdłużej żyjących ludzi należą kolejno do żyjącej 122 lata i 164 dni Jeanne Calment z Francji (zmarła w 1997 roku) oraz pochodzącego z Japonii Jiroemona Kimury, który dożył 116 lat (zmarł w 2013 roku). Jeśli wierzyć naukowcom, już niedługo nie będzie nas to dziwić, bo ludzie zaczną dożywać nawet 130 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sekret długowieczności najstarszego Kanadyjczyka
Będziemy żyć jeszcze dłużej. Naukowcy nie mają wątpliwości
Według prognoz granica ludzkiego życia niedługo znacznie się przesunie, dlatego możemy już teraz wypatrywać kolejnych rekordów, jeśli chodzi o jego długość. Największe szanse na ich pobicie mają obecni stulatkowie. To wyjątkowo dobry i odporny rocznik, który dzięki wysokiej jakości życia i dobrej opiece medycznej ma szansę przekroczyć dotychczasową granicę długowieczności.
Badania przeprowadzone pod kierunkiem prof. McCarthy'ego wskazują, że ludzie urodzeni na początku XX wieku mają szansę żyć znacznie dłużej niż wcześniejsze pokolenia. Wyjątkowy pod tym względem jest rocznik 1910 – niektórzy jego przedstawiciele mają dobre widoki, aby żyć ponad 122 lata, a może nawet osiągnąć niezwykły wiek 130 lat.
Od czego zależy długie i dobre życie? Najważniejsze czynniki
Długie i zdrowe życie wymaga odpowiednich warunków. Nie bez powodu w czołówce krajów, których mieszkańcy są najbardziej długowieczni, znajdują się te najbogatsze i najbardziej rozwinięte: Japonia, Szwajcaria, Hiszpania, Singapur, Francja, Australia, Włochy, Kanada, Korea Południowa i Norwegia. Kluczowe są pewne dość zrozumiałe czynniki, jak spokój i poczucie bezpieczeństwa, dobrobyt, dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, dobra dieta i zdrowy (czyli przede wszystkim świadomy) styl życia.
Krajem, w którym znajdziemy to wszystko, jest właśnie Japonia. Jej mieszkańców wyróżnia znakomita dieta oparta na rybach, owocach morza i warzywach. Nie bez znaczenia są też osiągane przez Japończyków wysokie dochody i życiowa filozofia, która opiera się na poszukiwaniu równowagi, kontakcie z naturą i czerpaniu przyjemności z małych rzeczy.
Polska w ogonku Europy. Żyjemy krócej i biedniej
Nasz piękny kraj nie może się pochwalić dużymi sukcesami na drodze do długowieczności. Średnia życia w Polsce praktycznie nie zmieniła się od lat 90. XX wieku. W porównaniu do Europy Zachodniej żyjemy aż o pięć lat krócej, a dodatkowo zaszkodziła nam pandemia, psując statystyki.
Według danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w 2021 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 71,7 lat, a kobiety – 79,7 lat. W 2022 roku liczby prezentują się już nieco lepiej: 73,4 lat dla mężczyzn i 81,1 lat dla kobiet. Wyraźnie widać, że coś się zmienia, ale bardzo powoli. Jeśli chcemy stanąć do wyścigu w biciu rekordów, musimy bardziej o siebie zadbać.
Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!