Naukowcy zbadali, czemu służy pocałunek
Pocałunek pomaga w znalezieniu właściwego partnera i umożliwia zatrzymanie go przy sobie - twierdzą brytyjscy naukowcy z Oxford University na łamach "Archives of Sexual Behavior" i "Human Nature".
14.10.2013 | aktual.: 17.11.2014 13:39
Pocałunek pomaga w znalezieniu właściwego partnera i umożliwia zatrzymanie go przy sobie - twierdzą brytyjscy naukowcy z Oxford University na łamach "Archives of Sexual Behavior" i "Human Nature".
- Są trzy główne teorie dotyczące roli, jaką pełni całowanie w relacjach romantycznych: pomaga ono ocenić jakość genetyczną potencjalnego partnera; jest środkiem służącym do wzmagania pobudzenia seksualnego; umożliwia podtrzymanie więzi między dwojgiem ludzi - mówi Rafael Wlodarski, jeden z badaczy, którzy postanowili sprawdzić słuszność powyższych twierdzeń.
Dzięki przeprowadzeniu ankiety internetowej wśród ponad 900 osób, badacze uzyskali odpowiedzi na pytania: dla kogo i w jakich momentach życia pocałunek jest najważniejszy.
Okazało się, że kobiety generalnie bardziej cenią sobie pocałunki niż mężczyźni, lecz ten rodzaj interakcji jest niezwykle istotny zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, którzy postrzegają siebie jako osoby atrakcyjne, wchodzą w więcej krótkoterminowych relacji i częściej umawiają się na przygodne randki.
Naukowcy tłumaczą, że kobiety i atrakcyjni ludzie są zazwyczaj bardzo wybredni przy wyborze potencjalnego partnera życiowego - kobiety z powodu dużych ilości czasu, które musiałyby zainwestować w wychowanie potomstwa, a atrakcyjni ludzie z powodu większych możliwości wyboru. Osoby te przywiązują dużą wagę do pocałunków, gdyż służą im one do testowania potencjalnego partnera przy pomocy smaku i zapachu, które umożliwiają ocenę jakości genetycznej, stanu zdrowia i zgodności na poziomie biologicznym.
Rezultaty badania pokazały ponadto, że całowanie było postrzegane jako ważniejsze przez kobiety znajdujące się w długotrwałych związkach, co sugeruje, że jest to jeden ze sposobów na podtrzymanie uczucia i przywiązania między dwojgiem partnerów.
Badacze doszli do wniosku, że funkcja pocałunku jako czynności wzbudzającej pożądanie i prowadzącej do seksu nie jest jego główną rolą.
Owszem, u par z krótkim stażem całowanie jest najbardziej istotne przed seksem, ale dla ludzi w długotrwałych związkach pocałunki są równie ważne przed aktem miłosnym, jak również w sytuacjach zupełnie niezwiązanych z seksem.
Co więcej, częstsze całowanie było wyznacznikiem lepszej jakości związku, lecz wcale nie wiązało się z uprawianiem większej ilości seksu.
Naukowcy ustalili również, że dla kobiet pocałunki mają największe znaczenie w związku, jeśli znajdują się one w fazie cyklu miesięcznego, w której mają największą szansę zajść w ciążę.
(PAP/mtr), kobieta.wp.pl