Nawilża skórę i obniża poziom stresu
Wpływa na nasze samopoczucie. Likwiduje ból głowy, pomaga na problemy z koncentracją uwagi i spadek energii. Aby lepiej się czuć, wyglądać i funkcjonować, wystarczy pić odpowiednie ilości wody każdego dnia.
Wpływa na nasze samopoczucie. Likwiduje ból głowy, pomaga na problemy z koncentracją uwagi i spadek energii. Aby lepiej się czuć, wyglądać i funkcjonować, wystarczy pić odpowiednie ilości wody każdego dnia.
Woda to najważniejsze źródło nawodnienia organizmu. Jednak Polacy, gdy chcą się czegoś napić, najchętniej sięgają po napoje smakowe – wynika z badania PBS dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”. Polacy najczęściej wybierają herbatę, ale chętnie sięgają też po soki owocowe, napoje gazowane i kawę. Jak przekonują eksperci, to woda jednak jest tym elementem jadłospisu, który powinien stanowić podstawowe źródło nawodnienia organizmu i napojem, po który powinniśmy sięgać najczęściej.
Kawa czy herbata?
Jak pokazują wyniki badania PBS zrealizowanego na zlecenie Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”*, aż 36 procent Polaków, chcąc się czegoś napić, najczęściej sięga po herbatę. Im jesteśmy starsi, tym więcej jej pijemy – to ulubiony napój ponad połowy badanych (57 proc.) w wieku powyżej 57 lat. Z kolei co dziesiąty przeciętny Polak przeważnie pije kawę.
- Możemy pić łącznie 4 filiżanki herbaty i kawy dziennie, o ile nie dodajemy do nich cukru. Jeśli zaś lubimy kawę z mlekiem, wybierajmy to chude, o niższej zawartości tłuszczu – radzi dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia. Ważna jest również woda, która jest głównym składnikiem tych napojów. Jej jakość znacząco wpływa na smak kawy i herbaty, dlatego powinna zawierać minerały i być przede wszystkim świeża.
Apetyt na słodycze
Jak wynika z przeprowadzonych badań, co dziesiąty Polak najczęściej pije soki owocowe, a 10 procent z nas sięga po napoje gazowane. - Słodkie napoje powinny być spożywane w możliwie najmniejszych ilościach i nigdy nie powinny stanowić głównego źródła nawodnienia. Ich picie może być czynnikiem sprzyjającym nadwadze i otyłości. Ponadto słodki smak stymuluje apetyt na inne bogate w węglowodany produkty spożywcze, co w efekcie może spowodować spożywanie większej liczby kalorii i tycie – tłumaczy dietetyczka.
Częste picie soków owocowych i napojów gazowanych prowadzi do zwiększenia ryzyka cukrzycy. Na alarm biją też dentyści, ponieważ napoje słodzone niszczą szkliwo. Czy powinniśmy je zatem całkowicie wyeliminować z diety? - Napoje gazowane zdecydowanie odradzam. Natomiast można sięgać po naturalne soki owocowe w ilości nie większej niż 1 litr tygodniowo” – radzi Okręglicka.
Woda to najlepszy wybór
Jednak wciąż pijemy jej za mało – tylko 29 proc. Polaków sięga właśnie po wodę najczęściej, a jedynie 6 procent z nas spożywa zalecaną ilość wody każdego dnia. - Woda nie tylko skutecznie gasi pragnienie i jest łatwo dostępna. Jej regularne picie wpływa korzystnie na naszą urodę, bo nawilża skórę i wspomaga metabolizm. Ponadto wpływa na nasze samopoczucie – gdy nie nawadniamy organizmu, boli nas głowa, mamy problemy z koncentracją uwagi i odczuwamy spadek energii. Aby lepiej się czuć, wyglądać i funkcjonować, wystarczy zatem pić odpowiednie ilości wody każdego dnia – wyjaśnia Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.
Jak pokazują wyniki badania PBS – co czwarty badany wie, że woda usuwa toksyny z organizmu i nawilża skórę. Ponadto kobiety bardziej niż mężczyźni zwracają uwagę na zbawienny wpływ wody na wygląd – 17 proc. Polek ceni ją za wspomaganie odchudzania, a niemal co czwarta zauważa, że jej picie poprawia metabolizm.
- Jest dużo prawdy w powiedzeniu: chcesz być piękny i młody, pij dużo wody. Woda ma korzystny wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała. Zwiększenie jej spożycia zwiększa utratę tłuszczowej masy ciała u dorosłych. Woda ma również bardzo korzystny wpływ na skórę, co jest ważne szczególnie dla kobiet – wpływa na jej poziom nawilżenia, dzięki czemu skóra dłużej pozostaje jędrna i elastyczna – wyjaśnia Katarzyna Okręglicka.
Obniża stres, dodaje energii
Jednak jak wynika z badania, nie doceniamy lub zapominamy o innych, ważnych dla zdrowia walorach wody. Żyjąc w pośpiechu często zmagamy się z migrenowymi bólami głowy i nadmiernym stresem. Nie jesteśmy często świadomi, że powodem tych dolegliwości może być właśnie odwodnienie organizmu.
Zaledwie 7 proc. Polaków wie, że odpowiednie nawodnienie organizmu wpływa na obniżenie poziomu stresu, a tylko co dziesiąty Polak dostrzega rolę wody w poprawie koncentracji. Ponadto jedynie 13 proc. z nas docenia ją za to, że dodaje energii.
- Polacy nie są świadomi tych korzyści, o czym świadczy fakt, że ponad połowa z nas sięga po wodę dopiero wtedy, gdy odczuwa pragnienie. To zdecydowanie za późno. Uczucie pragnienia to sygnał rozpoczynającego się procesu odwodnienia organizmu. Pojawia się problem z koncentracją uwagi, nasz nastrój się pogarsza i może boleć nas głowa. Zamiast więc sięgać po kolejną filiżankę kawy, powinnyśmy pić więcej wody, która złagodzi te dolegliwości”– radzi Okręglicka.
Naucz się pić wodę!
Miej wodę zawsze pod ręką: w pracy nalej wodę do większego dzbanka i postaw go na biurku, dzięki temu uzupełnisz szklankę wody bez przerywania w pracy.
Smakuj wodę: jeśli tęsknisz za słodkimi napojami gazowanymi czy sokami, nadaj smaku wodzie. Dolej do niej soku z cytryny lub limonki, dodaj świeże liście mięty, kawałek imbiru lub plaster pomarańczy.
Wpisz picie wody w swój rozkład dnia: jeśli zapominasz o piciu wody, ustaw sobie przypomnienie w telefonie, np. co godzinę. Powoli przyzwyczaisz organizm do regularnego sięgania po wodę i przypomnienia staną się zbędne.
(gabi/mtr), kobieta.wp.pl
ZAOBACZ:
Moda na picie KRANÓWKI! "Zdrowe, ekonomiczne, ekologiczne"
<