Trwa ładowanie...

Nie bój się cytologii, bój się raka

Regularne poddawanie się badaniom w dzisiejszych czasach jest już standardem. Hasła, które zachęcają do stosowania profilaktyki i tym samym zapobiegania wielu kobiecym chorobom, nie są pustymi sloganami reklamowymi, a ważną częścią kampanii społecznej.

Share
Nie bój się cytologii, bój się rakaŹródło: Jupiterimages
djcez55

Regularne poddawanie się badaniom w dzisiejszych czasach jest już standardem. Hasła, które zachęcają do stosowania profilaktyki i tym samym zapobiegania wielu kobiecym chorobom, nie są pustymi sloganami reklamowymi, a ważną częścią kampanii społecznej. Bo choć wydaje się to absurdalne, spora część pań nie przykłada specjalnej wagi do badania, jakim jest cytologia.

Czasem są zupełnie nieświadome, jak wygląda samo badanie i w obawie przed bólem, rezygnują. Strach przed badaniem jest paraliżujący na tyle, że pada stwierdzenie „mnie cytologia nie jest potrzebna”.

Dlaczego cytologia?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Cytologia ratuje życie kobiet, chroniąc je przed rozwojem raka szyjki macicy. Cytologia to jedno z bardzo nieskomplikowanych badań, które wykonuje nie tylko lekarz ginekolog, ale może je także wykonać pielęgniarka lub położna. Cytologia pozwala wykryć zmiany w nabłonku szyjki macicy, mające charakter rozwijającego się nowotworu już w bardzo wczesnym stadium, co daje spore szanse na całkowite wyleczenie przy zastosowaniu odpowiedniej lekoterapii zaleconej przez lekarza.

djcez55

Samo badanie cytologiczne nie wymaga od kobiety wielu specjalnych przygotowań. Wystarczy zgłosić się na badanie kilka dni po zakończonej miesiączce. Specjalnym zaleceniem jest jedynie niestosowanie leków dopochwowych, do irygacji, środków antykoncepcyjnych i wstrzemięźliwość od stosunków płciowych na kilka dni przed samym badaniem. Czas wykonania badania, to zaledwie kilka minut. Jest ono zupełnie bezbolesne.

Jak często się badać?

Raz na rok powinny się badać kobiety, których wynik badania przyporządkuje je do grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na raka – gdy mają III, IV lub V grupę cytologiczną. Raz na 2, 3 lata powinny się zbadać panie, u których wynik wykaże I lub II grupę cytologiczną.

Wygrać z nowotworem

Szanse na wygraną z nowotworem są bardzo wysokie, gdy cytologia jest przeprowadzana regularnie. Nowotwór ten w początkowej fazie swojego rozwoju nie daje wyraźnych symptomów, które normalnie mogłyby stać się niepokojące i skłoniłyby do wizyty u ginekologa. Wykrycie raka szyjki macicy we wczesnej fazie jest możliwe tylko przy pomocy badania cytologicznego, stąd jego wielka istota w profilaktyce i leczeniu kobiet.

djcez55

Bezpieczny wiek nie istnieje?

Znane i wyraźnie określone są granice przedziału wiekowego, w którym występuje ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Badaniom cytologicznym powinny się poddawać głównie kobiety od 25 do 60 roku życia. Tylko czy ryzyko występowania raka szyjki macicy poza tymi granicami jest mniejsze? Owszem, ale jednak minimalnie.

Odstępstwa od tego przedziału z roku na rok są bardziej liczne, więc w praktyce cytologię powinna robić każda kobieta niezależnie od wieku. Tym bardziej, jeśli rozpoczęła współżycie seksualne. A jak wiadomo, granica rozpoczęcia życia seksualnego jest coraz niższa. Panie po 60-tce powinny wykonywać cytologię zgodnie z zaleceniami swojego lekarza.

Badaj, zapobiegaj

Nie warto liczyć na to, że „rak szyjki macicy akurat mnie nie dotyczy”. Nie warto odwlekać badania, tłumaczyć się strachem, brakiem czasu, brakiem pieniędzy czy kolejkami w przychodni. Nawet jeśli cytologię trzeba zrobić w prywatnym gabinecie, jest to koszt zaledwie 20 - 40 zł, który poniesiony jeden raz w roku nie jest w stanie obciążyć portfela i zrujnować poukładanego dotychczas i spokojnego życia, tak jak doskonale robi to rak. Rak szyjki macicy.

djcez55
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djcez55
djcez55