FitnessNie możesz spać - wyłącz komputer

Nie możesz spać - wyłącz komputer

Używanie komputera na godzinę przed snem może powodować problemy z zasypianiem i bezsenność wynika z badań National Sleep Foundation (NSF) z USA, które opisuje magazyn informatyczny Computerworld.

Nie możesz spać - wyłącz komputer
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

09.03.2011 | aktual.: 09.03.2011 23:41

Używanie komputera na godzinę przed snem może powodować problemy z zasypianiem i bezsenność wynika z badań National Sleep Foundation (NSF) z USA, które opisuje magazyn informatyczny Computerworld. Jak pokazują badania jakości snu przeprowadzone przez NSF, 60 proc. ankietowanych doświadczyło problemów ze snem - zbyt wczesnych przebudzeń, chrapania czy zmęczenia porannego.

Około 43 proc. badanych ma poważne problemy zasypianiem lub śpi płytko, budząc się na każdy nowy dźwięk z otoczenia. Przyczyną tych problemów, według NSF, jest zbyt wielkie zaangażowanie w pracę, w przypadku kobiet - opieka nad małymi dziećmi oraz - coraz częściej - niekontrolowane używanie elektroniki.

Zdaniem prof. Charles'a Czeislera z Harvard Medical School, elektronika staje się jedną z najważniejszych przyczyn problemów z zasypianiem. Szkodliwe jest zwłaszcza używanie urządzeń elektronicznych bezpośrednio przed snem. Chodzi o emitujące silne światło ekranu komputery PC, laptopy, a nawet smartfony.

Aż 6 na 10 z ankietowanych przyznało, że kilka razy w tygodniu używa komputerów PC na godzinę przed ułożeniem się do snu. Około połowa nastolatków i 20-latków używa ich przed snem każdej nocy.

Innym czynnikiem zaburzającym sen są nocne rozmowy, zwłaszcza przez komórkę, popularne szczególnie wśród nastolatków i 20-latków. Jedna na 5 ankietowanych osób w tym wieku przyznała, że kilka nocy w tygodniu budzi ją nocny SMS lub telefon.

Jak powiedział wiceprezes NSF Russell Rosenberg, używanie telefonów komórkowych i komputerów, które w założeniu mają czynić życie łatwiejszym, może prowadzić do takich zaburzeń snu, że następnego dnia miliony użytkowników funkcjonują gorzej.

(PAP/ma)

POLECAMY: GEN SENNOŚCI

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)