Nie tylko dla panów
Garnitur wymyślili Anglicy w XVII wieku. Dzisiejszą popularność zawdzięcza brytyjskim dandysom, którzy z upodobaniem lansowali nową modę prawie dwa wieki temu. Uszyte z tego samego materiału spodnie zestawione z marynarką i niekiedy kamizelką to dziś najbardziej uniwersalny męski strój. Nic więc dziwnego, że panie zapragnęły podobnie się ubierać oraz pełnymi garściami czerpać z możliwości, jakie daje garnitur.
Garnitur wymyślili Anglicy w XVII wieku. Dzisiejszą popularność zawdzięcza brytyjskim dandysom, którzy z upodobaniem lansowali nową modę prawie dwa wieki temu. Uszyte z tego samego materiału spodnie zestawione z marynarką i niekiedy kamizelką to dziś najbardziej uniwersalny męski strój. Mężczyzna w dobrze skrojonym garniturze nie może wyglądać źle. Nic więc dziwnego, że panie zapragnęły podobnie się ubierać oraz pełnymi garściami czerpać z możliwości, jakie daje garnitur.
W latach dwudziestych poprzedniego stulecia artystki, chłopczyce i emancypantki odziały się w spodnie i żakiety. Początkowo taki strój budził sporo kontrowersji (szczególnie spodnie). Damska wersja garnituru na dobre rozgościła się w modzie dopiero po II Wojnie Światowej.
Dobrze uszyty garnitur pozwoli ukryć niedoskonałości sylwetki oraz wyeksponować to, co szczególnie cenne. Dodatkowo jest ponadczasowy - klasyczny krój nie starzeje się mimo upływu czasu. Przy użyciu różnych dodatków można w łatwy sposób wyczarować strój do pracy, na spacer, czy randkę. Przynajmniej jeden kostium powinien znaleźć się w szafie każdej kobiety. Do wyboru, do koloru
Jeśli chodzi o marynarki to tradycyjnie możemy wyróżnić cztery podstawowe typy. Marynarka w stylu brytyjskim zwężą się ku dołowi i ma dwa rozcięcia, w marynarce włoskiej rozcięć brak, natomiast ramiona podkreślone są poduszkami. Typ amerykański jest najmniej formalny, typ dwurzędowy zapinany jest jak sama nazwa wskazuje na dwa rzędy guzików. Oczywiście we współczesnej modzie nie brak wariacji na temat marynarek. Stąd całe bogactwo „górnych” części stroju.
Marynarki miewają zamiast guzików haftki, satynowe kokardy, paski, klamry, stójki zamiast klap itd. Spodnie w klasycznym garniturze mają proste nogawki, często zaprasowane w kant. Czasami zdarzają się odstępstwa – cygaretki, spodnie o długości ¾ czy 7/8. Garnitury często szyje się z materiału typu tenis (w cieniutkie paseczki), tweedu, sztruksu, wełny, serży (o ukośnym splocie) i gabardyny.
Jak nosić?
Pod marynarkę można zakładać koszule w różnych kolorach. Najbardziej popularne barwy to biały, błękit oraz pastelowy róż. Kołnierzyk można wyjąć spod klap, można go też tam zostawić. Krawat to raczej męski dodatek, choć także akceptowany u kobiet. Pod szyją dobrze, a na pewno trochę delikatniej będzie wyglądała apaszka. Zamiast tradycyjnej koszuli pod marynarką sprawdzą się także różnego rodzaju bluzki, body, a także cienkie sweterki. Do spodni przyda się dobrany odcieniem, cienki pasek. Jeśli zaś chodzi o biżuterię to najlepiej sprawdzą się delikatne łańcuszki i perły. Idealnymi butami do garnituru będą klasyczne czółenka. Ostatnio modne są również wiązane pantofle z lakierowanej skóry stylizowane na męskie obuwie.
Gdzie nosić?
Przede wszystkim w pracy. W garniturze wygląda się nie tylko bardzo elegancko, ale także profesjonalnie. To wymarzony strój na spotkania biznesowe, rozmowy kwalifikacyjne, egzaminy, oficjalne uroczystości. Takie ubranie dodaje powagi. Osobę w garniturze podświadomie odbieramy jako ambitną, kompetentną, zdecydowaną, pewną siebie. Garnitur może okazać się również wspaniałym strojem wieczorowym noszonym tylko z bielizną i dyskretną biżuterią w towarzystwie wysokich obcasów i torebki kopertówki. W roli wieczorowej kreacji idealnie sprawdzi się także męski smoking na przykład z szalowym kołnierzem.