Nigdy nie wyrzucaj do kosza na ulicy. Zapłacisz wysoką karę
Niewłaściwa segregacja odpadów miejskich może rodzić dotkliwe konsekwencje dla mieszkańców. Świadomość, czego nie wyrzucać do koszy ulicznych, to pierwszy krok do uniknięcia problemów – przede wszystkim niemałej grzywny.
Segregacja odpadów jest jednym z najczęściej poruszanych tematów w debacie dotyczącej dbania o środowisko. Wiele osób posiada już w domu kilka koszy i stara się rozdzielać śmieci. Jednak nadal pojawiają się takie błędy, jak wyrzucanie kostek po kurczaku do bioodpadów (ich miejsce jest w zmieszanych) czy mycie puszek po pomidorach (nie jest to konieczne).
Zdarza się również, że niektórzy utylizują odpady domowe w publicznych koszach ulicznych, co nie jest zgodne z przepisami prawa i ogólnie przyjętymi zasadami funkcjonowania w przestrzeni publicznej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wyrzucał śmieci do lasu. Nie wiedział, że wszystko się nagrywa
Co może trafiać do ulicznych koszy?
Wynoszenie jakichkolwiek domowych śmieci do niewielkich, ulicznych koszy jest zabronione. W jednym z ostatnich postów na Facebooku wspomniało o tym Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.
"Kosz uliczny nie jest pojemnikiem na odpady z gospodarstw domowych. Nie ma tam miejsca ani na worki wypełnione odpadami z domu, ani na ubrania czy stare buty. To, w jaki sposób korzystamy z koszów ulicznych, wpływa na wygląd przestrzeni publicznej. I zależy od każdego z nas" – czytamy.
Krakowskie MPO jednocześnie zaznacza, że do ulicznych koszy można wrzucać drobne śmieci produkowane na zewnątrz, np. zużyte chusteczki higieniczne, papierki po cukierkach czy psie odchody.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić stare ubrania? Teraz łatwo o błąd
Jaka kara za wyrzucanie domowych śmieci do ulicznych koszy?
Wyrzucanie domowych śmieci do ulicznych koszy może powodować ich przepełnienie, a w konsekwencji zamiecenie chodnika. W takiej sytuacji policja czy straż miejsca może odnieść się do art. 145. Kodeksu wykroczeń, który mówi o śmieceniu w miejscu publicznym.
"Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy, lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych" – podają przepisy.
Zapraszamy na naszą grupę na Facebooku - #Samodbałość. Tutaj będziemy informować o wywiadach i nowych artykułach. Dołączcie do nas i zaproście znajome! Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl