Trwa ładowanie...
d9xgw9a

Nie żyje Kora Jackowska. Artystka miała 67 lat

Wokalistka i poetka zmarła w sobotę nad ranem w domu w Bliżowie w powiecie zamojskim. W 2014 r. Kora publicznie przyznała, że jest chora na raka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kora, czyli Olga Jackowska chorowała na raka
Kora, czyli Olga Jackowska chorowała na raka (East News, Fot: KAROL SEREWIS)
d9xgw9a

"Z ogromnym żalem i rozpaczą informujemy, że dziś o 5.30 na swoim ukochanym Roztoczu w otoczeniu najbliższych osób, ukochanych zwierząt i wspaniałej przyrody zmarła Kora. Wielka artystka, piosenkarka, poetka, malarka. Wyjątkowa kobieta, żona, matka, babcia, przyjaciółka. Ikona wolności. Zawsze bezkompromisowa w dążeniu do prawdy. Zaangażowana w ruch hipisowski, w działalność pierwszej Solidarności, w budowę demokracji i ruchy kobiece. Muzyka Kory i jej pięć lat temu zmarłego męża Marka Jackowskiego, z którym razem stworzyli zespół Maanam, a także solowa działalność towarzyszyła nam od roku 1979" – napisano w oświadczeniu na oficjalnym profilu Kory na Facebooku.

"Od pięciu lat walczyła mężnie z chorobą nowotworową. Ostatni miesiąc był bardzo trudny. Na końcowej drodze towarzyszyła jej rodzina, przyjaciele i wiele oddanych osób. W tę długą walkę zaangażowanych było wiele najlepszych szpitali, lekarzy, pielęgniarek i opiekunów, za co im z całego serca dziękujemy. Kora dawała ludziom miłość i otoczona była miłością. Zawsze będziemy ją kochać" – przekazali Kamil Sipowicz, rodzina i przyjaciele.

Informację o śmierci Kory, jako pierwszy, podał portal oko.press.

d9xgw9a

Kora Jackowska przegrała walkę z rakiem

Od końca 2013 roku przeszła kilka chemioterapii, a później walczyła o to, aby bardzo drogi lek, który pomaga jej i innym chorym, był refundowany. Kora miała genetycznego raka jajników.

Olga Aleksandra Ostrowska, znana jako Kora, urodziła się 8 czerwca 1951 roku w Krakowie. Była najmłodsza z piątki rodzeństwa. Jej rodzice byli urzędnikami. Już w czasach szkolnych zainteresowała się kulturą hipisowską. W młodości była dziewczyną najbardziej znanego krakowskiego hipisa Ryszarda "Psa" Terleckiego. W połowie lat 70. związała się z Markiem Jackowskim, pochodzącym z Łodzi muzykiem, założycielem Maanamu. W 2014 r. Kora publicznie przyznała, że jest chora na raka. Wtedy też wyszła za Kamila Sipowicza, wieloletniego partnera życiowego.

d9xgw9a

Zobacz także: Paweł Lisicki: „Lech Kaczyński nie ma udanych pomników"

Manaam wydał w sumie 11 albumów studyjnych. Piosenki Kory przeszły do historii polskiej muzyki. To Kora była autorką takich przebojów jak " Kocham cię, kochanie moje", " Cykady na Cykladach", "Boskie Buenos" czy "Szare Miraże". Artystka prowadziła też działalność solową. Swoją ostatnią płytę wydała w 2012 r.

Kora Jackowska była artystką kompletną

- Miała tyle talentu i charyzmy w sobie, że była w stanie pociągnąć miliony. Wiem, jak ona traktowała publiczność, jaką była osobowością. Polska muzyka rozrywkowa byłaby zupełnie inna bez niej. Miała wizerunek absolutnie oryginalny. Zawsze była sobą, muzycznie też - powiedziała Karolina Korwin Piotrowska w rozmowie z WP Gwiazdy.

d9xgw9a

Muniek Staszczyk w rozmowie z TVN24 stwierdził, że współpraca z Korą była ogromną przyjemnością i trudno było nie być pod jej wrażeniem. Jak mówił, nie było drugiej takiej kobiety w polskiej muzyce i wymieniał, że zostawiła wielkie teksty, miała własną poetykę, świetny wokal i prezencję. – Była gwiazdą, jak David Bowie czy Stonesi – dodał.

Zobacz też: taka była Kora: artystka, aktywistka, ikona wolności

_**Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl**_

d9xgw9a

Podziel się opinią

Share

d9xgw9a

d9xgw9a