Trwa ładowanie...
deplewp

Nie żyje Zofia Czerwińska. Aktorka miała 85 lat

Zmarła Zofia Czerwińska. Przyczyna śmierci aktorki nie została na razie podana do publicznej wiadomości. Smutną wiadomość potwierdził Teatr Syrena.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zofia Czerwińska była ulubienicą polskich widzów
Zofia Czerwińska była ulubienicą polskich widzów (ONS.pl)
deplewp

O śmierci Zofii Czerwińskiej poinformował dziennikarz Mariusz Szczygieł. "Na pogrzebie ma być śpiewana "My way"... A urna, pamiętaj Mariuszek, ma być różowa, bo do twarzy mi w różowym. Będzie, Zosiu. Wszystko dla Ciebie!" - pisze reporter.

Aktorka kojarzona była głównie za sprawą charakterystycznych ról komediowych. Balcerkowa w serialu "Alternatywy 4", kandydatka na żonę Ochódzkiego w "Misiu", czy Zosia Nowosielska w "40-latku".

Urodziła się 19 marca 1933 r. w Poznaniu. Podczas II wojny światowej mieszkała w Warszawie i Sochaczewie, gdzie ojciec pracował jako lekarz powiatowy. Tuż po wyzwoleniu cała rodzina przeprowadziła się do Gdańska.

deplewp

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, którą ukończyła w 1957 r. Będąc na I roku studiów, zadebiutowała na ekranie w roli barmanki Loli w "Pokoleniu" Andrzeja Wajdy (1954).

W filmie od początku grała charakterystyczne epizody. Wielokrotnie wcielała się w postaci bufetowych, kelnerek, kasjerek, pielęgniarek, robotnic, urzędniczek, stereotypowych ‘sąsiadek’, a w późniejszym okresie – również babć i cioć. Angażowano ją przede wszystkim w komediach.

Miała psa Dżeka, który wraz z nią zostawił odcisk łapy w alei gwiazd w Międzyzdrojach i z którym wystąpiła w filmie "Wojna żeńsko-męska" w 2011 roku.

W październiku 2017 roku została sojuszniczką osób LGBT, biorąc udział w akcji „Ramię w ramię po równość” Kampanii Przeciw Homofobii.

deplewp

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: #ZadbanaPolka. 7 kobiet, 7 historii i jedno hasło: "Jestem, jaka chcę być"

deplewp

Podziel się opinią

Share
deplewp
deplewp