Blisko ludziNiedopasowanie seksualne - powód do rozstania?

Niedopasowanie seksualne - powód do rozstania?

Niedopasowanie seksualne - powód do rozstania?
Źródło zdjęć: © 123RF

10.07.2013 09:49, aktual.: 05.06.2018 15:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedopasowanie seksualne – powód do rozstania, poważny problem w związku, czy przejściowe kłopoty? Skąd się bierze i czy można temu zaradzić?

Niedopasowanie seksualne – powód do rozstania, poważny problem w związku czy przejściowe kłopoty? Jak zdefiniować własne kłopoty z partnerem i czy problem da się rozwiązać samemu? Z czego wynika niedopasowanie seksualne i czy można mu zaradzić? Seksuolodzy zgodnie twierdzą, że problem leży zupełnie nie tam, gdzie potocznie go szukamy. Okazuje się też, że główny kłopot jest zaskakująco banalny. Sprawdź, czy na pewno wiesz, co się kryje pod terminem: niedopasowanie seksualne!

Co tak naprawdę powoduje, że odczuwamy dyskomfort w związku popularnie nazywany niedopasowaniem? Seksuolodzy wskazują na kilka podstawowych problemów: niewspółgrające wahania dobowe aktywności, a co za tym idzie chęci podjęcia kontaktów seksualnych, różne oczekiwania co do przebiegu zbliżenia, odmienna wielkość potrzeb seksualnych, złe nastawienie do partnera oraz skrajne niedopasowanie fizjologiczne. Tak naprawdę większość z tych kłopotów można przezwyciężyć i jakkolwiek z pewnością świadczą one o swego rodzaju niedopasowaniu, to należy podkreślić, że wraz z mijającym czasem większość z nich przechodzi zmiany u obojga partnerów.

Tymczasem dla wielu osób niedopasowanie fizjologiczne, czyli zbyt mały lub zbyt duży penis, czy też zbyt płytka, czy szeroka pochwa, są poważnym problemem, który stawia pod znakiem zapytania przyszłość związku. Jeśli na problemy fizjologiczne nakładają się dodatkowo irytujące nawyki, zahamowania, inne pory aktywności, czy różny temperament seksualny, wtedy problem narasta i jeśli nie podejmie się dialogu i próby wzajemnego zrozumienia, wtedy może on zadecydować o rozstaniu.

Niedopasowanie fizjologiczne jest jednak jednym z najrzadziej występujących problemów związanych z niedopasowaniem seksualnym. Według statystyk w Polsce średnia długość męskiego penisa w stanie wzwodu wynosi około 17 cm. Głębokość przeciętnej kobiecej pochwy to jednak zaledwie 11 cm i gdyby nie była ona tak elastyczna, z pewnością prosty rachunek pokazałby jak wielkim problemem mogłoby być niedopasowanie fizjologiczne. Tymczasem pochwa dopasowuje się do każdego rozmiaru penisa i tylko wyjątkowo duże odstępstwa w obie strony mogą być naprawdę kłopotliwe. W przypadkach niewielkich odstępstw wystarczy kilka prostych łóżkowych trików, odpowiednie pozycje seksualne oraz zdecydowanie dużo zaangażowania, aby związek kwitł nadal.

Dla par, które cierpią z powodu fizjologicznych niedopasowań istnieje szereg pomocnych pozycji oraz gadżetów erotycznych. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy wszystko powinno grać, ale między małżonkami czy partnerami wciąż się jakoś „nie składa”? Niezależnie od przyczyny najlepszym lekarstwem jest rozmowa. Spokojne i czułe wyjaśnienie sytuacji i krępujących dylematów. Bliskość pomiędzy partnerami pozwoli na zachowanie intymnej atmosfery oraz nie zniszczy chęci do naprawy związku i odnowy życia seksualnego. Jakkolwiek recepta taka brzmi może banalnie, to wspólne szukanie przyczyn problemu okazuje się być priorytetem, nawet w przypadku, gdy partnerzy udali się już do seksuologa po pomoc.

Jak poradzić sobie, gdy partner inicjuje seks w innych porach niż te odpowiednie dla nas? Bez dobrej woli niczego się nie zdziała, potrzebny jest kompromis. Warto umówić się, aby podejmować kontakty seksualne o różnych porach dnia, dopasowując się raz do jednej, raz do drugiej strony. W czasie wolnym dobrze jest jednak znaleźć moment w ciągu doby, gdy oboje z partnerów są w dobrej formie.

Poważnym problemem są z pewnością różnice w temperamencie seksualnym. Nie warto jednak zbyt pochopnie podejmować ostatecznych kroków. Podjęte starania ku zachęcie drugiej osoby do podjęcia częstszego współżycia raczej nie pozostaną bez odpowiedzi, a warto mieć na uwadze, że wielkość potrzeb seksualnych zmienia się wielokrotnie wciągu życia i zależy nie tylko od wieku i wahań hormonów, ale też od aktualnej sytuacji życiowej.

- Niedopasowanie seksualne istnieje przede wszystkim właśnie na poziomie temperamentów, ale nie jest to stała. Jednak w przypadkach, gdy oboje z partnerów się kochają i deklarują chęć wspólnego życia, niedopasowanie seksualne polegające na dużej różnicy potrzeb seksualnych może doprowadzić do silnej frustracji, która z kolei może znacznie obniżyć jakość wspólnego życia czy nawet doprowadzić do rozstania – tłumaczy Izabela Żubrys, psycholog i seksuolog z Gdańska.

Bardzo ważnym aspektem pożycia seksualnego jest jakość samego aktu seksualnego. Bez poważnych rozmów nie obejdą się te pary, które mają rozbieżne oczekiwania co do jego przebiegu. Takt, zrozumienie i czułość potrafią zdziałać cuda. Jeśli nie uda się przełamać pewnych barier samemu, można wezwać na pomoc posiłki w postaci zaufanej przyjaciółki czy przyjaciela, seksuologa, a nawet księdza, który może pomóc w przypadkach osób silnie zablokowanych zbyt purytańskim religijnym wychowaniem.

Jednym z największych kłopotów okazuje się być złe nastawienie do partnera. Może być to przejściowe, ale może też świadczyć o głębokim kryzysie w związku. W takiej sytuacji, gdy rozmowa nic nie daje lub jest wręcz niemożliwa, należy zdecydowanie szukać pomocy u specjalistów. Związek, w którym brak akceptacji oraz wzajemne pretensje są na tyle silne, że zamiera życie seksualne wymaga pilnej interwencji.

Niedopasowanie seksualne, jakkolwiek z pewnością istnieje, to okazuje się być pojęciem płynnym. Jeśli partnerzy chcą być ze sobą, najprawdopodobniej uda im się przezwyciężyć kłopoty w sypialni. Czasem wystarczy przeczekać zły czas, czasem trzeba skorzystać z pomocy, ale z pewnością, jeśli zależy nam na kimś, nie warto poddawać się bez walki.

(smż/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także