Trwa ładowanie...
genetyka
04-10-2012 20:54

Niektóre kobiety odchudzanie mają w genach

Niektóre kobiety z przyczyn genetycznych łatwiej ulegają naciskom, aby się zbyt forsownie odchudzać - informuje "International Journal of Eating Disorders".

Niektóre kobiety odchudzanie mają w genachŹródło: Thinkstockphotos
dpqj7md
dpqj7md

Niektóre kobiety z przyczyn genetycznych łatwiej ulegają naciskom, aby się zbyt forsownie odchudzać - informuje "International Journal of Eating Disorders". W powszechnej opinii za często nadmierną skłonność kobiet do odchudzania odpowiada lansowany w kulturze Zachodu obraz kobiety szczupłej jako kobiety pięknej.

Jako niedościgłe ideały lansowane są często chorobliwie szczupłe modelki, a fotografie gwiazd filmowych "odchudza" się przy użyciu programów do edycji zdjęć.

Jednak nie każda kobieta ulega presji i odchudza się obsesyjnie. U niektórych dochodzi - jak mówią specjaliści - do internalizacji wzorca, co zmienia ich postrzeganie własnego ciała, a w konsekwencji - zachowanie. Nawet, gdy ich waga spada niebezpiecznie, nadal mogą czuć się otyłe.

Zespół Jessiki Suisman z Michigan State University wykorzystał rejestr bliźniąt (MSU Twin Registry), aby znaleźć ponad 300 bliźniaczek w wieku od 12 do 22 lat. Naukowcy badali, w jakim stopniu uczestniczki badań gotowe były naśladować osoby widziane w telewizji, filmach czy pismach ilustrowanych.

dpqj7md

Następnie porównano wyniki w przypadku bliźniąt identycznych (które mają w 100 proc. jednakowe geny) i nieidentycznych (zgodność 50 proc.) . Okazało się, że w przypadku identycznych bliźniaczek częściej obie z nich ulegały fascynacji szczupłością, co wskazuje na genetyczne podłoże zjawiska.

Jednocześnie różnice pomiędzy identycznymi bliźniaczkami wskazują, że wpływ bezpośredniego otoczenia może być istotniejszy niż szeroko pojęty wpływ mediów i kultury zachodniej. W grę może wchodzić na przykład grupa przyjaciół, dla której szczupły wygląd ma szczególną wagę, albo uprawianie wymagającego odchudzania sportu.

(PAP/ma)

dpqj7md
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpqj7md