Trwa ładowanie...
d2au9e7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

Niektóre kobiety odchudzanie mają w genach

Niektóre kobiety z przyczyn genetycznych łatwiej ulegają naciskom, aby się zbyt forsownie odchudzać - informuje "International Journal of Eating Disorders".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Niektóre kobiety odchudzanie mają w genach
(Thinkstockphotos)
d2au9e7

Niektóre kobiety z przyczyn genetycznych łatwiej ulegają naciskom, aby się zbyt forsownie odchudzać - informuje "International Journal of Eating Disorders". W powszechnej opinii za często nadmierną skłonność kobiet do odchudzania odpowiada lansowany w kulturze Zachodu obraz kobiety szczupłej jako kobiety pięknej.

Jako niedościgłe ideały lansowane są często chorobliwie szczupłe modelki, a fotografie gwiazd filmowych "odchudza" się przy użyciu programów do edycji zdjęć.

Jednak nie każda kobieta ulega presji i odchudza się obsesyjnie. U niektórych dochodzi - jak mówią specjaliści - do internalizacji wzorca, co zmienia ich postrzeganie własnego ciała, a w konsekwencji - zachowanie. Nawet, gdy ich waga spada niebezpiecznie, nadal mogą czuć się otyłe.

d2au9e7

Zespół Jessiki Suisman z Michigan State University wykorzystał rejestr bliźniąt (MSU Twin Registry), aby znaleźć ponad 300 bliźniaczek w wieku od 12 do 22 lat. Naukowcy badali, w jakim stopniu uczestniczki badań gotowe były naśladować osoby widziane w telewizji, filmach czy pismach ilustrowanych.

Następnie porównano wyniki w przypadku bliźniąt identycznych (które mają w 100 proc. jednakowe geny) i nieidentycznych (zgodność 50 proc.) . Okazało się, że w przypadku identycznych bliźniaczek częściej obie z nich ulegały fascynacji szczupłością, co wskazuje na genetyczne podłoże zjawiska.

Jednocześnie różnice pomiędzy identycznymi bliźniaczkami wskazują, że wpływ bezpośredniego otoczenia może być istotniejszy niż szeroko pojęty wpływ mediów i kultury zachodniej. W grę może wchodzić na przykład grupa przyjaciół, dla której szczupły wygląd ma szczególną wagę, albo uprawianie wymagającego odchudzania sportu.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Uzależniona od jedzenia? Wytrenuj swój mózg!*

* Kto za dużo ćwiczy, mniej chudnie*

* Będą im płacić za odchudzanie się?*

Nowy lek na odchudzanie?

Dieta na 1 dzień tygodnia!

d2au9e7

Podziel się opinią

Share

d2au9e7

d2au9e7