Niemcy byli pierwsi. W nocy odczują to także Polacy

Niemcy byli pierwsi. W nocy odczują to także Polacy

Zmiana czasu 2023: kiedy zmieniamy czas na letni?
Zmiana czasu 2023: kiedy zmieniamy czas na letni?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
24.03.2023 10:33, aktualizacja: 24.03.2023 11:42

Zmiana czasu, choć kontrowersyjna, obowiązuje w Polsce od ponad 40 lat i wedle najnowszych doniesień, będzie obowiązywać w Europie jeszcze przez przynajmniej trzy lata. Dowiedz się, kiedy zmieniamy czas na letni.

Wiosna to nie tylko ciepłe dni i wszechobecne kwitnące drzewa oraz krzewy. To przede wszystkim znacznie dłuższe dni. W niemalże całej Europie, z wyłączeniem Islandii, Rosji i Białorusi w marcu cofa się czas o godzinę. Którego dnia w 2023 roku będziemy spać o godzinę krócej?

Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy śpimy krócej?

W przeciągu całego roku kalendarzowego, w Europie zmiana czasu odbywa się dwa razy. Pierwszy raz - w marcu, następnie - w październiku. Wiosną czas przestawiany jest o godzinę do przodu, zimą zaś do tyłu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeszcze do niedawna, zmiana czasu była podyktowana pobudkami ekonomicznymi. Według rządzących mieliśmy zużywać mniej energii, kiedy to dzień jest o godzinę dłuższy, jednak nie ma co do tego pewności. Wielu Europejczyków uważa, że zmiana czasu jest niepotrzebna i powinna zostać wycofana. Podobno ma to mieć miejsce najwcześniej w 2026 roku - dyskusja na ten temat trwa.

Jeśli chodzi o zmianę czasu z zimowego na letni, w 2023 roku będzie to miało miejsce w ostatnią niedzielę marca - w nocy z 25 na 26 marca, o godzinie 2:00. Od tej pory, zegarki powinny wskazywać godzinę 3:00. Kolejna taka zmiana nastąpi 29 października.

Zmiana czasu — dlaczego jest potrzebna?

Pierwsza zmiana czasu nastąpiła w Niemczech, w 1916 roku, czyli 107 lat temu. Jednak to nie Niemcy wymyślili zmianę czasu, a Amerykanie - konkretnie Benjamin Franklin, znany amerykański polityk.

Zdaniem Franklina, na zmianie czasu zyskałaby gospodarka, ponieważ wiele osób kładłoby się spać wcześniej, a co tym idzie, państwa oszczędzałyby na elektryczności. Parlament Europejski przed wybuchem pandemii pracował nad ustawą znoszącą nakaz zmiany czasu, jednak prace wstrzymano i ustalono, że do 2026 roku obowiązuje zmiana czasu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (30)
Zobacz także