FitnessNietrzymanie moczu u kobiet - objawy, przyczyny, leczenie

Nietrzymanie moczu u kobiet - objawy, przyczyny, leczenie

Nietrzymanie moczu u kobiet - objawy, przyczyny, leczenie
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

12.12.2019 14:33, aktual.: 13.12.2019 14:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nietrzymanie moczu (NTM) stanowi poważny problem społeczny, który na całym świecie dotyka około 420 milionów osób, w tym aż 300 milionów kobiet. Statystycznie zatem z nietrzymaniem moczu boryka się co 3-4 kobieta. Chociaż to częsta przypadłość, wiele osób – przez wzgląd na poczucie wstydu – nie zgłasza się z nią do lekarza. Większa wiedza na jej temat może jednak ułatwić uporanie się z zawstydzeniem. Jakie zatem są przyczyny nietrzymania moczu? Czy leczenie musi wiązać się z operacją?

Nietrzymanie moczu – objawy

Za nietrzymanie moczu przyjmuje się niezamierzony i niekontrolowany wyciek moczu, który częściowo bądź całkowicie opróżnia pęcherz. Może do niego dochodzić w ciągu dnia bądź w nocy. W zależności od tego, z jakim rodzajem schorzenia mamy do czynienia, a także jak bardzo jest ono nasilone, zauważalne są różne ilości oddawanego mimowolnie moczu.

Stopnie nietrzymania moczu

Wyróżniamy 5 stopni nietrzymania moczu, które określa się za pomocą zmierzenia ilości moczu oddanego w sposób niezamierzony przez 4 godziny.

  • Kropelkowe (do 50 ml) – to nieznaczne gubienie moczu w trakcie dnia. Często jest pierwszym objawem wysiłkowego nietrzymania moczu, gdyż występuje podczas kichania czy kaszlenia.
  • Lekkie (50-100 ml) – większe popuszczanie moczu świadczące o postępującym problemie.
  • Średnie (100-200 ml) – do wycieku dochodzi już w trakcie codziennych aktywności, na przykład biegania, skakania czy wstawania z krzesła.
  • Ciężkie (200-300 ml) – popuszczanie moczu jest coraz bardziej obfite i może wystąpić nawet podczas stania.
  • Bardzo ciężkie (powyżej 300 ml) – osoba chora nie ma żadnej władzy nad czynnościami fizjologicznymi. Dochodzi do całkowitego opróżnienia pęcherza.

Już nietrzymanie moczu przy kichaniu, kaszleniu bądź wysiłku stanowi sygnał, że z układem moczowo-płciowym dzieje się coś niepokojącego. W takich sytuacjach skorzystanie z pomocy lekarza pierwszego kontaktu jest jak najbardziej wskazane.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Za główną przyczynę nietrzymania moczu u kobiet można uznać przede wszystkim osłabienie i obciążenie mięśni dna miednicy, czyli tak zwanych mięśni Kegla.

Są one odpowiedzialne przede wszystkim za stabilizowanie narządów miednicy mniejszej, a zatem pęcherza, macicy, odbytu i pochwy. Wspierają także prawidłowe działanie cewki i zwieracza, dzięki czemu jesteśmy w stanie prawidłowo oddawać mocz i kał. Do osłabienia mięśni dochodzi w wyniku naturalnych zmian w organizmie zachodzących z wiekiem (menopauza), ale także w związku z ciążą, porodami oraz operacjami ginekologicznymi, a nawet nieprawidłowymi nawykami związanymi z parciem. Dlatego częste zaparcia również stanowią jedną z przyczyn nietrzymania moczu u kobiet.

Przede wszystkim mięśnie dna miednicy u kobiet osłabiane są jednak za sprawą ciąży i porodów naturalnych. Właśnie dlatego wiele matek boryka się z problemem nietrzymania moczu – zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie. Po kilkunastu tygodniach najczęściej dochodzi do stabilizacji mięśni, jednak nie zawsze wracają one do stanu sprzed ciąży.

Im większa ilość porodów i większa masa dziecka, tym większe ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, a także innych konsekwencji osłabiania mięśni Kegla, na przykład wypadania macicy.

Mięśnie dna miednicy są osłabiane także za sprawą zbyt dużej masy ciała. Dlatego za jedną z metod leczenia zachowawczego przyjmuje się zmianę trybu życia. Obniżona masa ciała może zatem znacząco wspomóc proces wzmacniania mięśni.

Osłabienie mięśni dna miednicy jest najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu u kobiet, dlatego diagnozuje się u nich tak zwane wysiłkowe nietrzymanie moczu. W zależności od konkretnych objawów możemy mieć jednak do czynienia także z naglącym nietrzymaniem moczu, spowodowanym nadmierną aktywnością mięśni pęcherza, nietrzymaniem moczu z przepełnienia (najczęstszym u mężczyzn) bądź mieszanym nietrzymaniem moczu – połączenia wysiłkowe i naglącego NTM.

Nietrzymanie moczu – leczenie

Przez wzgląd na to, iż najczęstszym rodzajem NTM występującym u kobiet jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, podstawową metodą leczenia jest fizjoterapia mięśni dna miednicy. W przypadku znacznego nasilenia problemu i braku skuteczności metod leczenia zachowawczego, lekarz może podjąć decyzję o operacji.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia mięśni dna miednicy uznaje się za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu. Kobiety, które przez wzgląd na porody, menopauzę, operacje czy otyłość posiadają osłabione mięśnie Kegla, mogą wykonywać ich trening samodzielnie. Zaleca się jednak konsultację z fizjoterapeutą, który wskaże najlepsze ćwiczenia, dostosowane do stanu zdrowia pacjentki. Aby uzyskać zadowalające efekty, terapia powinna być prowadzona przez minimum 3 miesiące. Ćwiczenia mięśni Kegla stanowią też profilaktykę nietrzymania moczu – zaleca się je zatem wszystkim kobietom, nie tylko tym planującym ciążę.

Elektrostymulacja

Kobiety, które mają zbyt osłabione mięśnie dna miednicy by ćwiczyć samodzielnie, mogą skorzystać z tak zwanej elektrostymulacji. Polega ona na stymulowaniu nerwu sromowego za pomocą prądu impulsowego. Chociaż elektrostymulacja nie jest w stanie zastąpić ćwiczeń, może pozytywnie wpłynąć na rozrost mięśni, a także ich siłę.

Do leczenia zachowawczego zalicza się także zmianę stylu życia, a zatem przede wszystkim zmniejszenie masy ciała u kobiet otyłych oraz zmniejszenie bądź całkowite zrezygnowanie z alkoholu, kofeiny i papierosów, które są substancjami drażniącymi pęcherz.

Operacja na nietrzymanie moczu

W sytuacjach, w których nietrzymanie moczu występuje w dużym nasileniu lub metody zachowawcze nie przyniosły pożądanych rezultatów, lekarz i pacjentka mogą zdecydować się na leczenie operacyjne nietrzymania moczu. Metoda musi zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjentki, jednak najbardziej popularnymi z nich są:

  • Sling – przeprowadzana techniką laparoskopową operacja, której celem jest podparcie szyi i cewki za pomocą naturalnego lub syntetycznego paska.
  • TVT – podobna do metody Sling. Wykorzystuje jednak syntetyczny materiał, który zakładany jest na środkowy odcinek cewki. Charakteryzuje się mniejszą ilością powikłań.
  • Metoda Burcha – również jest operacją laparoskopową. Ma na celu ustabilizowanie cewki i szyi pęcherza podwieszając tkanki sklepienia pochwy do więzadeł biodrowo-grzebieniowych.

W przypadku powyższych metod szansa na wyleczenie całkowite, bez nawrotów po 5 latach, wynosi około 85%.

Popuszczanie moczu i ochrona przed wilgocią

Nietrzymanie moczu jest przypadłością problematyczną z różnych względów. Zwiększa ryzyko występowania infekcji intymnych, podrażnień i odparzeń. Jest także źródłem ogromnego dyskomfortu psychicznego, który nierzadko zmusza kobiety do rezygnacji z własnych pasji i zainteresowań, a w skrajnych przypadkach także z życia społecznego i zawodowego. Nietrzymanie moczu wpływa na niskie poczucie własnej wartości, poczucie braku kontroli nad podstawowymi aspektami swojego życia. Może prowadzić do komplikacji nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej.

Dlatego tak istotna jest szybka reakcja i nieskrępowana rozmowa z lekarzem, który rozpocznie proces diagnostyczny. W tym czasie, tak samo jak podczas leczenia, warto także chronić się przed wilgocią i nieprzyjemnym zapachem, które są nieodłącznym elementem NTM. Na rynku można znaleźć wiele wyrobów, mających na celu zwiększenie komfortu osób cierpiących na nietrzymanie moczu - nie tylko najbardziej popularne pieluchomajtki dla dorosłych. Kobiety aktywne, którym zależy na dyskrecji mogą wybrać między innymi wkładki urologiczne, które sprawdzą się przy pierwszych trzech stopniach NTM. Kształtem i sposobem zakładania przypominają podpaski, jednak są dużo bardziej chłonne dzięki czemu redukują ryzyko wstąpienia odparzeń czy infekcji intymnych. Z kolei majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna, są wyrobem przeznaczonym dla kobiet ze średnim i ciężkim stopniem nietrzymania moczu. Nadal stanowią jednak rozwiązanie równie dyskretne co wkładki urologiczne.

Wyroby chłonne stanowią skuteczną ochronę przed wilgocią, dlatego można swobodnie korzystać z nich podczas całego procesu diagnostycznego i leczenia nietrzymania moczu.

Nietrzymanie moczu to przypadłość, która dotyka kobiety znacznie częściej, niż może nam się wydawać. Pomimo nasilenia problemu nadal jednak wstydzimy się rozmawiać o nim z lekarzami czy najbliższymi. Warto jednak pamiętać, iż szybka reakcja jest w stanie zwiększyć szansę na skuteczną diagnozę i leczenie.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także