Niezbędne badania w czasie ciąży
W czasie ciąży musisz przygotować się na dużo częstsze niż do tej pory wizyty w gabinecie ginekologicznym. Badania USG, krwi, moczu, ciśnienia, regularne pomiary wagi mogą być stresujące. Przeczytaj, jak wyglądają takie wizyty, a rozwieją się twoje wątpliwości i obawy.
W czasie ciąży musisz przygotować się na dużo częstsze niż do tej pory wizyty w gabinecie ginekologicznym. To czas wielu badań - nie tylko USG, ale również m.in. krwi, moczu, ciśnienia, jak również wagi, na które skieruje cię lekarz. W tym wyjątkowym okresie dbasz przecież nie tylko o siebie, ale także o swoje dziecko, dlatego warto wiedzieć, kiedy powinno się chodzić do lekarza i jak będą wyglądać wizyty.
Wizyty lekarskie – kiedy chodzić?
Do ginekologa powinnaś chodzić mniej więcej raz na 4 tygodnie, a w ostatnich trzech miesiącach ciąży, po 28 tygodniu trzeba odwiedzać lekarza już raz na dwa tygodnie, natomiast w 38 - co tydzień. Najlepiej, jeśli wybierzesz się do ginekologa zaraz po wykonaniu testu ciążowego. Pamiętaj, aby wybrać takiego lekarza, któremu możesz zaufać. Dobrze jest popytać wśród koleżanek, które już rodziły, jakiego położnika polecają, a kogo radzą unikać. Ten lekarz będzie z tobą przez 9 miesięcy, które będą przecież jednymi z najważniejszych w twoim życiu! Dlatego trzeba mieć do lekarza zaufanie i wiedzieć, że pomoże ci, gdy będziesz tego potrzebować.
Pierwsze badanie
Pierwsza wizyta powinna odbyć się najpóźniej w 10 tygodniu ciąży. Wtedy lekarz zrobi pierwsze USG (na początek dopochwowe), wypisze skierowania na badania, zbada cię, oraz odpowie na wszystkie pytania, których na pewno będziesz miała sporo. W czasie pierwszego badania lekarz powinien zbadać piersi, zmierzyć ciśnienie oraz sprawdzić twoją wagę i pobrać wymaz cytologiczny. Zbada cię także ginekologicznie. Standardowo zada ci kilka pytań dotyczących ogólnego stanu twojego zdrowia, spyta także o dotychczasowe ciąże i o datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Warto, przed pierwszą wizytą, przypomnieć sobie wszystkie poważniejsze choroby, jakie przechodziłaś i poinformować o nich lekarza. Po pierwszej wizycie, lekarz zazwyczaj zakłada kartę ciąży oraz wyznacza datę porodu według ostatniej miesiączki i badania USG. Kolejne badania
Teraz będziesz chodziła do lekarza co miesiąc, a potem częściej. Za każdym razem będziesz badana, ginekolog-położnik może także wysyłać cię na dodatkowe badania. Badanie USG, które dla wielu matek jest najważniejszym badaniem w czasie ciąży, bo to dzięki niemu mogą obejrzeć swoje maleństwo w całej okazałości, wykonuje się standardowo 3-4 razy w czasie ciąży. Pierwsze USG – zazwyczaj ok. 6-12 tygodnia ciąży. Wtedy lekarz stwierdzi czy będziesz miała jedno, czy więcej dzieci, wyznaczy także datę porodu. Drugie badanie USG wykonuje się najczęściej między 16 a 20 tygodniem, trzecie między 30 a 34 tygodniem i ostatnie ok. 38. Za każdym razem, w czasie kolejnych wizyt, lekarz będzie badał twoją wagę, sprawdzał ciśnienie krwi i przeprowadzał ogólny wywiad. Pamiętaj, aby mówić swojemu prowadzącemu lekarzowi o wszystkich dolegliwościach związanych z ciążą. Masz prawo pytać i otrzymywać na swoje pytania wyczerpujące odpowiedzi.
W nagłych wypadkach
Zdarza się, że coś się dzieje, wtedy trzeba do lekarza zgłosić się bez względu na termin następnej wizyty. Kiedy powinnaś natychmiast udać się do lekarza lub na pogotowie?
- kiedy masz plamienia, zaczęłaś nagle krwawić, nawet, jeśli nic cię przy tym nie boli – od razu jedź do szpitala
- przy bardzo silnym bólu brzucha, który nie mija
- kiedy masz problemu z widzeniem W wypadku wymiotów, biegunki lub wysokiej gorączki
- przy nagłym obrzęku twarzy, rąk, nóg
- kiedy odczuwasz jakiekolwiek inne, niepokojące objawy, które uważasz za niepokojące