Nigdy nie kupuj. Najgorszy olej do smażenia ryby
Kolacja wigilijna kojarzy się z wyjątkowymi smakami. Jednymi z najważniejszych dań tego wieczoru są ryby – pieczone, duszone, ale najczęściej smażone. Na jaki tłuszcz postawić, a którego lepiej nie wlewać na patelnię?
19.12.2024 | aktual.: 19.12.2024 11:26
Wybór odpowiedniego tłuszczu do obróbki termicznej to nie tylko kwestia smaku, ale również zdrowia. Często bagatelizujemy ten aspekt, skupiając się na przyprawach czy składnikach głównych. Nie każdy jednak wie, że wybór właściwego oleju do smażenia potrafi usprawnić gotowanie i zapobiec przypaleniu potrawy.
Na czym najlepiej smażyć rybę?
Rafinowany olej rzepakowy to doskonały wybór do smażenia ryb. Jego wysoka temperatura dymienia sprawia, że jest idealny do obróbki cieplnej. Dzięki temu potrawy zachowują swój smak i wartości odżywcze. Warto także zauważyć, że olej rafinowany ma neutralny smak, dzięki czemu nie przytłacza delikatnego aromatu ryb.
Olej z awokado to prawdziwy skarb w kuchni. Jego wysokotemperaturowa stabilność sprawia, że idealnie nadaje się do smażenia. Ma delikatny, orzechowo-migdałowy smak. Zawiera zdrowe tłuszcze oraz zwiększa wchłanianie witamin: A, D, E i K, co czyni go doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrową dietę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rafinowany olej kokosowy sprawdza się do smażenia, głównie za sprawą nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie ulegają utlenianiu podczas gotowania. Nie posiada zapachu kokosa, ani jego smaku. Może to być dużym plusem, szczególnie dla osób, które wolą uniknąć specyficznego posmaku oleju kokosowego podczas przygotowywania potraw rybnych.
Zobacz też: Rozsmaruj po desce. Usuniesz wszystkie bakterie
Masło klarowane ma delikatny orzechowy smak, co dodaje potrawom wyjątkowego aromatu. Świetnie komponuje się z rybami oraz warzywami. Ponadto jego wysoka temperatura dymienia wynosząca ok. 250 stopni Celsjusza sprawia, że nie spali się tak szybko jak inne tłuszcze.
Tego tłuszczu lepiej nie wybierać do smażenia
Olej lniany, z czarnuszki czy słonecznikowy nie nadają się do smażenia ze względu na swoje właściwości – łatwo się przypalają i tracą wartości odżywcze w wysokiej temperaturze. Użycie takich olejów może wpłynąć negatywnie na smak dania i powodować jego przypalanie na patelni. Należy też unikać tanich olejów roślinnych o nieznanym pochodzeniu, ponieważ mogą zawierać w składzie szkodliwe substancje, które przenikają do żywności.
Po podgrzaniu oleju lnianego do nieco ponad 100 st. C. zaczyna dymić, a zawarty w nim kwas alfa-linolenowy rozkłada się na szkodliwe nadtlenki o rakotwórczym działaniu. Ten olej nadaje się jedynie do spożywania "na zimno". W takiej postaci warto jeść go jak najczęściej, bowiem dostarcza cennych kwasów z grupy omega.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl