Nigdy nie podlewaj tak storczyków. Najgorszy błąd

Storczyki są uważane za jedne z trudniejszych kwiatów do uprawy. Rzeczywiście - bywają dość kapryśne, jednak przy zachowaniu odpowiednich zasad obchodzenia się z nimi, możemy cieszyć się ich pięknem. Oto wskazówki, jak je podlewać.

Podlewanie storczyków wymaga uważności
Podlewanie storczyków wymaga uważności
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Storczyki to jedne z chętniej wybieranych kwiatów do mieszkań. Są niedrogie, powszechnie dostępne oraz mają ciekawy wygląd, który przyciąga. Wiele osób myśli jednak, że ich pielęgnacja jest wymagająca i skomplikowana. Nic bardziej mylnego – wymaga po prostu trzymania się pewnych zasad.

Podlewanie storczyków - jak to robić?

Podlewanie storczyków wymaga uważności. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby nie przelewać storczyków - te kwiaty kiepsko znoszą nadmiar wody, lepiej więc unikać zostawiania jej w podstawce oraz zbyt częstego i obfitego podlewania. Latem najlepiej podlewać je raz na tydzień, a zimą - raz na dwa tygodnie, dobrze sprawdzać też, czy podłoże na pewno całkowicie przeschło.

Najlepszy sposób na podlewanie storczyków to odstawienie ich do większego naczynia wypełnionego wodą z nawozem na około 15-30 minut. Jeśli podlewamy roślinę w doniczce bezpośrednio, odciągajmy jej nadmiar np. strzykawką. W przypadku gdy uprawiamy storczyka w doniczce bez podstawki, warto na spodzie położyć kilka kamieni, a na nich plastikową siatkę, przez którą przejdzie gruba rurka. Dzięki temu, mniejszą rurką będziemy mogli odciągać namiar wody z dna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uprawiać storczyki? O tym pamiętaj

Storczyki nie mogą być podlewane wodą z kranu, ale deszczówką lub przefiltrowaną wodą w temperaturze pokojowej. Ważną zasadą przy pielęgnacji storczyków jest ich poranne podlewanie. Wszystko dlatego, że wieczorem spada temperatura, co sprawia, że nasza roślina łatwiej może nabawić się infekcji grzybowej.

Storczyki nie lubią też przesadnie nasłonecznionych ani też ciemnych miejsc. Najlepiej wybrać te z rozproszonym światłem. Jeśli roślina ma zbyt ciemne liście, oznacza to, że ma niewystarczające nasłonecznienie. Jeśli natomiast liście zabarwione są lekko na czerwono, to oznacza, że mają zbyt dużą ilość światła. Szybciej będą też wysychać.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)