UrodaNikt nie lubi pryszczy. Zobacz, jak zapobiegać ich powstawaniu

Nikt nie lubi pryszczy. Zobacz, jak zapobiegać ich powstawaniu

Nikt nie lubi pryszczy. Zobacz, jak zapobiegać ich powstawaniu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Sylwia Ścibak

25.07.2018 15:37, aktual.: 25.07.2018 16:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Drobne, często bolące krostki na twarzy są domeną nie tylko skóry młodych ludzi w okresie dojrzewania. Bardzo często pojawiają się również u dorosłych. Co wpływa na ich powstawanie i jak im zapobiec?

Co wpływa na powstawanie pryszczy?

Najczęściej jest to wina używek, złej diety, stresu oraz niesprzyjającego środowiska pełnego zanieczyszczeń. Istotną rolę odgrywają również zaburzenia hormonalne, które powodowane są między innymi przez nieprawidłową pracę np. przysadki mózgowej albo stosowanie antykoncepcji. Dodatkowo dochodzi jeszcze nieprawidłowa pielęgnacja, a więc brak regularnego demakijażu czy mycie twarzy chlorowaną wodą oraz mydłem.

Jak zapobiec pryszczom?

Z pryszczami należy walczyć zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Warto więc zmienić dietę i ograniczyć wysokoprocentowy alkohol, słodycze, czarną kawę, a w zamian za to pić dużo wody oraz jeść warzywa oraz owoce. Stres również jest wielkim wrogiem naszej skóry, dlatego warto nauczyć się kilku technik relaksacyjnych, które uspokajają i ograniczają zamartwianie się.

Warto też pozbyć się pewnych nawyków. Najgorsze jest wyciskanie. Stan zapalny pod wpływem nacisku rozprzestrzenia się na inne tkanki wewnątrz i tym samym powoduje powstawanie nowych wykwitów w tej samej okolicy twarzy. Ponadto źle działa ciągłe dotykanie dłońmi, gdyż są to niewątpliwie siedliska mnóstwa bakterii.

Prawidłowa pielęgnacja również ma kolosalne znaczenie. Zawsze pamiętajmy o demakijażu, niezależnie od tego, czy bardzo chce nam się spać czy nie. Resztki kosmetyków do malowania podrażniają skórę i zatykają pory, a to już prosta droga do powstawania wykwitów. Stosujmy więc mleczka lub płyny do demakijażu przeznaczone do naszego typu cery, które usuwają nadmiar sebum i nawilżają. Warto też przemywać twarz tonikiem bezalkoholowym, który wyrówna pH cery.

Nie zapominajmy również o peelingach oraz maseczkach. Przy cerze trądzikowej świetnie sprawdzą się delikatne, enzymatyczne peelingi, które nie podrażniają skóry. Warto stosować też maski z zielonej glinki, które matują i poprawiają koloryt skóry.

Cerze skłonnej do wyprysków pomogą również odpowiednie matujące i nawilżające kremy, najlepiej na bazie kwasów owocowych, które zapobiegają powstawaniu wągrów. Należy unikać bardzo tłustych kremów na noc.

Obraz
© 123RF
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (14)
Zobacz także