Nowa praktyka wśród księży. Tak zapowiadają wizyty duszpasterskie

Na oficjalnym facebookowym profilu jednej z parafii pojawiła się informacja dotycząca wizyt duszpasterskich. Ksiądz zapowiedział, że nie będzie odwiedzać wszystkich domów i poprosił wiernych o pozostawienie pewnej informacji.

Praktyki księży związane z wizytami po kolędzie
Praktyki księży związane z wizytami po kolędzie
Źródło zdjęć: © East News | Trip

Sezon wizyt duszpasterskich zbliża się wielkimi krokami. Jak się okazuje, niektóre parafie umożliwiają zawiadomienie księży, czy życzymy sobie, aby odwiedzili nasz dom czy mieszkanie.

O takiej praktyce powiadomił wiernych duchowny z parafii Kostowiec. Księża zapukają tam tylko do tych rodzin, które wyrażą taką chęć. W świątyni ma zostać postawiona specjalna puszka na adresy parafian.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nawet 1000 zł". Polacy mówią, ile wkładają do koperty na kolędę

Kolęda w 2025 roku. Oto zasada w parafii Kostowiec

Duchowni, aby wyrobić się z odwiedzinami u wszystkich chętnych parafian, wpadają na różne sposoby na to, aby zaoszczędzić sobie czasu. Parafia Kostowiec udostępniła na Facebooku informację, w jaki sposób wygląda tegoroczna organizacja odwiedzin "po kolędzie".

"Rodziny, które chcą przyjąć kapłana, wpisują na kartce swoją ulicę i numer domu i wrzucają kartkę do puszki wyznaczonej do tego celu w kościele. Ksiądz będzie dzwonił tylko do rodzin, które zadeklarowały w ten sposób chęć przyjęcia wizyty duszpasterskiej. Do pozostałych domów nie będzie dzwonił" - przeczytamy.

Czy niewpuszczenie księdza po kolędzie to grzech?

Niektórzy wierni mocno obawiają się, co się stanie, jeżeli przegapią świąteczną wizytę duszpasterską - boją się bowiem, że popełnią grzech. Nic bardziej mylnego, w obowiązującym prawie kanonicznym nie istnieje zapis, który by oświadczał, że przyjęcie księdza na wizytę duszpasterską z okazji świąt jest obowiązkiem.

Jeżeli jednak jesteśmy katolikami, należy mieć w pamięci, że regularnie niewpuszczanie duchownego po kolędzie może dostarczyć innych kłopotów. Wówczas bowiem możemy mieć problem z otrzymaniem zaświadczenia o tym, że przynależymy do Kościoła Katolickiego. Taki dokument jest niezbędny, jeżeli zamierzamy zostać chrzestnymi, czy też wziąć ślub kościelny.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)