Nowe zasady podczas kolędy. Tego księdzu już nie wolno
"Ustawa Kamilka" - mająca chronić dzieci przed przemocą - w Archidiecezji Wrocławskiej poskutkowała nowym prawem. Księża muszą dostosować się do nowych zasad także podczas kolędy.
Kolęda 2024/2025 zacznie się w wielu miejscach tuż po Bożym Narodzeniu. Warto wiedzieć, że w tym roku pojawiły się nowe zasady, które będą na niej obowiązywały. Są one związane z kontaktem pomiędzy księżmi a dziećmi. Wraz z "ustawą Kamilka" bliższe relacje są zabronione.
Rewolucja w chodzeniu po kolędzie
Nowe zasady dotyczące zachowania księży będą obowiązywały m.in. w Archidiecezji Wrocławskiej i jej okolicach. Jest to związane zarówno z "ustawą Kamilka", jak i seksualnymi skandalami oraz karami, które zostały nałożone przez Watykan na nieżyjących byłych zwierzchników Kościoła z Wrocławia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kolęda już nie jest masowa? Znany ksiądz podaje dane
Archidiecezja Wrocławska opublikowała na swojej stronie internetowej "Standardy ochrony małoletnich do stosowania w parafiach Archidiecezji Wrocławskiej". Jak możemy przeczytać, wśród wdrożonych zasad znalazła się m.in. ta, która nakazuje, aby "wszystkie spotkania z małoletnimi na terenie parafii były organizowane w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego przygotowanych".
Księża mają również zakaz przebywania z dziećmi "sam na sam w warunkach odizolowanych".
"Jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, nie może się ono odbywać w sekrecie (zalecane powiadomienie rodziców lub przełożonego) i w warunkach odizolowanych; indywidualnych spotkań z małoletnimi nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać; spotkania takie nie powinny odbywać się w późnych godzinach wieczornych lub nocą" - napisano.
Jedna z zasad dotyczy także zakazu "przewożenia małoletnich prywatnymi samochodami", jak i dotykania dzieci.
"Nie wolno dotykać dzieci wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich lub wychowawczych" - czytamy.
Zmiany dotyczące "koperty"
Dla wielu osób odwiedziny księdza kojarzą się z obowiązkową "ofiarą". Część duchownych chce to jednak zmienić, wprowadzając pewne zmiany.
W liście do wiernych, jaki wystosowali duchowni z parafii Matki Boskiej Bolesnej w Brzęczkowicach, wybrzmiały słowa, że "kolęda nie jest momentem do zbierania pieniędzy". Tym samym zaproponowali, aby ofiary były dobrowolne i składane w trakcie niedzielnej mszy świętej.
Podobnie zdecydowali księża z parafii św. Michała w Opolu. W liście do parafian podkreślili, że nie oczekują ofiar podczas kolędy - zachęcają natomiast do wspierania młodzieży parafialnej przez wpłaty na wyjazdy i działalność grup ministranckich.
"Ofiara zawsze jest czynem dobrowolnym. Jest wolna od jakichś stawek, zależna wyłącznie od woli i możliwości. Żeby odczarować kolędę z wszelkich krzywdzących podejrzliwości, proponujemy składać ofiary kolędowe przy okazji kolekty niedzielnej, np. wkładając ją do koperty" - napisano.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.