UrodaO czym muszą pamiętać osoby, które noszą szkła kontaktowe

O czym muszą pamiętać osoby, które noszą szkła kontaktowe

O czym muszą pamiętać osoby, które noszą szkła kontaktowe

Osoby z wadą wzroku zgodne są co do tego, że soczewki kontaktowe to błogosławieństwo. W pewnych sytuacjach okulary po prostu są niepraktyczne, na przykład na treningu fitness czy tanecznej imprezie

Osoby z wadą wzroku zgodne są co do tego, że soczewki kontaktowe to błogosławieństwo. W pewnych sytuacjach okulary po prostu są niepraktyczne, na przykład na treningu fitness czy tanecznej imprezie.

Nieliczne osoby nie mogą nosić szkieł kontaktowych z powodu zespołu suchego oka. Pozostałe niedogodności biorące się z używania zamienników okularów, związane są z niewłaściwym ich użytkowaniem. Zaczerwienione oczy, zapalenie spojówek czy męczliwość mięśni oka to skutki między innym braku odpowiedniej higieny podczas ich aplikacji. O czym należy bezwzględnie pamiętać?

Daj oku odpocząć

To prawda, że nowoczesne soczewki kontaktowe produkowane są z tzw. "oddychających" materiałów, jednak zbyt długie ich noszenie nie jest zdrowe dla oka. Soczewka wysycha nawet w ciągu 5 godzin, a na jej powierzchni osadzają się zanieczyszczenia i kurz. To prosta droga do podrażnienia, a nawet trwałego uszkodzenia rogówki.

Na rynku można jeszcze kupić 30-dniowe szkła kontaktowe, ale okuliści przestali je rekomendować ze względu na to, że trudniej utrzymać je w czystości. Optymalny okres użytkowania soczewek to 14 dni. Soczewki koniecznie zdejmuj na noc.

(mtr), WP Kobieta

1 / 5

Nie noś soczewek dłużej niż to zaleca producent

Obraz
© 123RF

Soczewki oczywiście podlegają eksploatacji i zużywają się. Ponadto materiał, z którego są zrobione, po czasie traci swoje właściwości. To dlatego należy bezwzględnie przestrzegać terminu ich ważności. Noszenie szkieł dłużej, niż jest to zalecane, może zwyczajnie pogorszyć wzrok czy skończyć się "mniej groźnym" zapaleniem spojówek.

To samo dotyczy płynu do płukania i przechowywania soczewek.

2 / 5

Nigdy nie myj soczewek wodą

Obraz
© 123RF

Nawet jeśli nie masz pod ręką płynu do czyszczenia soczewek, płukanie ich w wodzie jest fatalnym pomysłem. Głównie dlatego, że woda jest twarda i wysuszy delikatne szkła kontaktowe, nie mówiąc o tym, że nie zdezynfekuje ich powierzchni. W takim przypadku lepiej wyrzucić soczewki do śmieci, niż ryzykować podrażnienie oka.

Podręczny pojemnik na szkła oraz niewielka buteleczka płynu noszona przy sobie na co dzień, jest w zasadzie niezbędnikiem dla osób, które zastąpiły nimi okulary.

3 / 5

Uwaga na makijaż i demakijaż

Obraz
© 123RF

To zasada, o której muszą pamiętać kobiety. Makijaż należy nakładać dopiero po założeniu soczewek, nigdy przed. Z kolei, w przypadku demakijażu, przed jego wykonaniem konieczne jest zdjęcie szkieł. W innym przypadku, do oka mogą dostać się resztki kosmetyków i bakterie, które potrafią nie tylko je podrażnić, ale również zabrudzić soczewkę.

4 / 5

ABC pielęgnacji

Obraz
© 123RF

Każdorazowo przed założeniem lub ściągnięciem soczewek dokładnie myjemy ręce. Wiadomo, że jeśli osuszymy je brudnym ręcznikiem "z farfoclami", zanieczyszczenia znajdą się na szkle kontaktowym.

Pojemnik po szkła regularnie wyparzamy wrzątkiem i wlewamy do niego świeży płyn - każdorazowo po wyjęciu z niego soczewek.

Jeśli szkła zakładasz sporadycznie, nie przechowuj ich zbyt długo. W takim przypadku bezpieczniej jest stosować soczewki jednodniowe.

5 / 5

Nawilżaj oko

Obraz
© 123RF

Klimatyzacja, suche powietrze, kurz - te czynniki nie służą naszym oczom, "ubranym" w plastikową soczewkę kontaktową. Dla większego komfortu - jeśli czujesz, że oko wysycha, możesz zakrapiać je kroplami nawilżającymi.

Odpowiedni rodzaj kropli doradzi okulista lub farmaceuta. I pamiętaj o zasadzie nr 1 - nie noś szkieł zbyt długo.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)