Trwa ładowanie...

Obchody Bożego Ciała. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Boże Ciało to święto obchodzone przez katolików, któremu towarzyszy procesja dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To święto ruchome, w tym roku przypadające na 16 czerwca. Czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy?

Share
Obchody Bożego Ciała Obchody Bożego Ciała Źródło: PAP
di75on3

Boże Ciało (Corpus Cristi) to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, którego pełna nazwa brzmi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To właśnie wtedy wspomina się Ostatnią Wieczerzę oraz Przeistoczenie chleba i wina. Na świecie obchodzone jest od XIII wieku, a w Polsce zainicjował je w diecezji krakowskiej biskup Nankier w XIV wieku. 

Jak wyglądają obchody Bożego Ciała?

W tym dniu każda parafia organizuje uroczystą procesję do czterech wybudowanych na tę okazję ołtarzy, przy których czyta się lub odśpiewuje określone fragmenty Ewangelii. Tradycją charakteryzującą Boże Ciało jest sypanie kwiatów przez dzieci ubrane na biało. Podążają one wraz z innymi wiernymi za kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. To niezwykle kolorowe, radosne święto.

Boże Ciało to dzień wolny od pracy

Boże Ciało w naszym kalendarzu jest świętem ruchomym, które zależy od Wielkanocy, gdyż wypada w czwartek dokładnie 60 dni właśnie po obchodach Wielkanocy oraz 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W tym roku świętujemy je 16 czerwca. W Polsce jest to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy oraz szkoły. Z racji tego, że zawsze świętowane jest w czwartek, to Polacy planują wyjazdy na długi czerwcowy weekend. A pogoda wtedy już zazwyczaj dopisuje. W tym roku jednak znacznie mniejsza liczba osób będzie mogła pozwolić sobie na taki wypad ze względu na galopującą inflację oraz stale rosnące ceny.

di75on3

Warto pamiętać, że święto to oznacza również dzień wolny od handlu. Dlatego też wszystkie galerie handlowe, markety czy mniejsze sklepy będą tego dnia nieczynne. Otwarte mogą być jedynie wtedy, gdy za kasą stanie właściciel. Dzieje się tak w przypadku małych sklepów osiedlowych oraz sklepów franczyzowych typu Żabka. Pamiętajmy zatem, żeby wszystkie potrzebne zakupy zrobić już w środę.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Nadchodzi długi weekend. Czy za pokój zapłacimy fortunę?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di75on3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di75on3
di75on3