Blisko ludziObchody Bożego Ciała. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Obchody Bożego Ciała. Czy jest to dzień wolny od pracy?

Obchody Bożego Ciała
Obchody Bożego Ciała
Źródło zdjęć: © PAP

09.06.2022 12:23, aktual.: 09.06.2022 13:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Boże Ciało to święto obchodzone przez katolików, któremu towarzyszy procesja dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To święto ruchome, w tym roku przypadające na 16 czerwca. Czy jest to dzień ustawowo wolny od pracy?

Boże Ciało (Corpus Cristi) to jedno z najważniejszych świąt w Kościele katolickim, którego pełna nazwa brzmi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To właśnie wtedy wspomina się Ostatnią Wieczerzę oraz Przeistoczenie chleba i wina. Na świecie obchodzone jest od XIII wieku, a w Polsce zainicjował je w diecezji krakowskiej biskup Nankier w XIV wieku. 

Jak wyglądają obchody Bożego Ciała?

W tym dniu każda parafia organizuje uroczystą procesję do czterech wybudowanych na tę okazję ołtarzy, przy których czyta się lub odśpiewuje określone fragmenty Ewangelii. Tradycją charakteryzującą Boże Ciało jest sypanie kwiatów przez dzieci ubrane na biało. Podążają one wraz z innymi wiernymi za kapłanem niosącym Najświętszy Sakrament. To niezwykle kolorowe, radosne święto.

Boże Ciało to dzień wolny od pracy

Boże Ciało w naszym kalendarzu jest świętem ruchomym, które zależy od Wielkanocy, gdyż wypada w czwartek dokładnie 60 dni właśnie po obchodach Wielkanocy oraz 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. W tym roku świętujemy je 16 czerwca. W Polsce jest to jeden z 13 dni ustawowo wolnych od pracy oraz szkoły. Z racji tego, że zawsze świętowane jest w czwartek, to Polacy planują wyjazdy na długi czerwcowy weekend. A pogoda wtedy już zazwyczaj dopisuje. W tym roku jednak znacznie mniejsza liczba osób będzie mogła pozwolić sobie na taki wypad ze względu na galopującą inflację oraz stale rosnące ceny.

Warto pamiętać, że święto to oznacza również dzień wolny od handlu. Dlatego też wszystkie galerie handlowe, markety czy mniejsze sklepy będą tego dnia nieczynne. Otwarte mogą być jedynie wtedy, gdy za kasą stanie właściciel. Dzieje się tak w przypadku małych sklepów osiedlowych oraz sklepów franczyzowych typu Żabka. Pamiętajmy zatem, żeby wszystkie potrzebne zakupy zrobić już w środę.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także