FitnessObjawy odwodnienia. Jak je rozpoznać i jak sobie poradzić z odwodnieniem?

Objawy odwodnienia. Jak je rozpoznać i jak sobie poradzić z odwodnieniem?

Objawy odwodnienia nie zawsze są oczywiste na pierwszy rzut oka. Sprawa jest bardzo poważna i wymaga natychmiastowego działania, aby nie spowodować dalszych skutków. Przeciętnie powinno wypijać się do 2,5 litra płynów dziennie, ale zapotrzebowanie może być większe, jeśli ktoś jest bardzo aktywny fizycznie. Jak rozpoznać w związku z tym objawy odwodnienia?

Objawów odwodnienia nie można pod żadnym pozorem bagatelizować.
Objawów odwodnienia nie można pod żadnym pozorem bagatelizować.
Źródło zdjęć: © Pexels

Odwodnienie pojawia się nagle razem z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Im szybciej zareagujemy, tym lepiej i skuteczniej nawodnimy spragniony organizm. W takim przypadku wyraźne objawy odwodnienia dają się dosyć szybko we znaki, więc nie można zwlekać z pomocą. Sprawdź, co najlepiej pomaga przy odwodnieniu.

Objawy odwodnienia – co najczęściej się pojawia?

Nie można bagatelizować odwodnienia, ponieważ to poważny stan, w którym poziom wody w organizmie spada do bardzo niebezpiecznego poziomu. W ten sposób zaburzone zostają wszelkie funkcje, a to z kolei prosta droga do zagrożenia zdrowia i życia. Jakie są główne objawy odwodnienia?

Objawy odwodnienia – jakie są skutki?

Kiedy niedobór odpowiedniej ilości płynów nie zostanie w porę uzupełniony, objawy odwodnienia przerodzą się w dalsze bardzo niebezpieczne skutki. Jakie?

Z kolei długotrwały stan odwodnienia prowadzi do ostrych zaburzeń. Kolejne skutki:

  • spadek ciśnienia tętniczego;
  • skrajne pragnienie;
  • niemożność mówienia;
  • drgawki;
  • zmiana stanu psychicznego;
  • utrata przytomności.

Odwodnienie – czym jest powodowane?

Odwodnienie może być wywołane przez wiele czynników, np. biegunkę, wymioty, choroby nerek, cukrzycę czy niedożywienie. Bardzo często do odwodnienia organizmu dochodzi podczas upałów, ponieważ organizm szybko traci wodę w wyniku pocenia się, dlatego jeśli płyny nie są uzupełniane na bieżąco, może to doprowadzić do zaburzeń w gospodarce wodnej. Osoby starsze, z nadwagą czy niepełnosprawne są znacznie mocniej narażone na odwodnienie. Co ciekawe, także podczas siarczystych mrozów może dojść do utraty wody z organizmu z powodu intensywnego oddawania ciepła podczas oddychania. Także spożywanie zbyt dużych ilości soli, kofeiny czy alkoholu mogą bezpośrednio przyczynić się do odwodnienia.

Objawy odwodnienia – jak zaradzić?

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przy zauważeniu pierwszych objawów odwodnienia, jest natychmiastowe uzupełnienie niedoborów i zapobieganie dalszej utraty wody. Zaleca się wypijanie dużych ilości wody, niesłodzonej herbaty ziołowej oraz rozcieńczonych soków, ale pamiętaj, że nie należy uzupełniać płynów gwałtownie. W przypadku ostrych objawów odwodnienia należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, ponieważ wymaga to hospitalizacji. Gdy czujesz, że możesz mieć pierwsze objawy odwodnienia, sięgnij po sprawdzone zioła, które skutecznie nawodnią i ugaszą pragnienie.

Pomocne zioła:

  • szałwia – chłodzi, relaksuje i działa przeciwzapalnie;
  • mięta – można dodać kilka listków do ulubionej herbaty;
  • rumianek – uzupełnia płyny i łagodzi skurcze mięśni brzucha;
  • kolendra – równie skutecznie pomaga w uzupełnianiu płynów.

5 niezdrowych faktów o kawie

Źródło artykułu:WP Kobieta
odwodnienieupałynawodnienie organizmu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)