Tak organizm sygnalizuje odwodnienie

Tak organizm sygnalizuje odwodnienie

Mimo coraz większej świadomości o odpowiednim nawodnieniu, nadal większość z nas pije za mało wody. Nasz organizm daje nam jednak pewne sygnały, które świadczą o tym, że powinniśmy zwiększyć ilość spożywanych płynów - w tym głównie niegazowanej wody mineralnej.

Mimo coraz większej świadomości o odpowiednim nawodnieniu, nadal większość z nas pije za mało wody. Zapotrzebowanie na ten składnik zmienia się pod wpływem różnych czynników, takich jak temperatura powietrza czy styl życia. Nasz organizm wysyła nam jednak pewne sygnały, które świadczą o odwodnieniu. Zauważywszy kilka z nich, należy zwiększyć ilość spożywanych płynów - w tym głównie niegazowanej wody mineralnej. Dla ugaszenia pragnienia nie poleca się wyboru kawy, która ma działania moczopędne oraz napojów gazowanych i słodzonych, które zawierają spore ilości cukru zamiast cennych dla zdrowia pierwiastków mineralnych.

Na podstawie health.allwomenstalk.com/mp/WP Kobieta

1 / 13

Ile powinniśmy pić wody dziennie?

2 / 13

Suchość w ustach i nieświeży oddech

Obraz
© 123RF.COM

Jednym z najczęstszych objawów odwodnienia jest suchość w ustach. Automatycznie sięgamy w takich sytuacjach po coś do picia. Najlepszym wyborem będzie bez wątpienia woda, która odpowiednio nawilży błony śluzowe w ustach i garde. Najlepiej pić ją regularnie przez cały dzień, a nie 2-3 szklanki pod rząd.

Ponadto, uzupełnienie płynów wspomoże pracę ślinianek i unormuje poziom śliny w jamie ustnej. Ta niezbędna jest do wypłukiwania bakterii oraz drobnoustrojów. Brak odpowiedniej ilości śliny często objawia się nieświeżym oddechem, który trudno usunąć za pomocą popularnych preparatów. W konsekwencji rozmnażające się bakterie mogą doprowadzić do długotrwałego, brzydkiego zapachu z ust, a nawet do problemów z uzębieniem.

3 / 13

Bóle i zawroty głowy

Obraz
© 123RF.COM

Mogą być łagodne, ale nierzadko nasilają się wraz z upływem dnia i potrafią być bardzo uciążliwe. Często występują jednocześnie z innymi objawami (np. gorączką), dlatego warto bacznie się obserwować, aby nie zbagatelizować tych sygnałów. Rzecz jasna ból nie minie po wypiciu jednej szklanki wody, ale powinien być powodem, dla którego codziennie będziemy spożywać więcej płynów.

4 / 13

Niepohamowany apetyt lub ochota na coś słodkiego

Obraz
© 123RF.COM

Wiele osób myli uczucie głodu z pragnieniem i zamiast po szklankę wody, sięga po przekąskę. A tak naprawdę zamiast kolejnego ciasteczka czy kanapki, nasz organizm domaga się solidnej porcji wody. Ta nie tylko po części wypełni żołądek, ale przede wszystkim uzupełni poziom płynów. U osób odwodnionych bardzo często występuje objaw nieustannej ochoty na coś słodkiego - organizm nie jest w stanie bowiem stanie przetworzyć glikogenu w glukozę. W takiej sytuacji najlepiej usunąć z pola widzenia wszystkie kaloryczne smakołyki i sięgnąć po zdrowe produkty, które skutecznie ugaszą pragnienie np. arbuza, melona lub truskawki.

5 / 13

Bóle stawów i zakwasy

Obraz
© 123RF.COM

Odwodnienie organizmu objawia się również bólem w trakcie ruchu np. skakania czy biegania, ale także przy najprostszych czynnościach np. w trakcie chodzenia. Chrząstki i dyski międzykręgowe składają się bowiem w 80 proc. z wody, dlatego jej niedobór sprawia, że kości ocierają się o siebie.

Odpowiednia ilość płynów przyjmowana każdego dnia wpływa również na stan mięśni - im więcej pijemy, tym masa mięśniowa jest większa, a dzięki temu zmniejsza się ryzyko kontuzji oraz zakwasów czy skurczy po wysiłku fizycznym.

6 / 13

Sucha skóra

Obraz
© 123RF.COM

Przesuszona skóra to problem wielu odwodnionych osób. Na nic zdają się nawet najlepsze balsamy i kremy, ponieważ należy ją nawodnić od środka. W tym celu wystarczy wprowadzić nawyk regularnego spożywania wody, w zwiększonych porcjach. Dzięki temu już po kilku dniach zniknie zaczerwienienie naskórka i suche skórki. Nawodnienie jest tym bardziej ważne, że przy długotrwałym odwodnieniu można doprowadzić do kłopotliwego łuszczenia się skóry, która straci elastyczność i szybciej będzie się starzeć.

7 / 13

Rzadkie wizyty w toalecie i kolor moczu

Obraz
© 123RF.COM

Spożywając zbyt małą ilość wody, rzadziej korzystamy z toalety, ponieważ spowalnia się proces wydalania płynów poprzez pot i mocz. Osoby odwodnione mają również inny kolor płynów ustrojowych niż osoby zdrowe - mocz w ich przypadku wtedy ciemnożółty (w skrajnych przypadkach nawet brązowy) i może mieć intensywny, brzydki zapach.

8 / 13

Suchość oczu

Obraz
© 123RF.COM

W przypadku zbyt małej ilości spożywanych płynów nie tylko wysuszają nam się usta czy skóra. Cierpią także nasze oczy. U osób odwodnionych są one przekrwione, suche i zmęczone. Zaburzony zostaje również proces produkcji łez, które nie powstają, gdy nasz organizm nie jest odpowiednio nawodniony.

9 / 13

Poczucie irytacji i brak koncentracji

Obraz
© 123RF.COM

Zbyt mała ilość płynów dostarczanych organizmowi odbija się również na pracy mózgu i naszym samopoczuciu. Trudniej jest skupić się na określonych zadaniach, łatwo zaobserwować brak koncentracji. Jesteśmy też znacznie bardziej podatni na czynniki, które u osób zdrowych nie wywołałyby frustracji czy irytacji.

O odpowiednie nawodnienie powinni zadbać nie tylko pracownicy umysłowi, ale również kierowcy - zwłaszcza w upalnie dni.

10 / 13

Problemy z układem trawienia

Obraz
© 123RF.COM

Osoby odwodnione często skarżą się też na problemy żołądkowe. Są to najczęściej dolegliwości związane ze spowolnionym trawieniem, zaparciami, zgagą i ogólnym uczuciem ciężkości. Brak odpowiedniej ilości płynów sprawia bowiem, że błony śluzowe żołądka wysuszają się, a kwasy żołądkowe podrażniają i mogą uszkodzić cały organ.

Woda niezbędna jest też do prawidłowego funkcjonowania jelit - odpowiednie ich nawilżenie usprawnia proces trawienia i wydalania zbędnych resztek pokarmowy oraz toksycznych substancji.

11 / 13

Osłabienie odporności

Obraz
© 123RF.COM

Zapominając o optymalnej ilości spożywanych każdego dnia płynów narażamy swój organizm na częstsze choroby. Osłabiony znacznie łatwiej "łapie" przeziębienie, a jednocześnie dłużej przechodzi proces rekonwalescencji. W skrajnych przypadkach przy niewystarczającej ilości płynów, organizm zaczyna czerpać wodę zmagazynowaną w krwi i organach, co może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego tak ważne jest prawidłowe nawadnianie od wewnątrz.

12 / 13

Przybieranie na wadze

Obraz
© 123RF.COM

Objaw ten po części związany jest z mylnym uczuciem głodu - brak odpowiedniej ilości wody w organizmie odczuwamy jako spadek energii i w tej sytuacji sięgamy po sycące jedzenie. Dostarczamy organizmowi kolejnych kalorii, zapominając o uzupełnieniu niezbędnych płynów.

13 / 13

Długotrwałe zmęczenie

Obraz
© 123RF.COM

Znużenie i uczucie senności to również objawy odwodnienia. Jeśli towarzyszy nam zmęczenie pomimo umiarkowanego stylu życia i minimum siedmiu kilku godzin snu, warto zwrócić uwagę na ilość spożywanych płynów. Zbyt mało wody w codziennym jadłospisie objawia się spadkiem energii, a w tej sytuacji kawa może jedynie pogorszyć nasze samopoczucie, gdyż dodatkowo działa moczopędnie. Dla prawidłowego funkcjonowania należy wypijać około 2 litrów wody dziennie.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)