Obwisła skóra po odchudzaniu - jak sobie z nią poradzić?
26.08.2015 06:00, aktual.: 04.06.2018 14:40
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wiele osób po utracie sporej liczby kilogramów ma problem z obwisłą skórą. Jak sobie z nią poradzić i w jaki sposób zapewnić jej sprężystość?
Do internetu często trafiają zdjęcia kobiet i mężczyzn po odchudzaniu, którzy choć osiągnęli wymarzoną wagę, zmagają się z innym problemem: nadmiarem skóry, która utraciła jędrność. To frustrujące, bo choć udało im się zrzucić nadwagę, ich wygląd wciąż jest daleki od idealnego. Jak poradzić sobie z obwisłą skórą i w jaki sposób zapewnić jej sprężystość?
Gdy wreszcie udaje nam się pozbyć niechcianych kilogramów, często pojawia się nowy problem: za dużo skóry. Najczęściej jest to skutek niewłaściwie przeprowadzonej kuracji odchudzającej.
- Skóra w trakcie odchudzania traci swoją jędrność i** elastyczność. Często u kobiet widoczne są na biodrach, pośladkach, udach, a nawet łydkach **rozstępy. Można je jednak zniwelować we wczesnym stadium, kiedy nie są jeszcze bardzo widoczne - wyjaśnia kosmetolog Monika Strupiechowska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Jeśli odchudzanie zostało przeprowadzone szybko i było nastawione na błyskawiczną utratę wagi, do tego niepoparte aktywnością fizyczną, utrata jędrności skóry jest bardzo prawdopodobna. Zwłaszcza jeśli ubytek wagi jest duży. Piszą o tym internautki.
- Odchudziłam się niedawno (30 kg) i została mi paskudna skóra obwisła na brzuchu (z nogami nie jest tak źle). Czy same ćwiczenia, czyli brzuszki wystarczą, czy może powinnam się zapisać na basen albo iść na masaż? - zastanawia się jedna z nich.
Zacznijmy od tego, że aby nie dopuścić do takiej sytuacji, terapię odchudzającą trzeba przeprowadzać z głową - przede wszystkim odchudzanie należy rozłożyć w czasie. Optymalny ubytek wagi to 0,5-1 kg tygodniowo; takie tempo odchudzania nie zrujnuje nam zdrowia i pozwoli uniknąć efektu jo-jo, nie doprowadzi również do drastycznej utraty jędrności skóry.
Dieta nie może być ponadto zbyt rygorystyczna i uboga w składniki odżywcze, bo wtedy skóra nie otrzymuje substancji, które są niezbędne, by była w dobrej kondycji, czyli zachowała jędrność i sprężystość.
Bardzo ważna jest również aktywność fizyczna - połączenie diety z systematycznym ruchem zapewni skórze jędrność i sprawi, że problem obwisłej skóry po odchudzaniu nie będzie nas dotyczył. Co jednak, jeśli jest już za późno, by odchudzanie przeprowadzić w inny sposób, a skóra potrzebuje ujędrnienia?
Również w tym przypadku niezbędna jest aktywność fizyczna. Trzeba się ruszać regularnie – dla zdrowia i pięknego wyglądu. Minimalny zalecany wysiłek to 2-3 razy w tygodniu po 30 minut. Zalecany jest trening cardio (bieganie, jazda na rowerze albo na rolkach, nordic walking, ćwiczenia na orbitreku) i trening siłowy - zwłaszcza brzuszki plus trening z ciężarkami. Bardzo dobrze na twoją sylwetkę i stan skóry wpłynie również regularne pływanie (zalecane szczególnie osobom, które mają problemy z kręgosłupem).
Uwaga: ruch jest ważny również z tego względu, że pomoże ci utrzymać efekty odchudzania, co dla wielu osób okazuje się większym wyzwaniem niż pozbycie się nadmiaru kilogramów.
Pomocne może być smarowanie obwisłej skóry - kremem antycellulitowym czy wyszczuplającym. Pamiętaj jednak, że taki kosmetyk to jedynie dodatek do zdrowego stylu życia. Smaruj się nim minimum raz dziennie, wykonując w tym czasie solidny masaż newralgicznych części ciała.
Masaże to w ogóle dobra metoda, by poradzić sobie z mało jędrną skórą. Warto zapisać się na masaże ujędrniające, które pomogą zregenerować i uelastycznić skórę, a przy tym usprawnić krążenie w drobnych naczynkach krwionośnych. Dodatkowo warto masować się samemu, najlepiej szorstką rękawicą podczas kąpieli, natomiast po kąpieli - specjalną szczotką do masażu. Pomóc mogą też wykonywane regularnie ciepło-zimne natryski.
Jeśli to nie przyniesie oczekiwanych efektów, trzeba pomyśleć o specjalistycznych zabiegach. Kosmetolog Monika Strupiechowska podpowiada, że w przypadku obwisłej skóry pomóc może zabieg endermologii oraz mezoterapii.
- W ofercie salonów kosmetycznych znajdziemy mezoterapię igłową i bezigłową oraz inne zabiegi ujędrniające, jak choćby endermologię czy exilis. Dwa ostatnie zabiegi działają na zasadzie masażu podciśnieniowego i fali radiowej, która świetnie zwiększa gęstość i elastyczność skóry oraz stymuluje proces lipolizy - tłumaczy specjalistka.
Przy bardzo dużej utracie kilogramów konieczna może się okazać interwencja chirurgiczna. Lekarz w celu odzyskania jędrności może zaproponować plastykę brzucha, która polega na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej oraz napięciu mięśni ściany brzusznej.
Ewa Podsiadły-Natorska/mp/WP Kobieta