Toksyczna roślina w Polsce. Wielu ma w ogrodzie

Toksyczna roślina w Polsce. Wielu ma w ogrodzie

Cis pospolity należy do toksycznych roślin
Cis pospolity należy do toksycznych roślin
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
04.04.2024 09:19, aktualizacja: 04.04.2024 10:19

Malownicze rośliny, które zdobią łąki, lasy i nieraz ogrody, wyglądają niewinnie, jednak mogą okazać się bardzo niebezpieczne dla człowieka. Wiele z nich jest silnie trujących - ostrzega sanepid. Wśród nich popularny cis pospolity.

Czy podczas spaceru po polskich łąkach, lasach czy nawet własnym ogrodzie, zastanawiałaś się, jak wiele tajemnic kryje świat roślin? Krzewy czy drzewa zdobią nasz krajobraz, jednak niektóre z nich są śmiertelnie niebezpieczne. Wszystko przez zawarte w nich substancje toksyczne. Na które rośliny należy uważać?

Te rośliny są trujące, lepiej na nie uważaj

Na stronie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie dostępna jest lista trujących roślin, które możemy spotkać w Polsce. Okazuje się, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia, jakie niesie ze sobą zjedzenie owoców z tych drzew lub nawet dotknięcie ich liści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jedną najpopularniejszych trujących roślin w Polsce jest cis zwyczajny, który widujemy w wielu ogrodach. Nie każdy jednak wie, że wszystko, co znajduje się na tej roślinie - od igieł aż po gałęzie - niesie ze sobą duże ryzyko. Jedyną częścią cisu, która jest wolna od toksyn, są jego owoce. Jednak i tutaj czeka na nas niebezpieczeństwo - szkodliwe pestki.

Konsekwencje zjedzenia, jakiejkolwiek z toksycznych części cisa to ból brzucha, biegunka, wymioty, a w ekstremalnych sytuacjach problemy z sercem lub nawet śmierć.

Z pewnością wiele osób wie, że dziko rosnące maki są rośliną, która jest trująca od łodygi, aż po same płatki. Jednak, aby mak rzeczywiście mógł zaszkodzić, musi zostać spożyty. Jeśli przypadkiem dotkniemy lub zerwiemy kwiat, powinniśmy jak najszybciej umyć ręce mydłem.

Pokrzyk wilcza jagoda to również jedna z trujących roślin, którą spotkamy w Polsce. Zjedzenie jego owoców jest śmiertelnie niebezpieczne. W przypadku dzieci wystarczą zaledwie cztery jagody, zaś dawką zagrażającą życiu dorosłej osoby jest około 10 owoców.

Tojad szkarłatny to kolejna roślina, na którą warto uważać. Te z kwiatami w odcieniach fioletu i granatu można go spotkać na terenie polskich gór. Piękny widok tojada szkarłatnego może kusić, aby go dotknąć lub powąchać, co może być niebezpieczne. 

Nawet kontakt skóry z tojadem pozwala na przedostanie się trującej akonityny do organizmu. Objawami zatrucia mogą być ból brzucha, drętwienie, paraliż i stany lękowe. W skrajnych przypadkach paraliż mięśni oddechowych lub serca doprowadza do zgonu.

Uważaj też na szczwół plamisty oraz szalej błotny

Korzeń tej rośliny wyglądem przypomina pasternak, z kolei jego liście natkę pietruszki. Każda część tej rośliny jest toksyczna dla człowieka. Symptomy zatrucia obejmują uczucie pieczenia w przewodzie pokarmowym, nadmierne ślinienie, ból mięśni lub paraliż, drgawki, utratę mowy, utratę przytomności, a nawet śpiączkę. W przypadku poważnego zatrucia może dojść do śmierci.

Kolejną rośliną, która może zagrozić życiu ludzkiemu, jest szalej błotny inaczej zwany cykutą. To niepozorna roślina, którą można łatwo pomylić z natką pietruszki lub marchwi. Zatrucie niebezpiecznymi substancjami może nastąpić nie tylko poprzez spożycie, ale również przez styczność ze skórą.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta