FitnessOdchudzający chrom - czy to działa?

Odchudzający chrom - czy to działa?

Ma odchudzać, hamować apetyt i stabilizować poziom cukru w organizmie. Chrom w suplementach diety, które wysmuklają sylwetkę i spalają tłuszcz, zrobił furorę. Czy na pewno wiemy, na czym polega jego działanie?

Odchudzający chrom - czy to działa?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Maja Miloch

22.05.2016 | aktual.: 29.06.2016 10:44

Dietetycy i lekarze powtarzają, że najlepszym sposobem na zrzucenie dodatkowych kilogramów jest aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą. Na pewno przyniesie efekty, ale trzeba do tego trochę wysiłku, samozaparcia i cierpliwości. 10 kg na pewno nie zniknie w miesiąc. Szukając szybszych rozwiązań, rozglądamy się za cudownym specyfikiem, który pomoże nam w miarę bezboleśnie przebrnąć przez męki odchudzania. Jednym z nich jest właśnie chrom.

Chrom stanowi bardzo ważny mikroelement. Jest składową czynnika tolerancji glukozy, czyli ułatwia jej metabolizm. Wzmaga działanie insuliny, a tym samym zapobiega nagłym wahaniom glukozy we krwi, co z kolei wpływa na łaknienie, a zwłaszcza hamuje apetyt na słodycze. Obniża stężenie złego cholesterolu, podwyższając poziom dobrego. Chroni przed cukrzycą, zawałem serca i miażdżycą. Niedobór tego pierwiastka może przyczynić się nie tylko do rozwoju cukrzycy, ale także do chorób układu krążenia.

Chrom naturalnie występuje m.in. w drożdżach, orzechach, karczochach, zielonym groszku, owocach morza, rodzynkach, pieprzu, grejpfrutach, śliwkach, szparagach, żółtkach jajek, wątróbce cielęcej, kukurydzy, jabłkach, produktach pełnoziarnistych, śliwkach i brązowym ryżu.

Chrom w suplementach diety

Producenci preparatów na odchudzanie od kilku lat intensywnie wykorzystują chrom w suplementach diety. Dlaczego? Ponieważ bierze on udział w niezwykle ważnych procesach regulujących poziom insuliny, czyli hormonu obniżającego poziom glukozy we krwi. A wiadomo, że nagły jej spadek skutkuje nieodpartą ochotą na słodkie przekąski. Stąd też wniosek, że wyregulowanie tego procesu przyniesie efekt w postaci zmniejszenia wagi. Z tego powodu wiele firm przekonuje, że przyjmowanie chromu w suplementach diety pomoże nam schudnąć.

Chrom występuje w dwóch postaciach - trój- i sześciwartościowej. Warto wiedzieć, że toksyczna postać to ta na +VI stopniu utlenienia. Przy czym na jej szkodliwe właściwości narażone są osoby mające kontakt z chromem zawodowo - np. pracujące w przemyśle hutniczym. Preparaty odchudzające zawierają chrom trójwarościowy, czyli nieszkodliwy. W ich składzie znajdziemy pikolinian chromu, chlorek chromu, trójwodny mleczan chromu, azotan chromu i siarczan chromu.

Odchudzanie pod znakiem zapytania

Uczeni jednak nie są zgodni co do odchudzającego działania pierwiastka. Naukowcy z prestiżowego Uniwersytetu Vanderbilta w Nashville wzięli pod lupę wyniki różnych badań nad pikolinianem chromu. Na przykład badania przeprowadzone w 1995 roku wykazały, że nie ma różnicy w efektach odchudzania między osobami stosującymi chrom, a tymi, którym podawano placebo (badanie Trent & Thieding-Cancel). Z kolei badania przeprowadzone dwa lata później z udziałem kobiet wykazały, że suplementacja chromem bez systematycznej aktywności fizycznej może wręcz spowodować wzrost masy ciała.

Amanda Allen z Uniwersytetu Vanderbilta, autorka opracowania, sumuje, że wyniki badań nie potwierdzają wpływu pikolinianu chromu na zmniejszenie wagi. - Ponieważ jednak codziennie zażywają go miliony Amerykanów, musimy znać ewentualne ryzyko z tym związane – przestrzega ekspertka. I powołuje się na badania, z których wynika, że pikolinian chromu może wpłynąć na zmianę zachowania, np. wahania nastrojów czy problemy z percepcją. Jest również
badanie, które wykazało, że stosowanie pierwiastka w takiej formie może powodować nieregularną pracę serca.

Dla tych, którzy mają niedobory

Z chromowych preparatów często korzystają diabetycy. Dr n. med. Magdalena Białkowska, specjalista chorób wewnętrznych, higieny żywności, żywienia i dietetyki wyjaśnia, że ich przyjmowanie nie zawsze przynosi rezultaty. - Bardzo popularny wśród chorych na cukrzycę chrom przeważnie nie daje korzyści. Zgodnie z reklamą, ma on pomóc w obniżaniu poziomu cukru we krwi i hamować apetyt na słodycze, ale faktycznie może działać tylko u osób, które mają niedobory chromu. A dotyczy to pacjentów z cukrzycą w bardzo podeszłym wieku lub kobiet, które wielokrotnie rodziły. W przeciwnym razie chrom jest po prostu wydalany z moczem.

Komu grożą niedobory tego pierwiastka? Chrom jest łatwo eliminowany z organizmu - np. u osób narażonych na stres. Ponadto - obniżony poziom tego metalu obserwuje się u osób spożywających zwiększoną ilość cukrów prostych, intensywnie się odchudzających, nadużywających alkoholu, mających schorzenia nerek i układu pokarmowego.

Żeby sprawdzić, czy nie brakuje ci tego składnika, warto wykonać analizę pierwiastkową włosów, nowoczesne badanie, które ocenia stan odżywienia organizmu.

Czy warto stosować chrom?

Badania nie potwierdziły jednoznacznego związku suplementacji chromem ze zmniejszeniem masy ciała. Inna sprawa, że niektóre suplementy zawierają dodatkowe składniki, które mogą wspomóc odchudzanie, np. błonnik, wyciąg z czerwonej albo zielonej herbaty. Wspomóc, co znaczy, że samo łykanie tabletek to za mało, by zredukować wagę.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)