Odkryto powód przedwczesnych porodów
Dotychczas naukowcy wiedzieli, że rozmaite infekcje, duży stres ciężarnych i krwawienia z łożyska są odpowiedzialne za część porodów przed planowanym terminem końca ciąży. Jednak przyczyny wielu innych porodów przed czasem pozostawały nieznane.
14.02.2011 | aktual.: 15.02.2011 11:17
Dotychczas naukowcy wiedzieli, że rozmaite infekcje, duży stres ciężarnych i krwawienia z łożyska są odpowiedzialne za część porodów przed planowanym terminem końca ciąży. Jednak przyczyny wielu innych porodów przed czasem pozostawały nieznane. W wielu niejasnych przypadkach dochodzi u kobiet do wczesnych skurczy, rozszerzania się szyjki macicy i pęknięcia błon płodowych.
Grupa z Yale University badała hipotezę dotyczącą związku wytrącania się nadmiernej ilości kryształów wapnia w błonach płodowych z przedwczesnym pęknięciem błon i porodem. "Zaobserwowaliśmy, że u wielu kobiet wyniki badań białek w płynie owodniowym nie wskazują na stan zapalny i nie potrafiliśmy dotąd znaleźć żadnej przyczyny przedwczesnych porodów u części pacjentek. Postanowiliśmy przyjrzeć się, co się dzieje z błonami płodowymi" - wyjaśniają badacze.
Naukowcy wiedzieli, że ulegające wapnieniu nanocząsteczki przyczyniają się do wielu chorób, m.in. artretyzmu i miażdżycy. Kompleksy białek z wapniem zaburzają wiele mechanizmów działania komórek i prowadzą do ich obumierania. Uczeni zastanawiali się, czy tego typu zmiany mogą być odpowiedzialne także za uszkodzenie błon płodowych u ciężarnych kobiet.
Badacze użyli specjalnego barwnika do oznakowania złogów wapnia w błonach płodowych i łożysku u kobiet, u których doszło do wczesnego pęknięcia błon płodowych i porodu przed terminem. Przy użyciu specjalnej techniki stworzono w wodach płodowych nanocząsteczki z wapniem, a następnie wystawiono błony płodowe na działanie takich otrzymanych z wód płodowych cząsteczek i badano ich wpływ na działanie i śmiertelność komórek.
Po zbadaniu błon płodowych otrzymanych od pacjentek, które urodziły przed terminem, okazało się, że uwapnienie błon płodowych było odpowiedzialne za dużą część przedwczesnych porodów. W depozytach wapnia została wykryta fetuina - główne białko zaangażowane w powstawanie szkodliwych nanocząsteczek wapniowych.
Jak podkreślają naukowcy, wyniki wskazują, że w wodach płodowych mogą powstawać nanocząsteczki wapniowe, które odkładają się w błonach płodowych, oraz że badanie poziomu fetuiny w wodach płodowych pozwala stwierdzić, które panie są obarczone ryzykiem porodu przed czasem. Wczesna diagnostyka pozwoliłaby chronić kobiety z grupy ryzyka przed zbyt wczesnym porodem. (PAP)