Trwa ładowanie...

Odżywki na masę. Najlepsze preparaty na masę mięśniową

Odżywki na masę to zyskujące coraz większą popularność substancje, które wspomagają rozbudowę masy mięśniowej. To legalne środki, nieszkodliwe dla zdrowia i dozwolone dla sportowców. Odpowiednio dobrane odżywki na masę ułatwią drogę do wymarzonej sylwetki. Jak działają odżywki na masę i który preparat wybrać?

Share
Odżywki na masę. Najlepsze preparaty na masę mięśniowąŹródło: iStock.com, fot: vefimov
d3537bd

Po co stosować odżywki na masę?

Odżywki na masę to przede wszystkim preparaty, dzięki którym efektywniej można zbudować pożądaną sylwetkę. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego osoby trenujące decydują się na dodatkową suplementację.

Treningi, podczas których rozwijamy mięśnie są z reguły bardzo wyczerpujące. Obciążają stawy i kręgosłup, a także zużywają ogromne pokłady energii, glikogenu oraz składników mineralnych. Dlatego też odżywki na masę stosuje się, aby poprawić i przyspieszyć regenerację mięśni oraz organizmu, wzmocnić stawy, uzupełnić zapasy glikogenu w mięśniach i nadrobić straty składników odżywczych i minerałów.

Odżywki zatrzymują katabolizm(, jednocześnie wspomagając anabolizm. Stymulują motywację treningową, a także wspomagają procesy i przemiany energetyczne. Wskazaniem do suplementacji jest zazwyczaj dieta, która nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu osób intensywnie trenujących.

d3537bd

Odżywki białkowe na masę

Suplementy białkowe to najbardziej popularne preparaty stosowane do przyrostu mięśni. Podstawowym składnikiem tych odżywek jest białko wyizolowane m.in. z serwatki czy soi. Odżywka białkowa idealnie może załatać niedobory tego składnika w diecie. Białko jest podstawowym budulcem mięśni, dlatego dodatkowa suplementacja zwiększa szansę na ich szybszy przyrost.

Odżywki białkowe możemy podzielić na 3 podstawowe grupy, czyli białka serwatkowe, zwierzęce niemleczne i roślinne. Te ostatnie są przeznaczone przede wszystkim dla wegetarian i wegan. Najczęściej wybieranymi preparatami są białka serwatkowe, w tym koncentraty, izolaty i hydrolizaty.

Koncentraty są najmniej przetworzoną formą białka, zawierają jednak większą ilość węglowodanów. Hydrolizaty natomiast zawierają największą ilość białka o najlepszej wchłanialności.

Kofeina na budowę masy

Kofeina bezpośrednio nie wpływa na przyrost masy mięśniowej, ale zwiększa siłę i szybkość, co przekłada się na koncentrację podczas treningu. Kofeina dodatkowo wpływa na przyspieszenie metabolizmu kwasów tłuszczowych. Kofeinę najlepiej dostarczać organizmowi z napojów, czyli kawy, herbaty oraz energetyków.

d3537bd

Należy zapamiętać, że kofeina wykazuje właściwości moczopędne, co w przypadku intensywnych treningów może prowadzić do odwodnienia. Dlatego nie powinno się przesadzać z tym suplementem.

-Kreatyna w budowie masy

Kreatyna to obok odżywek białkowych najpopularniejsza odżywka na masę. W jej skład wchodzą glicyna, arginina oraz metionina. Kreatyna zwiększa siłę i wytrzymałość, pomaga gromadzić wodę w komórkach mięśniowych i, co najważniejsze, znacznie przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej.

Kreatyna jest syntetyzowana przez wątrobę i trzustkę, co zapewnia 50 proc. zapotrzebowania organizmu na ten związek. Pozostałe 50 proc. należy dostarczyć organizmowi wraz z posiłkami lub poprzez suplementację.

Kreatyna jest składnikiem występującym w mięsie wołowym, wieprzowym oraz rybach. Należy pamiętać, że nadmierna suplementacja tego związku może doprowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby.

d3537bd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3537bd
d3537bd