Trwa ładowanie...
d1h9dvg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
#ŻYĆLEPIEJ

Ofiary raka piersi cierpią na uporczywe bóle

Niemal połowa kobiet leczonych na raka piersi cierpi na uporczywe bóle w 2-3 lata po zakończeniu terapii - wynika z pracy zmieszczonej na łamach pisma "Journal of the American Medical Association".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ofiary raka piersi cierpią na uporczywe bóle
(Jupiterimages)
d1h9dvg

Niemal połowa kobiet leczonych na raka piersi cierpi na uporczywe bóle w 2-3 lata po zakończeniu terapii - wynika z pracy zmieszczonej na łamach pisma "Journal of the American Medical Association". Przy czym kobiety młodsze i przechodzące dodatkowo radioterapię skarżą się na nie częściej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze doszli do takich wniosków po przeanalizowaniu danych zebranych w grupie 3 253 kobiet, które 2-3 lata wcześniej przeszły operację usuwania guza piersi. Panie były w wieku od 18 do 70 lat.

Okazało się, że 47 proc. pacjentek (1.543) odczuwało ból w jednym lub więcej miejscach, z czego 13 proc. przyznawało, że doskwiera im silny ból, 39 proc. - że umiarkowany, a 48 proc. - odczuwało bóle słabe.

d1h9dvg

Spośród pań cierpiących silne bóle, 77 proc. odczuwało je codziennie, podczas gdy w grupie mającej słabe dolegliwości bólowe odsetek ten wynosił 36 proc. Najczęściej bóle odczuwały panie, które przeszły uzupełniające naświetlania (ale nie chemioterapię).

Naukowcy zaobserwowali też silny związek między wiekiem pacjentek a częstością dolegliwości bólowych, przy czym młode kobiety (między 18 a 39 rokiem życia) były bardziej na nie narażone (zwłaszcza gdy przeszły operację oszczędzająca pierś) niż kobiety starsze (w wieku 60-69 lat).
Poza tym, 58 proc. pacjentek miało zaburzenia czucia lub odczuwało dyskomfort (np. pieczenie), najczęściej w okolicy pachowej, ramieniowej, w okolicy piersi oraz w boku.

Zdaniem autorów pracy, na podstawie wyników tych badań oraz wcześniejszych prac, przewlekłe bóle po operacji usuwania guza piersi oraz po naświetlaniach uzupełniających są w przeważającym stopniu bólami neuropatycznymi, prawdopodobnie związanymi z uszkodzeniem w czasie operacji nerwu międzyżebrowo-ramiennego.

Jak wskazują wstępne obserwacje, techniki operacyjne oszczędzające nerw mogłyby redukować przewlekłe neuropatyczne dolegliwości bólowe u pacjentek leczonych na raka piersi. Potrzebne są jednak szersze i bardziej szczegółowe badania, aby to potwierdzić.

d1h9dvg

Podziel się opinią

Share

d1h9dvg

d1h9dvg