WP

Oficjalny list z życzeniami do Beaty Tyszkiewcz. Nadawcą jest prezydent Polski

Sławna aktorka zadebiutowała w 1957 roku w ekranizacji "Zemsty", dzisiaj kończy 80 lat. Z tej okazji sam prezydent wysłał obszerny list do artystki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda składa życzenia Beacie Tyszkiewicz
Andrzej Duda składa życzenia Beacie Tyszkiewicz (Forum)
WP

Prezydent Andrzej Duda pochwalił się na swojej oficjalnej stronie życzeniami, które napisał do Beaty Tyszkiewicz. W liście możemy przeczytać, że serdecznie gratuluje dorobku artystycznego aktorce. Wymienia po kolei największe dzieła filmowe, w których wystąpiła.

Oprócz ról aktorskich, prezydent wspomina o działalności społecznej Beaty Tyszkiewicz. Zwraca uwagę na zaangażowanie na rzecz chorych i niepełnosprawnych.

Wymienione zasługi, kończy słowami "Raz jeszcze gratuluję Pani pięknego Jubileuszu, życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności". Prezydent do życzeń dołączył piękny bukiet kwiatów.

WP
Kancelaria Prezydenta RP
Podziel się

Beata Tyszkiewicz urodziła się 14 sierpnia 1938 w Wilanowie. W latach 1994–1998 była prezesem Fundacji Kultury Polskiej. Artystka ma na swoim koncie ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych.

Treść listu z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

Szanowna Pani!

WP

W dniu Pani urodzin pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz słowa uznania i wdzięczności za Pani dorobek artystyczny, który zajmuje trwałe miejsce w historii polskiego kina.

Przeszło pół wieku temu zadebiutowała Pani na dużym ekranie, wcielając się w postać Klary w "Zemście" na podstawie sztuki Aleksandra Fredry. Od tego czasu stworzyła Pani ponad sto ról filmowych. Pani różnorodne kreacje charakteryzują się szerokim doborem aktorskiej interpretacji, a nade wszystko niezwykłym wyczuciem specyfiki, języka i stylu każdego filmu, w którym przyszło Pani zagrać. Równie przekonująco potrafi Pani kreować postacie refleksyjne, niejednoznaczne w swych wyborach, zdystansowane wobec świata i ludzi, jak i bohaterki przeniknięte lekkością, spontanicznością, a często humorem.

Zagrała Pani w ekranizacjach klasycznych dzieł polskiej literatury, ale mogliśmy też Panią podziwiać w obrazach o tematyce współczesnej. Spośród niezliczonych kreacji chciałbym wspomnieć Pani znakomitą rolę Izabeli Łęckiej w filmowej adaptacji "Lalki", Eweliny Hańskiej w serialu "Wielka miłość Balzaka" czy udział w pełnym uroku filmie "Marysia i Napoleon", gdzie stworzyła Pani wraz z Gustawem Holoubkiem pamiętny duet aktorski. Wspominając Pani dokonania, nie można zapomnieć o Pani kreacjach w filmach i serialach, takich jak "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Noce i dnie", "Polskie drogi" czy wreszcie o rolach komediowych, które wspaniale dopełniają Pani wielowymiarowy aktorski portret.

Osobną wzmiankę chcę również poświęcić Pani działalności społecznej, a zwłaszcza zaangażowaniu na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. Cieszę się, że od lat z powodzeniem łączy Pani obie sfery życiowej aktywności ku satysfakcji wielu osób ceniących Pani talent i pasję.

WP

Raz jeszcze gratuluję Pani pięknego Jubileuszu, życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Kobieta
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP