Trwa ładowanie...

Oficjalny list z życzeniami do Beaty Tyszkiewcz. Nadawcą jest prezydent Polski

Sławna aktorka zadebiutowała w 1957 roku w ekranizacji "Zemsty", dzisiaj kończy 80 lat. Z tej okazji sam prezydent wysłał obszerny list do artystki.

Oficjalny list z życzeniami do Beaty Tyszkiewcz. Nadawcą jest prezydent PolskiŹródło: Forum
d2oy1jn
d2oy1jn

Prezydent Andrzej Duda pochwalił się na swojej oficjalnej stronie życzeniami, które napisał do Beaty Tyszkiewicz. W liście możemy przeczytać, że serdecznie gratuluje dorobku artystycznego aktorce. Wymienia po kolei największe dzieła filmowe, w których wystąpiła.

Oprócz ról aktorskich, prezydent wspomina o działalności społecznej Beaty Tyszkiewicz. Zwraca uwagę na zaangażowanie na rzecz chorych i niepełnosprawnych.

Wymienione zasługi, kończy słowami "Raz jeszcze gratuluję Pani pięknego Jubileuszu, życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności". Prezydent do życzeń dołączył piękny bukiet kwiatów.

Kancelaria Prezydenta RP
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Beata Tyszkiewicz urodziła się 14 sierpnia 1938 w Wilanowie. W latach 1994–1998 była prezesem Fundacji Kultury Polskiej. Artystka ma na swoim koncie ponad 100 ról filmowych i telewizyjnych.

d2oy1jn

Treść listu z oficjalnej strony Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej:

Szanowna Pani!

W dniu Pani urodzin pragnę przekazać serdeczne gratulacje oraz słowa uznania i wdzięczności za Pani dorobek artystyczny, który zajmuje trwałe miejsce w historii polskiego kina.

Przeszło pół wieku temu zadebiutowała Pani na dużym ekranie, wcielając się w postać Klary w "Zemście" na podstawie sztuki Aleksandra Fredry. Od tego czasu stworzyła Pani ponad sto ról filmowych. Pani różnorodne kreacje charakteryzują się szerokim doborem aktorskiej interpretacji, a nade wszystko niezwykłym wyczuciem specyfiki, języka i stylu każdego filmu, w którym przyszło Pani zagrać. Równie przekonująco potrafi Pani kreować postacie refleksyjne, niejednoznaczne w swych wyborach, zdystansowane wobec świata i ludzi, jak i bohaterki przeniknięte lekkością, spontanicznością, a często humorem.

d2oy1jn

Zagrała Pani w ekranizacjach klasycznych dzieł polskiej literatury, ale mogliśmy też Panią podziwiać w obrazach o tematyce współczesnej. Spośród niezliczonych kreacji chciałbym wspomnieć Pani znakomitą rolę Izabeli Łęckiej w filmowej adaptacji "Lalki", Eweliny Hańskiej w serialu "Wielka miłość Balzaka" czy udział w pełnym uroku filmie "Marysia i Napoleon", gdzie stworzyła Pani wraz z Gustawem Holoubkiem pamiętny duet aktorski. Wspominając Pani dokonania, nie można zapomnieć o Pani kreacjach w filmach i serialach, takich jak "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Popioły", "Wszystko na sprzedaż", "Noce i dnie", "Polskie drogi" czy wreszcie o rolach komediowych, które wspaniale dopełniają Pani wielowymiarowy aktorski portret.

Osobną wzmiankę chcę również poświęcić Pani działalności społecznej, a zwłaszcza zaangażowaniu na rzecz chorych i niepełnosprawnych dzieci. Cieszę się, że od lat z powodzeniem łączy Pani obie sfery życiowej aktywności ku satysfakcji wielu osób ceniących Pani talent i pasję.

Raz jeszcze gratuluję Pani pięknego Jubileuszu, życzę dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

d2oy1jn

Andrzej Duda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2oy1jn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oy1jn