Blisko ludziOglądanie seriali jest zdrowe! Korzystają na nim zwłaszcza kobiety

Oglądanie seriali jest zdrowe! Korzystają na nim zwłaszcza kobiety

Oglądanie seriali jest zdrowe! Korzystają na nim zwłaszcza kobiety
Źródło zdjęć: © Fotolia
Paulina Brzozowska
18.08.2017 12:33, aktualizacja: 18.08.2017 14:58

Weekend pod znakiem słodkiego lenistwa, pysznych przekąsek i oglądania seriali brzmi jak spełnienie marzeń. I kiedy w naszej głowie już pojawiają się wyrzuty sumienia, związane z marnowaniem cennego czasu na leżenie przed telewizorem lub komputerem, z pomocą przychodzi nauka. A konkretnie badania, które dowodzą, że oglądanie seriali ma zbawienny wpływ na kobiety!

Fenomen ten opisał portal "Daily Mail", który wykazał zależność między oglądaniem seriali, a tworzeniem relacji międzyludzkich. Co jedno ma do drugiego? Całkiem sporo. Badaczka Charo Lacalle z Uniwersytetu Autònoma de Barcelona, przeanalizowała fora internetowe, poświęcone tematyce serialowej. Co z tego wynikło? Okazało się, że kobiety oglądające te same seriale i dzielące się opiniami na ich temat szybciej nawiązywały bliskie relacje i lepiej komunikowały swoje opinie w społeczeństwie.

Eksperyment opierał się o analizę ponad 7,4 tys. komentarzy z forów tematycznych i dowiódł, że kobiety emocjonalnie związane z danym show telewizyjnym czują przynależność do grupy osób, które oglądają ten sam serial. Niemal 50 proc. badanych przyznało, że czuje silną więź z ludźmi na forum. Badanie pozwoliło naukowcom określić, jak dużą rolę w życiu społecznym odgrywają obecnie relacje internetowe, które rozwijają się w zawrotnym tempie.

- Wcześniejsze badania skupiały się na tradycyjnych społecznościach fanowskich, których członkowie byli postrzegani, jako maniacy. Chcieliśmy lepiej zrozumieć fanów, którzy są znaczniej bardziej spontaniczni. Dowiedzieć się, dlaczego biorą udział w dyskusji online. Teraz nam się to udało - powiedziała w rozmowie z mediami Charo.

Skoro oglądanie nowych odcinków "Gry o Tron" albo "Big Litte Lies" może pomóc nam znaleźć nowych przyjaciół, to chyba już wiemy, co będziemy robić w weekend!

Zobacz też: Co Polacy sądzą o zakupach w sieci? Uwielbiają je!