Kto posadzi, ten pożałuje. Ogrodnik ostrzega przed konsekwencjami

Rdestowiec ostrokończysty (japoński) jest zakazany w Polsce
Rdestowiec ostrokończysty (japoński) jest zakazany w Polsce

16.06.2024 10:27, aktual.: 16.06.2024 11:50

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Błyskawicznie się rozprzestrzenia. Mimo swojego oryginalnego wyglądu jest wyjątkowo niebezpieczny dla środowiska i infrastruktury. Rdestowiec ostrokończysty to roślina zakazana w Polsce. Ogrodnik mówi, po czym ją rozpoznać.

Rdestowiec ostrokończysty, znany również jako japoński, to wyjątkowo agresywny gatunek. Potrafi rozmnażać się wegetatywnie i błyskawicznie rozprzestrzeniać, co czyni go wyjątkowo groźnym dla naturalnego środowiska oraz upraw. Posiada nawet zdolność do przebijania się przez beton.

Roślina ta została uznana przez Światową Unię Ochrony Przyrody za jeden z najgorszych gatunków inwazyjnych na świecie. W Polsce jej uprawa jest prawnie zakazana.

Ogrodnik ostrzega

"Rdestowiec japoński może wyglądać całkiem atrakcyjnie ze swoimi kremowobiałymi kwiatami i liśćmi w kształcie serca, ale jest niezwykle destrukcyjny dla otoczenia" - ostrzega na łamach gardeningxxpress.co.uk Chris Bonnett, ekspert w zakresie ogrodnictwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zaznacza, że choć dla wielu początkujących ogrodników rdestowiec japoński, nazywany też ostrokończystym, będzie wyglądał normalnie i nie budził podejrzeń, jest niezwykle groźny. "Może wyrządzić wiele szkód w domu, przedostając się przez ściany, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak go rozpoznać" - alarmuje.

Oznak, że mamy do czynienia z tą byliną, jest kilka. Po pierwsze - czerwone pędy, które mogą wyglądać trochę jak włócznie szparagów.

Po drugie - liście, które nabierają żywego zielonego koloru i mają kształt serca/łopaty z zakończeniem na końcu. Po trzecie - późnym latem i wczesną jesienią pojawią się małe grona białych/kremowych kwiatów.

Warto też zwrócić uwagę na łodygi, które przeważnie puste i przypominają bambus oraz kłącza, które stanowią podziemną część chwastu. Jeśli są świeże, łatwo pękną. Ich zewnętrzna strona jest ciemnobrązowa, a wewnętrzna jest zwykle pomarańczowa lub ciemnożółta.

Rdestowiec ostrokończysty
Rdestowiec ostrokończysty

Roślina zakazana w Polsce

Rdestowiec ostrokończysty rośnie niezwykle szybko, osiągając nawet trzy metry wysokości. Jego długie pędy, sięgające dwóch metrów długości, skutecznie odcinają dopływ słońca innym roślinom znajdującym się poniżej. Dzięki temu tworzy on gęste zarośla, które zacieniają tereny uprawne i uniemożliwiają rozwój innych gatunków.

Roślina ta została sprowadzona do Wielkiej Brytanii z Azji jako ozdoba ogrodowa, głównie ze względu na swoje delikatne, białe kwiaty. Niestety, szybko okazało się, że jest to agresywny chwast, który łatwo się pleni, zagrażając lokalnej przyrodzie. W Polsce rdestowiec ostrokończysty również stał się poważnym problemem. Uznany za gatunek inwazyjny, stanowi realne zagrożenie dla rodzimej flory i fauny.

Jego obecność w ekosystemie prowadzi do tworzenia jednolitych, gęstych zarośli, które nie tylko uniemożliwiają uprawę roślin, ale także wpływają negatywnie na lokalną faunę.

Roślina ta powoduje liczne szkody. Uszkadza nawierzchnię dróg i chodników, niszczy ścieżki, kostkę brukową, a nawet fundamenty budynków. Często porasta nasypy kolejowe, ograniczając widoczność, oraz tereny nadrzeczne, odcinając dostęp do wody.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (121)