Ogrodowe lampiony
Delikatne cykanie świerszczy, przyjemny wieczorny wiaterek i ciepło połyskujące światło ogrodowych latarenek to prawdziwie wakacyjny romantyczny nastrój. W takiej atmosferze można przesiedzieć całą noc do białego rana...
Delikatne cykanie świerszczy, przyjemny wieczorny wiaterek i ciepło połyskujące światło ogrodowych latarenek to prawdziwie wakacyjny, romantyczny nastrój. W takiej atmosferze można przesiedzieć całą noc do białego rana...
Podczas ciepłych, letnich wieczorów i nocy, nasze ogródki, działki, altanki, tarasy czy nawet balkony stają się miejscami, w których chętnie przysiadujemy z lampką wina lub kubkiem herbaty. Patrzymy w niebo, bujamy się na hamaku, wdychamy rześkie powietrze wieczoru, prowadzimy długie rozmowy z przyjaciółmi, relaksujemy się. Odpowiedni klimat takich wieczorów doskonale budują różnego rodzaju lampki, świece, pochodnie i latarenki, których naturalne, delikatnie rozproszone po ogrodzie światło, tworzy wprost niepowtarzalny nastrój.
Tańczące płomyki
Są wygodne, bezpieczne i ekologiczne. W zależności od wielkości i aranżacji ogrodu, czy balkonu można je powiesić, wbić w ziemię, postawić na stole lub przymocować na ścianie. Najprostsze z ogrodowych świec to zwykle szklane lub ceramiczne naczynia wypełnione często barwną parafiną – czerwoną, zieloną czy żółtą. Jednocześnie kolorowe szkło takich lampek pod wpływem płomienia pięknie odbija ciepłe, drgające światło. Dodatkowo niektóre typy ogrodowych świec – dzięki zawartym w parafinie specjalnym olejkom eterycznym, nie tylko oświetlają ogród, ale i odstraszają natrętne komary, meszki i inne insekty.
Do oświetlenia ogrodów i tarasów doskonale nadają się również tzw. tealighty – małe okrągłe świeczki nazywane również podgrzewaczami. Można rozstawić je bezpośrednio na parapecie lub stole, jednak dużo lepszy efekt osiągniemy, wkładając taką świeczkę do małej latarenki lub kolorowego szklanego naczynia, w którym płomień będzie połyskiwał niczym poprzez witraż. Równie pięknie zaprezentuje się płomień rozpalony w naczyniu ze szkła szronionego – będzie wówczas dawał mleczne, białe światło. Musimy tylko sprawdzić, czy świeczka dobrze stoi w takim naczyniu – tak, aby płomień nie dotykał bezpośrednio ścianek, wówczas bowiem szkło może pęknąć. Jedna mała świeczka typu tealight pali się średnio 3–3,5 godziny, zatem jeśli planujesz dłuższą nocną biesiadę, najlepiej od razu zaopatrz się w kilka sztuk.
Jeśli wieczór jest wystarczająco pogodny i bezwietrzny, w ogrodzie lub na balkonie można ustawić również tradycyjne domowe świece – te o stabilnym kształcie walca czy sześcianu postawione na odpowiedniej podstawce zabezpieczającej przed przegrzaniem i topiącym się woskiem. Podczas wieczornych garden party świetnie będą prezentować się również specjalne drobne świeczki pływające, które kładziemy w naczyniu wypełnionym wodą z dodatkiem olejków eterycznych czy nawet płatków kwiatów.
Pochodnie i lampiony
Profesjonalne pochodnie ogrodowe nie tylko emanują pięknym ciepłym światłem, ale i dają nieco większe możliwości podczas letnich wieczorów w ogrodach. Dzięki swoim kształtom oraz specjalnym mocowaniom i rękojeściom – drewnianym lub stalowym – można je wbić bezpośrednio w donice, trawnik, piasek, a zimą nawet w warstwę śniegu. Do tego typu pochodni używa się specjalnego paliwa – zwykle oleju do lamp naftowych lub olejowych, co gwarantuje również długi okres ich palenia. Jednocześnie budowa takiej pochodni – specjalne pokrywki – chronią płomień przed deszczem i wiatrem, dzięki czemu lampion niezależnie od pogody będzie długo oświecał nasz ogród jasnym płomieniem. Podobne zabezpieczenia i udogodnienia mają ogrodowe latarenki, które można powiesić na haczyku pod dachem, na gałęzi drzewa lub przymocować do ściany. Dodatkowo tego typu ogrodowe źródła światła bardzo często mają też specjalne zabezpieczenia i uchwyty chroniące przed poparzeniem podczas zapalania, przenoszenia lub gaszenia lampki.
Ciekawym pomysłem są również tzw. świece drzewne, które w naszych ogrodach poprzez żywy ogień, którym płoną, tworzą atmosferę domowego ogniska. Tego typu świece wykonane są z jednego kawałka drewna – iglastego lub liściastego z dwoma przenikającymi się otworami. Świece zapala się poprzez podpalenia specjalnego knota. Po rozpaleniu warstwy drewna, całą świecę można umieścić na kamiennym podłożu na cienkiej warstwie wody, co wydłuży czas jej palenia. Tego typu ogrodowymi lampkami można w malowniczy sposób udekorować ogród lub taras podczas wieczornego przyjęcia. Pojedynczymi pochodniami można wyznaczyć ogrodowe ścieżki, kilkoma pojedynczymi lampkami ciepło oświetlić wejście do domu, a na stołach i murkach ustawić delikatne punktowe drobne świeczki.
Ciepły blask świec i delikatny taniec połyskujących płomyków, w które można wpatrywać się godzinami to niepowtarzalna oprawa letnich romantycznych wieczorów – zarówno tych spędzonych we dwoje, jak i tych w większym gronie. Światło ogrodowych lampionów stwarza bardzo kameralny, wyciszony, wprost intymny nastrój. Nieco odsłania, wiele ukrywa, otaczając ogród i przebywających w nim gości delikatną aurą tajemnicy.