Ogrzewanie podłogowe: opinie

Ogrzewanie podłogowe ma szereg zalet. Korzystnie wpływa na ludzkie zdrowie, co docenią zwłaszcza alergicy. Wiąże się ze sporymi oszczędnościami na etapie użytkowania, ale sam etap konstrukcyjny jest kosztowny, a montaż może nastręczać trudności.

Ogrzewanie podłogowe: opinie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agnieszka Krasa

24.01.2019 | aktual.: 29.01.2019 15:24

Ogrzewanie podłogowe a zdrowie

Ogrzewanie podłogowe wciąż budzi skrajne emocje i jest dość kontrowersyjnym rozwiązaniem w mieszkaniach czy domach. Ma sporo zwolenników, ale również i przeciwników. Przyjrzyjmy się związkowi pomiędzy zastosowaniem podłogówki a stanem zdrowia domowników. Brak badań naukowych, ale skupmy się na faktach.

Jeżeli chodzi o pole elektromagnetyczne, jego obecność wyeliminowano dzięki temu, że elektryczne kable grzejne zostały ekranowane – ogrzewanie podłogowe nie wywiera więc negatywnego wpływu na zdrowie. Promieniowanie od ogrzewania podłogowego to dobre rozwiązanie w miejscach, gdzie przebywają alergicy. Tradycyjne grzejniki podgrzewają kurz, pyłki czy roztocza, które krążą w powietrzu. W przypadku ogrzewania podłogowego niepożądane substancje nie podnoszą się natomiast dynamicznie do góry. Ludzkie ciało preferuje ogrzewanie unoszące się od podłogi, a nie od wysokości kaloryferów. Ciepło rozchodzi się równomiernie od podłoża w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym, zapewniając komfort cieplny. Temperatura podłogi wynosząca pomiędzy 27 a 35 st. C jest temperaturą optymalną, najpierw nagrzewają się dolne partie ciała, stopniowo górne. To także wartości nie przewyższające temperatury naszego ciała, więc korzystne pod kątem biologicznym. Ogrzewanie podłogowe nie ma związku z chorobami układu krążenia czy żylakami.

Ogrzewanie podłogowe – zalety

Ogrzewanie podłogowe jest doceniane za szereg zalet. Poniżej zebraliśmy najczęściej powtarzające się mocne strony podłogówki:

  • Dzięki ogrzewaniu podłogowemu możemy rozsądnie zarządzać dystrybucją energii cieplnej, w przeciwieństwie do ogrzewania przy pomocy grzejników. Po obniżeniu temperatury instalacji grzewczej o 2 st. C nie będzie to odczuwalne, a oszczędności zobaczymy po obniżeniu wysokości rachunków za ogrzewanie.
  • Ogrzewanie podłogowe wodne wiąże się z podgrzewaniem wody do niższej temperatury niż ma to miejsce w przypadku grzejników. Oznacza to oszczędność.
  • Ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne oraz ekologiczne.
  • Ogrzewanie podłogowe oszczędza nam również miejsce, co jest szczególnie odczuwalne w niewielkich pomieszczeniach.
  • Ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza. Zachowana jest optymalna wilgotność powietrza. Nie pojawiają się suchość w gardle, nadmiernie suche oczy, napady kaszlu czy przesuszenie naskórka, tak jak to często bywa w pomieszczeniach ogrzewanych przez kaloryfery.
  • Ogrzewanie podłogowe umożliwia chodzenie po podłodze na bosaka, co w przypadku dzieci pozytywnie wpływa na ich postawę.
  • Odpowiednio ustawiona podłogówka nie powoduje chorobotwórczego zimą przegrzania organizmu.

Ogrzewanie podłogowe – wady

Ogrzewanie podłogowe to nie tylko same zalety, ale również i wady. Oto najczęściej wymieniane w opiniach słabe strony podłogówki:

  • Ogrzewanie podłogowe powinno zostać uwzględnione w planach już na etapie powstawania budynku. Odpowiednie przygotowanie podłoża to w tym przypadku podstawa.
  • Instalacja ogrzewania podłogowego jest droga w porównaniu chociażby z grzejnikami.
  • Ogrzewanie podłogowe ma to do siebie, że wychłodzone pomieszczenia nagrzewają się stosunkowo wolno, nawet do kilkunastu godzin. Cechę tę nazywamy dużą bezwładnością cieplną.
  • Promieniowanie cieplne znacząco ograniczają duże i ciężkie meble, zwłaszcza takie bez nóżek, a także konstrukcje typu kabina prysznicowa. Ciepło wolniej rozchodzi się również przez wannę czy szafy wnękowe. Toporne sprzęty i meble trzeba od razu umieścić na planie instalacji, aby nie umieszczać bezpośrednio pod nimi przewodów grzejnych i w miarę możliwości rurek grzewczych.
  • Wykonanie ogrzewania podłogowego powinno się zlecić doświadczonemu fachowcowi. Glazurnik się nie sprawdzi. Najmniejszy błąd może pociągnąć za sobą małą katastrofę. Usługi profesjonalisty zwiększają koszt ułożenia tego rodzaju instalacji grzewczej.
  • Awarie i naprawy ogrzewania podłogowego, zarówno elektrycznego, jak i wodnego, są problematyczne i kosztowne. Wady na etapie konstrukcji czy wkręcanie czegoś w posadzkę skutkują koniecznością rozbierania podłogi w pomieszczeniu oraz demontażu wszystkich warstw.
  • Zastosowanie zarówno ogrzewania podłogowego, jak i klasycznych grzejników wymaga oddzielnych obiegów.
  • Na ogrzewaniu podłogowym mamy mocno ograniczony wybór wykładzin, pakietów, paneli, konstrukcji drewnianych bądź dywanów. Trzeba zawsze w pierwszej kolejności kierować się odpowiednim oznaczeniem dostępnych materiałów wykończeniowych oraz specjalnym piktogramem.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)