Ogrzewanie podłogowe - panele

Panele na ogrzewanie podłogowe są najczęściej laminowane. Używamy tych nieklejonych, z systemem montażu na zatrzask. Najkorzystniejsze jest zastosowanie ogrzewania podłogowego wodnego w połączeniu z panelami, a podłogówka elektryczna zagra w parze z drewnianym wykończeniem.

Ogrzewanie podłogowe - panele
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agnieszka Krasa

24.01.2019 | aktual.: 29.01.2019 15:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jeśli już podjęliśmy decyzję co do zastosowania w mieszkaniu bądź domu instalacji grzewczej w postaci ogrzewania podłogowego, pozostaje nam wybór paneli podłogowych. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze i jakimi cechami powinny charakteryzować się panele do ogrzewania podłogowego. Niezależnie od tego, czy stawiamy na rury grzewcze z wodą czy też na elektryczne kable grzejne, znajdziemy coś dla siebie w szerokiej ofercie.

W każdym przypadku sprawdzą się cieniutkie wykładziny dywanowe oraz z PCV. Ich grubość (od 0,8 do 4,5 mm) oraz elastyczność nie zaburzają promieniowania cieplnego. Przed zakupem sprawdźmy, czy materiał faktycznie nadaje się na ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe – co kładzie się na wierzch?

Idealne wykończenie ogrzewania podłogowego to stawiające mały opór cieplny płytki ceramiczne i kamienne. Terakota na podłogówkę stosowana jest zazwyczaj w kuchniach, łazienkach, toaletach oraz przedpokojach, rzadziej w salonach. Jeśli osoba projektująca instalację grzewczą w lokalu lub domu otrzyma informację o preferowanym sposobie wykończenia ogrzewania podłogowego wystarczająco wcześnie, zdąży uwzględnić ten fakt w przygotowywanym projekcie.

Podłogówkę możemy pokryć również odpornym drewnem bądź panelami laminowanymi. Ten rodzaj wykończenia ogrzewania podłogowego wymusza równomierne ułożenie konstrukcji w celu braku różnic w temperaturze podłogi w poszczególnych miejscach. Dobrze umieszczone elementy grzewcze, chociażby bez stref brzegowych, oraz wysoka jakość materiałów przeznaczonych na wierzch ogrzewania podłogowego podnoszą skuteczność tego rodzaju instalacji.

Wybierajmy porządne drewno na cienkiej warstwie parkietu, gotowe deski warstwowe, takie gatunki drewna, które dobrze przewodzą ciepło i charakteryzują się niskim współczynnikiem skurczu: dąb, tek, doussie, iroko, merbau (buk oraz jesion odpadają). Odpowiednie panele do ogrzewania podłogowego muszą zostać uzupełnione o specjalne kleje oraz lakiery. Są one właściwie oznaczone, a w razie problemów obsługa sklepu pomoże.

Ogrzewanie podłogowe – meble

Dodatkowo planując ogrzewanie podłogowe, należy dać znać projektantowi instalacji grzewczej, gdzie dokładnie zostaną rozmieszczone największe i najcięższe meble. Warto kierować się zasadą, że w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym ograniczamy do minimum wyposażenie zakrywające ogromne powierzchnie podłogi i stawiamy na meble z jak najwyższymi nóżkami. Chodzi o niczym niezakłóconą cyrkulację ogrzanego na poziomie podłogi powietrza, które mogłoby swobodnie krążyć po mieszkaniu lub domu.

W przeciwnym przypadku spore meble i sprzęty ekranują, czyli zakłócają promieniowanie ciepła, a więc zużyjemy więcej energii do ogrzania powierzchni i rachunki wzrosną. Sensowność zastosowania ogrzewania podłogowego jako rozwiązania energooszczędnego znacząco wówczas spadnie. Wcześniej zaplanujmy więc miejsca umieszczenia szaf wnękowych, prysznica, wanny, a także objętościowo największych spośród mebli.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – panele: stosować czy nie?

Na opakowaniach z panelami do ogrzewania podłogowego znajdziemy niezbędne informacje co do zalecanej temperatury podłogówki. Ogrzewanie pomieszczeń w ten sposób z umiarem pozytywnie wpłynie na wysokość naszych rachunków za media. Tylko niewielka część paneli laminowanych dedykowana jest specjalnie podłogówce elektrycznej. O konkretne wymagania dotyczące rodzaju materiałów oraz sposobu ich montażu najlepiej poradzić się u specjalisty. Rzadko bowiem w ogóle osoba niedoświadczona decyduje się na samodzielne układanie ogrzewania podłogowego, nieważne, czy chodzi o instalację wodną, czy też elektryczną. Panele można zastosować do podłogówki elektrycznej, ale zawsze należy się upewnić, że wybraliśmy przeznaczony do tego materiał.

Warto wiedzieć, że drewna wykańczającego ogrzewanie podłogowe nie powinno się lakierować. Podłogówka sprawia, że tego typu podłoże nieustannie pracuje, co negatywnie odbiłoby się na warstwie lakieru. Jedynie by popękał, a drobne szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami z drewna stałyby się bardziej widoczne. Preferowane jest olejowanie – ten sposób zabezpieczenia drewna nie sklei bowiem jego kantów.

Ogrzewanie podłogowe wodne – panele

Panele laminowane dostępne na rynku to w przeważającej większości materiały wykończeniowe dostosowane specjalnie pod ogrzewanie podłogowe wodne. Wynika to z ich naturalnych właściwości. W instalacji podłogówki elektrycznej stosuje się maty grzejne, których cechą charakterystyczną jest błyskawiczne nagrzewanie się. Związane z tym prędkie skoki temperatur zdecydowanie nie służą żywotności paneli laminowanych. Ten rodzaj materiału nie potrafi tak szybko nagrzewać się i odpowiednio szybko wystygnąć. Powstają niewidzialne gołym okiem mikrouszkodzenia oraz mnóstwo drobniutkich pęknięć podłogi, co zaszkodzi całej naszej instalacji grzewczej. Montaż paneli podłogowych dostosowanych do podłogówki wodnej należy zawsze przeprowadzać zgodnie z zaleceniami producenta. Ogrzewanie podłogowe wodne w łazience oraz nieogrzewaną podłogę w tym pomieszczeniu na ogół wykańcza się panelami laminowanymi w jednakowy sposób. Różni je jedynie rodzaj podkładu, który na ogrzewanej podłodze musi przewodzić ciepło w górę od posadzki.

Na etapie wyboru paneli laminowanych na ogrzewanie podłogowe wodne warto zwrócić uwagę na ich najistotniejsze parametry, takie jak klasa ścieralności (AC z cyferkami 3 bądź 4), klasa użyteczności (21, 22, 23, 31, 32, 33) czy też grubość (zalecana wynosi 8-9 mm). Powszechnie stosuje się już montaż na systemy zatrzaskowe, nie klejowe, co podnosi wytrzymałość na różnego rodzaju odkształcenia. Gdy porządnie przymocujemy panele laminowane całą ich powierzchnią do podłoża, wzrasta przekazywanie ciepła.

Komentarze (2)