Ołena Zełenska na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika "Time". Jej sylwetkę napisała Jill Biden

Ołena Zełenska znalazła się na liście "Time"
Ołena Zełenska znalazła się na liście "Time"
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2023 Anadolu Agency
oprac. KPL

13.04.2023 21:09, aktual.: 13.04.2023 21:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ołena Zełenska trafiła na listę 100 najbardziej wpływowych ludzi tygodnika "Time". Pierwsza dama Ukrainy została wyróżniona w kategorii "liderzy" obok m.in. Joe Bidena czy Olafa Scholza. Na liście w tym roku znalazła się także Iga Świątek.

"Ołena Zełenska nie spodziewała się, że zostanie wojowniczką narodu ukraińskiego, ale odważnie stawiła czoła temu wyzwaniu. Mogła zabrać swoją rodzinę i uciec. Jaka matka by ją za to winiła? A jednak została. Zostaje, bo wolność i demokracja potrzebują obrońców. Zostaje, aby pokazać światu, że serce i nadzieja mogą sprawić, że nawet największy tyran wyda się mały. Zostaje dla swoich dzieci - dla ich przyszłości i przyszłości wszystkich Ukraińców" - napisała na łamach "Time'a" o Zełenskiej pierwsza dama USA.

Głos w sprawie Zełenskiej na łamach wspomnianego czasopisma zabrała również Hillary Clinton, zwracając uwagę, że "Ołeksandra Matwijczuk poświęciła swoje życie obronie demokracji. Wraz ze swoim zespołem z Centrum Wolności Obywatelskich (...) dąży do uczynienia Ukrainy bardziej demokratyczną oraz do udokumentowania rosyjskich zbrodni wojennych popełnianych na cywilach".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

- Mój mąż zawsze jest w centrum uwagi, ja za to wolę pozostawać w cieniu - mówiła Ołena Zełenska w wywiadzie dla ukraińskiego "Vogue'a". Jednak wbrew tym deklaracjom, pierwsza dama Ukrainy odgrywa ogromną rolę podczas walki o wolność Ukrainy.

- To z pewnością pierwsza ukraińska dama, która pokazała, że potrafi stanąć na wysokości zadania nawet w najtrudniejszych okolicznościach. Kiedy Zełenski powiedział, że nie potrzebuje podwózki, tylko broni i podjął decyzję, że zostaje w kraju, zrobiła to samo. Mogła przecież wyjechać, jak np. liderka białoruskiej opozycji, ale ramię w ramię z mężem przechodziła przez wojenny horror i ogrom tragedii, które się wydarzyły - mówiła w rozmowie z Wirtualną Polską Alina Makarczuk, ukraińska dziennikarka, autorka książki biograficznej o pierwszej damie pt. "Ołena Zełenska. Kim jest Pierwsza Dama Ukrainy?".

Sukces Igi Świątek

Iga Świątek, która w tym roku jako jedyna Polka trafiła na listę "Time'a", znalazła się w grupie "innowatorów" obok dyrektora generalnego Disneya Boba Igera, architektki Kate Orff, komika estradowego Jerroda Carmichaela czy francuskiego piłkarza Kyliana Mbappe.

Magazyn "Time" docenił Zełenskich

Lista najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time" jest publikowana co roku od 1999 roku. W ubiegłym roku znalazł się na niej prezydent Ukrainy, a prywatnie mąż Ołeny Zełenskiej - Wołodymyr Zełenski. W grudniu 2022 roku został uhonorowany zaszczytnym tytułem człowieka roku magazynu "Time" "za udowodnienie, że odwaga może być równie zaraźliwa jak strach, za inspirowanie ludzi i narodów do jednoczenia się w obronie wolności, za przypomnienie światu o kruchości demokracji i pokoju".

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także