Plastyka powiek - jak wygląda i ile kosztuje? Sposób na opadające powieki
Korekta powiek to zabieg, w którym z okolicy górnych i dolnych powiek usuwany jest nadmiar skóry i tłuszczu. I chociaż zabieg jest stosunkowo drogi, to jego efekty utrzymują się bardzo długo. Jak wygląda plastyka powiek i ile kosztuje?
02.07.2018 | aktual.: 10.03.2019 19:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Korekta powiek - wskazania do stosowania
Zabieg korekcji powiek, czyli blepharoplastyka, polega na usunięciu z okolicy górnych i dolnych powiek nadmiaru tłuszczu i skóry. Wykonuje się go głównie u osób dojrzałych, u których skóra na powiekach straciła elastyczność i stworzyły się worki pod oczami. Taka osoba wygląda, jakby przez cały czas była zmęczona. Do pewnego etapu pomóc mogą na to specjalistyczne kremy, jednak zdarza się, że plastyka powiek jest jedynym rozwiązaniem.
Zabieg plastyki powiek wymaga zwykle wielu konsultacji z lekarzem, podczas których pacjent dokładnie pozna swój wygląd po operacji. Osoba decydująca się na korekcję powiek powinna cieszyć się dobrym zdrowiem oraz poinformować lekarza o chorobach, alergiach, a także zażywanych lekach i suplementach.
Plastyka powiek - przebieg zabiegu
Przed zabiegiem korekcji powiek konieczne jest wykonanie podstawowych badań takich jak morfologia, badanie czasu krzepnięcia oraz badanie elektrolitów i poziomu glukozy we krwi. Sam zabieg trwa około godziny i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.
Przed rozpoczęciem plastyki powiek lekarz rysuje na twarzy linie wyznaczające cięcia. Korekcja powiek górnych jest prostsza, w znieczuleniu miejscowym usuwane są przepukliny tłuszczowe i nadmiar skóry. Plastyka powiek dolnych wymaga zwykle znieczulenia ogólnego, ponieważ przepukliny tłuszczowe znajdują się tu głębiej, pod mięśniami oka.
Zalecenia po zabiegu liftingu powiek
Korekcja powiek to zabieg inwazyjny, a efekty uboczne mogą być odczuwane przez kilka tygodni. Przez pierwszy okres mogą występować zasinienia i obrzęki, a pacjenci odczuwają ciągnięcie i szczypanie. Szwy zdejmowane są po około 5-7 dniach, a po 10-14 dniach można wrócić do normalnej pracy.
Pierwszy tydzień po zabiegu liftingu powiek to okres, w którym nie należy wytężać wzroku. Pacjent musi spać na wznak, a makijaż może być nakładany mniej więcej po tygodniu od zdjęcia szwów. Dłużej, bo przez około miesiąc, należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, a przez około rok po korekcie powiek konieczne jest unikanie promieniowania słonecznego.
Korekta powiek - przeciwwskazania
Istnieją choroby, przy których nie należy wykonywać zabiegu plastyki powiek. Należą do nich między innymi nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy, cukrzyca oraz choroby serca. Zabieg nie może być również wykonywany u osób z chorobami oczu takimi jak jaskra czy zespół suchych oczu.
Przed zabiegiem konieczne jest odstawienie leków na krzepliwość krwi. Pacjenci nie mogą palić papierosów ani pić alkoholu. Operacja u kobiet nie może być wykonywana w czasie miesiączki. Dodatkowo na około tydzień przed zabiegiem nie można zażywać aspiryny ani witaminy D.
Cena plastyki powiek
Plastyka powiek to zabieg drogi. W zależności od miejsca i intensywności, cena korekty powiek waha się od 2300 do nawet 9000 złotych. Efekt jest jednak długotrwały i utrzymuje się od 10 do 20 lat. Warto również pamiętać, że lifting powiek może być wykonany maksymalnie dwa razy w ciągu życia.