Opalenizna kontra zmarszczki. Jak sobie poradzić z tym problemem?
Wielu z nas dla opalonej skóry jest gotowych do największych poświęceń. Trudno się dziwić, opalenizna kojarzy się ze zdrowiem i urodą. Jesienią i zimą korzystamy z solarium, wiosną i latem łapiemy każdy promyk słońca. Ale amatorzy tej formy spędzania wolnego czasu muszą się zmagać z całym szeregiem dolegliwości – od oparzeń po utratę elastyczności skóry i pojawianie się zmarszczek.
Na szczęście dziś nie trzeba rezygnować ze słońca. Wiele efektów ubocznych, które związane są z opalaniem czy wizytami w solarium, można ograniczyć albo wyeliminować. Jak to zrobić? Oto garść wskazówek.
Opalaj się z głową
Jak to często w życiu bywa, wiele rzeczy w życiu należy robić z umiarem. Kąpiele słoneczne czy pod lampami UV nie są tutaj żadnym wyjątkiem. Chęć uzyskania błyskawicznych efektów poprzez wydłużenie ekspozycji skóry na promienie nie jest dobrym pomysłem. W ten sposób łatwo można wpędzić się w tarapaty. Dlatego słońce najlepiej sobie "dawkować". Oczywiście na efekty trzeba będzie wówczas poczekać, ale za to ograniczone zostanie ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych.
Stosuj kremy z filtrem
To zasada powtarzana przez lekarzy do znudzenia, ale wciąż nie wszyscy o niej pamiętają. O odpowiednich kremach z filtrem należy pamiętać nie tylko w trakcie relaksu w pełnym słońcu, ale również podczas spacerów czy normalnej aktywności w czasie występowania największego promieniowania. W ten sposób skóra jest zabezpieczana przed działaniem szkodliwych promieni UV. Takie środki spowalniają oczywiście opalanie, ale jednocześnie hamują proces starzenia się skóry i zapobiegają szybkiemu pojawieniu się zmarszczek. Dodatkowo ograniczają rozwój chorób nowotworowych skóry.
Kosmetyki a rodzaj karnacji
Rodzaj stosowanych kremów z filtrem, z których korzystamy w trakcie opalania, powinien być dopasowany do rodzaju skóry. Zasada jest taka, że im skóra jest jaśniejsza, tym filtr powinien być mocniejszy, jeśli chcemy wydłużyć czas bezpiecznego przebywania na pełnym słońcu. Stosując kremy z filtrem dostosowanym do rodzaju karnacji, chronimy skórę zarówno przed promieniowaniem UVA, które odpowiada za szybsze starzenie się skóry i utratę przez nią elastyczności, jak i UVB, które odpowiada nie tylko za piękną opaleniznę, ale również za oparzenia.
Stosuj naturalne suplementy
Sprzymierzeńcem w walce o zdrową i piękną skórę w czasie zażywania słonecznych kąpieli są odpowiednio dobrane składniki diety, m.in. beta-karoten. Związek ten zawarty jest w owocach oraz warzywach, m.in.: w marchwi, morelach i dyni. Systematyczne ich jedzenie, a także sięganie po suplementy, które zawierają beta-karoten pozwala na uzyskanie pożądanego odcienia skóry, a także zwiększa efektywność opalania. Oprócz tego stanowi zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Pamiętaj o wodzie
Prawda stara jak świat, ale wielu osobom często niestety umyka. Jedną z najważniejszych rzeczy, o jakich należy pamiętać w czasie opalania, jest nawadnianie organizmu. Picie dużych ilości wody pozwala nie tylko zapobiec odwodnieniu, ale też zapobiega wysuszeniu skóry. Należy mieć to na uwadze nie tylko podczas wygrzewania się na słońcu, ale także wtedy, gdy się nie opalamy. Brak odpowiedniego nawodnienia może zniweczyć trudy, których celem było zdobycie pięknie wyglądającej opalenizny.
Kosmetyki nie tylko "przed"
Aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą, nie wystarczy samo stosowanie kremów z filtrem do opalania. Dobrze jest też stosować kosmetyki po opalaniu. Na rynku dostępne są środki, które skutecznie zapobiegają powstawaniu zmarszczek, gdy już zakończymy słoneczną kąpiel. Jednym z nich jest olej z baobabu, który bogaty jest w kwasy tłuszczowe, witaminę B1 i B2 oraz aminokwasy. Zawarte w nim składniki nawilżają skórę i pozwalają na spowolnienie procesu powstawania zmarszczek. Właśnie dlatego zaleca się jego stosowanie po wizycie na plaży czy w solarium.
Na kłopoty... kolagen
To występujący w organizmie składnik odpowiedzialny za elastyczność skóry. Niestety, chcąc zyskać piękną opaleniznę, jednocześnie narażamy się na uszkodzenie włókien tych białek. To właśnie dlatego amatorzy spędzania długich godzin na słońcu czy wizyt w solarium są narażeni na to, że na ich skórze szybko pojawią się pierwsze zmarszczki. Oczywiście temu zjawisku można przeciwdziałać, sięgając po kosmetyki zawierające kolagen. Dostępne na rynku preparaty kolagenowe, wzbogacone w witaminę E czy aloes, nie tylko pomagają w zapobieganiu temu niekorzystnemu procesowi, ale też przeciwdziałają wysuszaniu skóry, a do tego zapewniają przyjemny, chłodzący efekt.
Odżywiaj skórę
Wciąż zyskującą na popularności grupą kosmetyków, które pomagają w nawilżaniu skóry i pozwalają na jej odżywienie, są oleje roślinne. Wśród nich jest prawdziwy hit – olej ze słodkich migdałów, który zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny. Jest on bogaty w witaminy (m.in. A i E), a także w białka i sole mineralne. Błyskawicznie też się wchłania, zapobiegając w ten sposób szybkiemu starzeniu się skóry, która przy regularnym stosowaniu tej substancji jest głęboko nawilżona i elastyczna. Co więcej, olej ze słodkich migdałów pomaga w utrzymaniu efektów opalania. Wiele kobiet stosuje go nie tylko jako odżywkę do skóry, ale również do włosów.
Pamiętaj o systematyczności
Gdy mamy pełen zestaw niezbędnych kosmetyków i akcesoriów (obowiązkowym elementem wyposażenia każdej osoby, która regularnie zażywa kąpieli słonecznych, powinien być też kapelusz i okulary przeciwsłoneczne), należy jeszcze pamiętać o regularności. Przebywając na słońcu, warto pamiętać o nakładaniu kremu z filtrem co dwie godziny, a także po każdej kąpieli. O kosmetykach zapewniających skórze nawilżenie, odżywienie i gwarantujących ich piękny wygląd warto pamiętać przez cały rok.
Artykuł powstał przy współpracy z BINGOSPA